Stefano Landi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stefano Landi
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia ochrz. 26 lutego 1587
Rzym
Pochodzenie włoskie
Data i miejsce śmierci 28 października 1639
Rzym
Instrumenty organy
Gatunki muzyka poważna, muzyka barokowa
Zawód kompozytor, organista, śpiewak, kapelmistrz

Stefano Landi (ochrzczony 26 lutego 1587 w Rzymie, zm. 28 października 1639 tamże) – włoski kompozytor, organista, śpiewak i kapelmistrz okresu wczesnego baroku, należący do Szkoły Rzymskiej. Twórca opery rzymskiej. Napisał pierwszą operę o tematyce historycznej: Il Sant’Alessio (1632).

Stefano Landi urodził się w Rzymie na początku 1587 roku, dokładna data urodzin nie jest znana. Kształcił się w Seminario Romano, śpiewając sopranem w Collegio Germanico. Jako organista i śpiewak pracował najpierw u kardynała Marco Cornaro w Padwie, a następnie u księcia Paolo Savelli d'Albano i kardynała Ludovico Ludovisi w Rzymie. W 1619 roku wystawił swoją pierwszą operę La morte d'Orfeo (Śmierć Orfeusza) prawdopodobnie w Wenecji lub jej okolicach. Dzieło zostało dedykowane Aleksandrowi Mattei. Wybór Maffea Barberiniego, rozkochanego w sztuce teatralnej, na stolicę apostolską w 1623 roku, otworzył przed Landim możliwość tworzenia oper na sceny rzymskie.

W 1624 roku został maestro di capella w rzymskim kościele Santa Maria ai Monti, a następnie przyjął służbę u kardynała Maurycego Sabaudzkiego. Mógł się w tym czasie poszczycić 4 tomami utworów religijnych i świeckich. Był nauczycielem śpiewaków: Angela Ferottiego i Girolama Zampettiego. W 1631 roku przy pomocy Francesco Barberiniego wystawił operę religijną Il Sant’Alessio (Święty Aleksy). Być może skomponował później dla niego również operę Il Santi Didimo e Teodora (1635). Zmarł w Rzymie 28 października 1639 roku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Kamiński: Tysiąc i jedna opera. T. 1. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 2008. ISBN 978-83-224-0899-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]