Step Kazachski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ekipa geologiczna na stepie koło Semipałatyńska

Step Kazachski (lub Step Kirgiski) – region przyrodniczy i geograficzny na pograniczu Azji Centralnej i Azji Północnej.

Step Kazachski rozciąga się szerokim, równoleżnikowym pasem na południowym skraju Niziny Zachodniosyberyjskiej, od południowego Uralu do zachodnich stoków gór Ałtaj. Na zachodzie zajmuje północną część Niziny Turańskiej, teren stopniowo podnosi się na wschód, przechodząc w Pogórze Kazachskie. Politycznie tereny te należą obecnie do Rosji i Kazachstanu.

Step Kazachski jest częścią Wielkiego Stepu, leżącą między Stepem Pontyjskim na zachodzie a Wysoczyznami Kazachskimi na południowym wschodzie. Na północy Step Kazachski przechodzi w Lasostep Kazachski - krainę przejściową między stepem a tajgą syberyjską. Na południe od Stepu Kazachskiego leżą pustynie środkowego Kazachstanu. Powierzchnia Stepu Kazachskiego wynosi 804,5 tys. km².

Step Kazachski ma suchy i skrajnie kontynentalny klimat. Temperatury wahają się od 26 °C w lipcu do -18 °C w styczniu. Opady wahają się od 200 mm rocznie na południu do 400 mm rocznie na północy. Występują bardzo silne wiatry. W tych warunkach klimatycznych Step Kazachski porastają głównie trawy, drzew jest bardzo mało, a częste są obszary nagiego piasku. Step Kazachski jest największym obszarem suchego stepu na świecie.

Step Kazachski jest bardzo rzadko zaludniony - od 2-3 osób na km² na zachodzie do 4-7 osób na km² na wschodzie.

W 2008 roku stepy i jeziora północnego Kazachstanu zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.