Stefania (następczyni tronu Luksemburga)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stefania
Stéphanie Marie Claudine Christine
Ilustracja
Wizerunek herbu
dziedziczna wielka księżna Luksemburga
Okres

od 19 października 2012

Jako żona

Wilhelma, dziedzicznego wielkiego księcia Luksemburga

Poprzedniczka

Maria Teresa, dziedziczna wielka księżna Luksemburga

Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia

18 lutego 1984
Ronse

Ojciec

hrabia Philipp de Lannoy

Matka

hrabina Alix de Lannoy

Rodzeństwo

hrabia Jehan
hrabia Krystian
hrabianka Natalia
hrabianka Gaëlle
hrabia Amaury
hrabia Oliwier
hrabianka Izabela

Mąż

Wilhelm, dziedziczny książę Luksemburga
(śl. 2012)

Dzieci

książę Karol
książę Franciszek

Stefania, dziedziczna wielka księżna Luksemburga z d. hrabianka de Lannoy (Stéphanie Marie Claudine Christine de Lannoy, ur. 18 lutego 1984 w Ronse) – członkini luksemburskiej rodziny wielkoksiążęcej, od 2012 dziedziczna wielka księżna Luksemburga jako żona Wilhelma, dziedzicznego wielkiego księcia Luksemburga.

Stefania urodziła się w Ronse jako ósme dziecko hrabiego Filipa de Lannoy i hrabiny Alix de Lannoy.

Ukończyła studia na kierunku filologia germańska na Université catholique de Louvain, a następnie na Uniwersytecie Humboldtów.

W 2012 poślubiła Wilhelma, dziedzicznego wielkiego księcia Luksemburga, z którym ma dwoje dzieci: księcia Karola (ur. 2020) i księcia Franciszka (ur. 2023).

Od urodzenia tytułowana była jako hrabianka Lannoy. Po ślubie otrzymała tytuł Jej Królewskiej Wysokości Dziedzicznej Wielkiej Księżnej Luksemburga.

Zaangażowana jest w działalność publiczną i charytatywną. Reprezentuje monarchę w oficjalnych wystąpieniach i patronuje wybranym organizacjom.

Mieszka w Zamku Fischbach w Luksemburgu[1].

Powiązania rodzinne i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Hrabianka Stefania rodziła się 18 lutego 1984 w Ronse, położonym w belgijskiej prowincji Flandria Wschodnia.

Jej rodzicami byli hrabia Filip de Lannoy (zm. 2019) i jego żona, hrabina Alix de Lannoy (zm. 2012), z domu della Faille de Leverghem, belgijscy arystokraci.

Jej dziadkami byli ze strony ojca hrabia Paweł de Lannoy (ur. 1898, Bruksela, zm. 1980, Anvaing)[2] i jego żona, hrabina Beatrycze, pochodząca z rodziny książąt Ligne (ur. 1898)[3]; natomiast ze strony matki Harold della Faille de Leverghem (ur. 1908, zm. 1994)[4] i jego żona, Magdalena, z domu de Brouchoven de Bergeyck[5].

Ma siedmioro starszego rodzeństwa, braci: hrabiego Jehana, hrabiego Krystiana, hrabiego Amaury i hrabiego Oliwiera oraz siostry: hrabiankę Natalię Hamilton, hrabiankę Gaëlle i baronową Izabelę de le Court.

Rodzina, z której pochodzi hrabianka, najstarszego znanego przodka notuje w XIII wieku. Stefania wychowała się w zamku Anvaing w belgijskiej prowincji Hainaut.

11 stycznia 2019 zmarł 96-letni ojciec księżnej[6]. Uroczystości pogrzebowe miały miejsce 16 stycznia w Anvaig, a udział w nich wzięli członkowie belgijskiej rodziny królewskiej i luksemburskiej rodziny wielkoksiążęcej[7].

Edukacja i kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Ojczystym językiem księżnej jest język francuski.

Swoją edukację rozpoczęła w języku holenderskim w szkole Sancta Maria w pobliskim Renaix.

Przez dwa lata była uczennicą Collège Sainte-Odile w północnej Francji.

Do 2002 studiowała w Institut de la Vierge Fidèle w Brukseli.

W latach 2002–2003 mieszkała w Moskwie, gdzie poszerzała swoją wiedzę w zakresie języka i literatury rosyjskiej.

Ukończyła studia na kierunku literatury niemieckiej, rosyjskiej oraz filologii germańskiej na University of Louvain, a następnie na Humboldt University w Berlinie[8]. Jej praca magisterska dotyczyła wpływu romantyzmu germańskiego i rosyjskiego na twórczość Hoffmana i Puszkina.

Po studiach rozpoczęła pracę w firmie inwestycyjnej w Brukseli.

Od 2018 do 2019 studiowała historię sztuki na Sotheby’s Institute w Londynie[9].

Dzieci chrzestne[edytuj | edytuj kod]

 • Izaura de le Court (ur. 2003), córka barona i baronowej de le Court[10]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

26 kwietnia 2012 Pałac Książęcy ogłosił zaręczyny hrabianki z Wilhelmem, dziedzicznym wielkim księciem Luksemburga, najstarszym synem wielkiego księcia Henryka i wielkiej księżnej Marii Teresy[11][12]. Narzeczeni byli ze sobą spokrewnieni na wiele sposobów, a ich ostatnim wspólnym przodkiem był Karol Maria Raymon, hrabia Arenbergu, austriacki wojskowy, żyjący w latach 1721–1778. Poznali się w 2004 w Niemczech poprzez wspólnych przyjaciół, ale dopiero po ponownym spotkaniu w 2009 zaczęli się ze sobą spotykać. Oficjalna ceremonia zaręczyn miała miejsce 27 kwietnia na Zamku Berg.

26 sierpnia 2012 niespodziewanie zmarła Alix, matka Stefanii[13][14]. Rodzina wielkoksiążęca uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych w Belgii 31 sierpnia. Ustalono, że plany związane ze ślubem nie ulegną zmianie.

19 października przed południem narzeczeni wzięli udział w przyjęciu dla młodych ludzi w Teatrze Wielkim, zorganizowanym przez rząd luksemburski. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele rządu, pary, które zamierzały wstąpić w związek małżeński następnego dnia, a także osoby urodzone w tym samym dniu co Wilhelm i Stefania.

Około godziny 15:30 w Ratuszu Luksemburga miała miejsce cywilna ceremonia zaślubin pary, której przewodniczył burmistrz miasta, Xavier Bettel[15]. Wieczorem zorganizowano przyjęcie w Pałacu Wielkoksiążęcym z udziałem przedstawicieli rodzin królewskich z całej Europy.

Następnego dnia odbyła się uroczystość zaślubin w wierze katolickiej w Katedrze Naszej Damy w Luksemburgu[16]. Mszy przewodniczył arcybiskup Luksemburga, Jean-Claude Hollerich. Stefanię odprowadził do ołtarza jej najstarszy brat, hrabia Jehan, ponieważ ich ojciec korzystał z wózka inwalidzkiego. Przy wejściu do świątyni wstał jednak z pomocą i pocałował córkę, a następnie spędził kilka minut rozmawiając z parą młodą. Ceremonia rozpoczęła się minutą ciszy na cześć zmarłej matki Stefanii. Dodatkowo figura Naszej Matki w katedrze przyozdobiona była welonem, który należał do hrabiny Alix. Przysięga małżeńska została złożona w języku francuskim.

Wilhelm i Stefania wystąpili przed poddanymi na balkonie pałacu, następnie uczestniczyli w przyjęciu weselnym i udali się do Zamku Berg, gdzie rozpoczęli swój miesiąc miodowy.

Wielki książę Henryk ogłosił dekret, w którym nadał swojej synowej tytuł Jej Królewskiej Wysokości Dziedzicznej Wielkiej Księżnej Luksemburga.

Hrabianka Stefania otrzymała w dniu ślubu luksemburskie obywatelstwo i zrzekła się obywatelstwa belgijskiego, pomimo prawnych możliwości posiadania obydwu[17][18]. Przyznanie obywatelstwa narzeczonej księcia wywołało publiczną debatę i krytyczne komentarze, ponieważ na tę okazję utworzono specjalne przepisy, a de Lannoy uniknęła długiej i skomplikowanej procedury urzędowej[19][20].

Od sierpnia 2018 do sierpnia 2019 para książęca mieszkała w Londynie, gdzie książę Wilhelm odbywał szkolenie w Royal College of Defence Studies[21].

6 grudnia 2019 marszałek dworu poinformował o pierwszej ciąży księżnej[22][23][24]. 10 maja 2020 o godzinie 5:13 w Grand Duchess Charlotte Maternity Hospital w Luksemburgu urodził się syn pary, który otrzymał imiona Karol Jan Filip Maria Józef Wilhelm i tytuł Jego Królewskiej Wysokości Księcia z Luksemburga[25]. Chłopiec zajął drugie miejsce w linii sukcesji luksemburskiego tronu, za ojcem, z szansami na objęcie władzy w przyszłości.

Pod koniec 2019 Stefania i Wilhelm zamieszkali w Zamku Fischbach.

29 września 2022 ogłoszono, że para książęca spodziewa się narodzin drugiego dziecka w kwietniu 2023[26][27]. 27 marca 2023 o godzinie 10:03 w Grand Duchess Charlotte Maternity Hospital w Luksemburgu urodził się ich drugi syn, Franciszek Henryk Ludwik Maria Wilhelm, Jego Królewska Wysokość Książę z Luksemburga[28]. Chłopiec zajął trzecie miejsce w linii sukcesji luksemburskiego tronu, za ojcem i starszym bratem.

Dziedziczna wielka księżna Luksemburga[edytuj | edytuj kod]

Luksemburska rodzina wielkoksiążęca


Działalność w Luksemburgu[edytuj | edytuj kod]

16 listopada 2012 w swoim pierwszym wspólnym oficjalnym wystąpieniu para książęca gościła w pałacu laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Muhammada Yunus[29][30]. 6 grudnia towarzyszyła teściowej w koncercie zorganizowanym na rzecz SOS Wioski Dziecięce w Filharmonii Luksemburskiej[31][32].

W czerwcu 2013 razem z mężem przebywała z misją ekonomiczną we Francji[33][34].

W październiku 2014 miało miejsce pierwsze solowe wystąpienie Stefanii[35]. Odwiedziła sklep z luksusową biżuterią Uchihara w Tokio.

W maju 2015 w Belgii zasiadała na widowni konkursu Królowej Elżbiety dla wiolinistów razem z wielką księżną Luksemburga i królową Belgów[36].

W styczniu 2016 została prezydentem MUDAM (Muzeum Sztuki Nowoczesnej Imienia Wielkiego Księcia Jana)[37].

W listopadzie 2016 reprezentowała dwór w obchodach 125-lecia relacji Luksemburga z Rosją[38]. Księżna mówi w języku rosyjskim i mieszkała w Moskwie.

28 listopada wzięła udział w obchodach setnej rocznicy wstąpienia na tron prababki męża, wielkiej księżnej Szarlotty[39].

Oficjalne wizyty zagraniczne[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2012 Stefania i Wilhelm przebywali z misją ekonomiczną w Chinach[40][41].

W kwietniu 2013 odwiedziła Parlament Europejski w Strasburgu[42], gdzie razem z mężem została przyjęta przez prezydenta Martina Schulza. Pod koniec sierpnia para książęca odbyła podróż dyplomatyczną do Niemiec[43].

W czerwcu 2015 uczestniczyła w oficjalnej wizycie prezydenta i pierwszej damy Niemiec do Luksemburga[44][45].

W październiku 2017 przebywała z misją ekonomiczną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich[46].

17 października 2019 zastąpiła swoją chorą teściową w czasie oficjalnej wizyty do Luksemburga króla i królowej Belgów[47][48].

Związki z innymi rodzinami królewskimi[edytuj | edytuj kod]

Była gościem ceremonii zaślubin Krzysztofa O’Neill z Magdaleną, księżną Hälsinglandu i Gästriklandu (Sztokholm, 2013).

Reprezentowała dwór luksemburski na uroczystościach pogrzebowych Fabioli, królowej Belgii (Laeken, 2014[49]).

Uczestniczyła w koronacji Wilhema Aleksandra, króla Niderlandów (Amsterdam, 2013[50])

Media[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2016 w magazynie Telecran ukazał się wywiad z księżną Stefanią[51].

Religia[edytuj | edytuj kod]

Stefania została ochrzczona i wychowana w wierze katolickiej. W obecności papieża zobowiązana jest do wystąpienia w ubraniu w kolorze czarnym.

W październiku uczestniczyła w prywatnej audiencji w Watykanie u papieża Franciszka[52].

Patronaty[edytuj | edytuj kod]

 • Academy for Climate Justice Ambassadors – patronuje od lipca 2016[53];
 • Amis des Musées d’Art et d’Histoire Luxembourg – patronuje od marca 2013;
 • l’Union internationale des avocats – od lipca 2016;
 • Musée d’art moderne Grand-Duc Jean – patronuje od stycznia 2019[54];
 • University of Luxembourg’s Centre for Systems Biomedicine’s Scienteens Lab – patronuje od maja 2014[55].

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Stefania jest w ósmym pokoleniu potomkinią Karola, 5. księcia Arenbergu (ur. 1721, zm. 1778), poprzez którego spokrewniona jest przede wszystkim z belgijską rodziną królewską i luksemburską rodziną wielkoksiążęcą. Jest potomkinią córki Karola, księżniczki Marii Flory, której mężem był Wolfgang, 3. książę Ursel. Jej mąż pochodzi od księcia Karola w dwóch liniach: poprzez syna, księcia Ludwika i córkę, księżniczkę Leopoldynę.

Ojciec Stefanii, hrabia Filip de Lannoy, był ciotecznym bratem Antoniego, 13. księcia Ligne, który ożenił się z księżniczką Alicją z Luksemburga, dalszą ciotką Wilhelma. Ich son, książę Antoni, został mężem hrabianki Minthii de Lannoy, dalszej kuzynki Stefanii. Hrabia Filip był również ciotecznym bratem księżniczki Jolanty z Ligne, która została żoną arcyksięcia Karola Ludwika z Austrii, a ich syn – arcyksiążę Karol Krystian – jest mężem księżniczki Marii Astrydy z Luksemburga, ciotki Wilhelma.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. RoyalArjan sur Twitter: „Hereditary Grand Duke Guillaume and Hereditary Grand Duchess Stéphanie have moved to Fischbach Castle, the residence of Guillaume’s grandfather Grand..., twitter.com [dostęp 2020-03-09] (fr.).
 2. Paul de LANNOY: Family tree by Vincent DEGUERNE – Geneanet, gw.geneanet.org [dostęp 2019-12-11] (ang.).
 3. Béatrix de LIGNE: Family tree by Vincent DEGUERNE – Geneanet, gw.geneanet.org [dostęp 2019-12-11] (ang.).
 4. Harold della Faille de Leverghem (1908 – 1994) – Genealogy, www.geni.com [dostęp 2019-12-11] (ang.).
 5. De Brouchoven de Bergeyck.
 6. Royal Musings: The funeral of Count Philippe de Lannoy, royalmusingsblogspotcom.blogspot.com [dostęp 2019-12-11].
 7. Queen Mathilde attended the funeral of Philippe De Lannoy in Belgium earlier today | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2019-12-11] (ang.).
 8. RTL Today – Luxembourg’s Royals, part 7: Hereditary Grand Duchess Stéphanie, today.rtl.lu [dostęp 2019-12-11] (ang.).
 9. Who is Stéphanie, Hereditary Grand Duchess of Luxembourg? – Royal Central, royalcentral.co.uk [dostęp 2019-12-11] (ang.).
 10. Royal Musings: Luxembourg wedding: the witnesses and attendants, royalmusingsblogspotcom.blogspot.com [dostęp 2019-12-11].
 11. Hereditary Grand Duke Guillaume Engaged | The Royal Forums, theroyalforums.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 12. Luxembourg Times – Archives – Video: Guillaume and Stephanie announce engagement to press, luxtimes.lu [dostęp 2019-12-09] (ang.).
 13. Luxembourg Times – Archives – Luxembourg Royals pay respects at funeral for Countess Alix de Lannoy, luxtimes.lu [dostęp 2019-12-09] (ang.).
 14. Bride’s mother dies two months before Luxembourg royal wedding, royalweddings.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-15].
 15. Guillaume & Stéphanie Married in Civil Ceremony | The Royal Forums, theroyalforums.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 16. Wedding of Hereditary Grand Duke Guillaume of Luxembourg and Countess Stéphanie de Lannoy | The Royal Forums, theroyalforums.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 17. Luxembourg Times – Archives – Stéphanie Luxembourg nationality law stirs debate on naturalisation, luxtimes.lu [dostęp 2019-12-11] (ang.).
 18. ‘I’ve found my Prince Charming’: Luxembourg’s bride on how she fell in love with her fiancé, royalweddings.hellomagazine.com [dostęp 2019-12-11].
 19. Luxembourg Times – Archives – Stéphanie to take Luxembourgish nationality, luxtimes.lu [dostęp 2019-12-11] (ang.).
 20. Luxembourg royal wedding: Crown Prince Guillaume weds – BBC News, www.bbc.com [dostęp 2019-12-11] (ang.).
 21. Guillaume and Stéphanie to Move to London, luxarazzi.com [dostęp 2019-12-07].
 22. ROYAL BABY on the way for this happy couple – get the details! | HELLO!, hellomagazine.com [dostęp 2019-12-07] (ang.).
 23. A royal baby for Luxembourg: Guillaume and Stephanie are expecting their first child – Royal Central, royalcentral.co.uk [dostęp 2019-12-07] (ang.).
 24. See all the photos released as part of the happy announcement the Hereditary Grand Ducal Couple of Luxembourg are expecting their first child – Royal Central, royalcentral.co.uk [dostęp 2019-12-07] (ang.).
 25. Hereditary Grand Duchess of Luxembourg gives birth to her first child – a son – Royal Central, royalcentral.co.uk [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 26. https://www.hola.com/us/royals/20220929337557/prince-guillaume-princess-stephanie-luxembourg-expecting-second-child/.
 27. https://people.com/royals/royal-baby-prince-guillaume-princess-stephanie-luxembourg-expecting-second-child/
 28. https://monarchie.lu/en/birth-hrh-prince-francois
 29. Le prix Nobel de la paix 2006 reçu au palais grand-ducal, www.wort.lu [dostęp 2019-12-11] (fr.).
 30. Lux-arazzi.blogspot.de/2012/11/the-honeymooners-are-back.html.
 31. La Grande-Duchesse et la Princesse au concert de SOS Villages d’enfants, www.wort.lu [dostęp 2019-12-09] (fr.).
 32. Concert en faveur de SOS Village d’Enfants Monde – Cour Grand-Ducale de Luxembourg – Décembre 2012, www.monarchie.lu [dostęp 2019-12-09] (fr.).
 33. http://www.monarchie.lu/fr/actualites/evenements/2013/04/coupleh-cda-mersch/index.html.
 34. Erbgroßherzogliches Paar steigt in die Luft, www.wort.lu [dostęp 2019-12-13] (niem.).
 35. Lux-arazzi.blogspot.de/2014/10/stephanies-first-solo-engagement.html.
 36. Finale 2015 du concours Reine Elisabeth – Cour Grand-Ducale de Luxembourg – Mai 2015, www.monarchie.lu [dostęp 2019-12-09] (fr.).
 37. Princess Stéphanie Appointed President of MUDAM, chronicle.lu [dostęp 2019-12-09] (ang.).
 38. Stéphanie Celebrates 125 Years of Diplomatic Relations with Russia, www.luxarazzi.com [dostęp 2019-12-09].
 39. Photo Gallery: Grand Ducal Family of Luxembourg marks 100th anniversary of the accession to the throne of HRH Grand Duchess Charlotte – Royal Central, royalcentral.co.uk [dostęp 2019-12-07] (ang.).
 40. Farblich abgestimmt zur 1. Auslandsreise, www.lessentiel.lu [dostęp 2019-12-11].
 41. Guillaume et Stéphanie en visite à Chongqing, www.wort.lu [dostęp 2019-12-11] (fr.).
 42. Visite au Parlement européen à Strasbourg – Cour Grand-Ducale de Luxembourg – Avril 2013, www.monarchie.lu [dostęp 2019-12-13] (fr.).
 43. Guillaume und Stéphanie in Hessen, www.wort.lu [dostęp 2019-12-13] (niem.).
 44. State Visit from Germany – Day 1, www.luxarazzi.com [dostęp 2019-12-09].
 45. State Visit from Germany – Day 2, www.luxarazzi.com [dostęp 2019-12-09].
 46. https://www.gouvernement.lu/7437167/10-mission-uae.
 47. Belgian State Visit to Luxembourg, Day Two in Pictures – Royal Central, royalcentral.co.uk [dostęp 2019-12-07] (ang.).
 48. Stephanie of Luxembourg steps in for her injured mother in law – Royal Central, royalcentral.co.uk [dostęp 2019-12-07] (ang.).
 49. Prince Guillome and Princess Stephanie of Luxembourg attend the... News Photo – Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2019-12-11] (ang.).
 50. Princess Stephanie of Luxembourg, at the Dutch Coronation in Amsterdam, www.gossiprocks.com [dostęp 2019-12-11] (ang.).
 51. Im „Télécran”-Interview: Stéphanie: „Ich habe den Puls der Luxemburger gespürt”, www.wort.lu [dostęp 2019-12-09] (niem.).
 52. Erbgroßherzog Guillaume zu Privataudienz beim Papst, www.wort.lu [dostęp 2019-12-13] (niem.).
 53. Academy – Plant-for-the-Planet, www.plant-for-the-planet.org [dostęp 2019-12-09].
 54. Stéphanie Becomes President of Mudam, www.luxarazzi.com [dostęp 2019-12-09].
 55. New Patronage for the Hereditary Grand Duchess, www.luxarazzi.com [dostęp 2019-12-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]