Stefano Maderno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Św. Cecylia

Stefano Maderno (ur. około 1576, zm. 17 września 1636 w Rzymie) – włoski rzeźbiarz okresu baroku. Najbardziej znany jako twórca posągu św. Cecylii z Rzymu, który przedstawia świętą w pozycji w jakiej znaleziono jej relikwie[1].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodził się prawdopodobnie Palestrinie[1], choć niektóre źródła podają okolice Como[2]. Początkowo pracował w Rzymie jako konserwator antycznych rzeźb[1]. Zajmował się też ich kopiowaniem[3].

W 1599 roku otrzymał zlecenie wykonania reprodukcji ciała św. Cecylii, której relikwie odkryto przypadkiem podczas prac renowacyjnych. Rzeźbiarz wykonał marmurowy posąg przedstawiający św. Cecylię w pozycji, w jakiej odnaleziono jej ciało (na prawym boku przykryte jedwabnym welonem przesiąkniętym krwią).

Praca, którą wykonał wywołała zachwyt i przyniosła mu wielki rozgłos. W 1607 roku został przyjęty do Akademii Świętego Łukasza. Stał się w ten sposób czołowym rzeźbiarzem swojego pokolenia w Rzymie[4].

Wkrótce potem zaczął otrzymywać kolejne zlecenia, ale żadna z jego późniejszych prac nie przyćmiła rzeźby św. Cecylii[1].

Stefano Maderno zmarł w Rzymie w 1636 roku. Pochowany został w kościele San Lorenzo in Lucina[1]. Jego najsłynniejsza rzeźba znajduje się w bazylice św. Cecylii na Zatybrzu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]