Stefano De Luca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stefano De Luca
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

7 kwietnia 1942
Paceco

Przynależność polityczna

Włoska Partia Liberalna

Stefano De Luca (ur. 7 kwietnia 1942 w Paceco) – włoski polityk, prawnik, parlamentarzysta krajowy i eurodeputowany, sekretarz krajowy Włoskiej Partii Liberalnej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia prawnik, specjalizował się w zakresie prawa handlowego. Był dyrektorem różnych przedsiębiorstw, pracował także jako publicysta.

W 1959 został członkiem Włoskiej Partii Liberalnej (PLI). Pełnił funkcję radnego i asesora w administracji miejskiej Palermo. W latach 1983–1996 sprawował mandat posła do Izby Deputowanych IX, X, XI i XII kadencji. Od 1987 do 1994 w siedmiu kolejnych rządach zajmował stanowisko podsekretarza stanu ds. finansów.

Gdy w 1994 na skutek afer korupcyjnych (tzw. Tangentopoli) nastąpiło rozwiązanie jego ugrupowania, Stefano De Luca wraz z grupą liberałów przystąpił do Forza Italia. W tym samym roku został wybrany do Parlamentu Europejskiego IV kadencji, w którym zasiadał do 1999. Pracował w Komisji Kontroli Budżetu oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi[1].

Od 1997 brał udział w działaniach mających na celu reaktywację partii liberalnej. Ostatecznie w 2004 został sekretarzem krajowym nowej Włoskiej Partii Liberalnej[2], pełnił tę funkcję do 2014. W 2008 był kandydatem tego ugrupowania na urząd premiera Włoch.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]