Sten (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sten
Ilustracja
Pochodzenie

 Polska

Gatunek

punk

Aktywność

1979–1982

Skład
Mariusz Włodarkiewicz
Leszek Knaflewski
Andrzej Karpiński
Piotr Łakomy
Zdzisław Krauze
Strona internetowa

Sten – polski zespół punk rockowy założony w 1979 roku w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Później przekształcony w nowofalowy Socrealizm (Soc).

Powstanie i metamorfozy[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał w wyniku połączenia dwóch, poznańskich zespołów rockowych: Korpus Szybkiego Reagowania (KSR) w składzie: Grzegorz Grześkowiak (g), Jędrzej Grunt (g), Zdzisław Krauze (g), Leszek Knaflewski (dr), Mariusz Włodarkiewicz (voc) i Kres w składzie: Andrzej Karpiński (dr), Piotr Łakomy (bg). Dwóch muzyków KSR (Leszek Knaflewski, Grunt) założyli nowy zespół Rasa. Natomiast dwóch kolejnych (Krause, Włodarkiewicz) wraz z dwoma muzykami z Kres (Karpiński, Łakomy) utworzyli zespół Sten. W tym składzie zespół zagrał trzy, pierwsze koncerty.

Sten był pierwszym, regularnie koncertującym[1], poznańskim zespołem punk rockowym. Po rozwiązaniu zespołu Rasa Leszek Knaflewski dołączył do Sten, co utworzyło główny atrybut zespołu – skład na dwie perkusje. Leszek Knaflewski zajmował się również tworzeniem wizerunku zespołu. Po odejściu od zespołu wokalisty Włodarkiewicza i gitarzysty Krauze Sten przekształcił się w nowofalowy Socrealizm (Soc) w składzie: Leszek Knaflewski (śpiew/teksty), Andrzej Karpiński (keyboard, gitara), Łakomy (bas, śpiew). Jako perkusista dołączył brat Leszka Knaflewskiego – Jan.

Promocją zespołu zajmowali się Maciej Niepoń i Cezary Ostrowski. W 1981r. Soc rozwiązał się, a Andrzej Karpiński i Piotr Łakomy założyli poznański Reportaż.

Skład Sten[edytuj | edytuj kod]

Skład Socrealizm[edytuj | edytuj kod]

Koncerty Sten[edytuj | edytuj kod]

Koncerty Socrealizm[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]