Stephan Preuschoff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Stephan Preuschoff (ur. 29 października 1907 w Braniewie, zm. 2 lutego 1994 w Berlinie) – niemiecki malarz, ilustrator i grafik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Stephan Preuschoff urodził się w 1907 roku w Braniewie w Prusach Wschodnich w rodzinie wyższego urzędnika pocztowego Aloisa i Berty z d. Kunigk. W Braniewie ukończył gimnazjum humanistyczne Hosianum, a następnie w latach 1927–1931 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Kassel i w Akademia Sztuk w Berlinie (Akademie der Künste). Ciekawy świata odbył podróże po kraju oraz do Austrii, Włoch i Francji. W 1932 osiadł w rodzinnym Braniewie jako wolny artysta. Wkrótce jego prace zagościły się w przestrzeni publicznej miasta, m.in. fresk jego autorstwa przyozdobił aulę Akademii Państwowej (zob. kościół gimnazjalny w Braniewie). Prace Stephana Preuschoffa prezentowane były na wystawach w Braniewie i w Królewcu. Inspiracji do malowania szukał w krajobrazach Zalewu Wiślanego, Mierzei Wiślanej oraz w podróżach po Mazurach. Fascynował się nie tylko pejzażami, ale i ludźmi, których napotykał na swej drodze i których również oszczędną kreską uwieczniał w swoich szkicach.

W czasie II wojny światowej był żołnierzem, został ranny i przebywał w niewoli. Po 1945 zamieszkał w Berlinie, gdzie otworzył pracownię malarską najpierw w dzielnicy Wedding, później w Schönebergu. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach.

Tworzył obrazy w technice olejnej, a także przy użyciu farb temperowych oraz akwareli. Twórczość jego obejmowała także drzeworyty i grafikę, posługiwał się akwafortą i rysował piórem. Przede wszystkim prezentował motywy wschodniopruskie. Był artystą, o którym pisano, że „rzeczom zwyczajnym nadawał nadzwyczajne znaczenie. W jego rysunkach drobny detal nabierał jakby większej rangi, urastał do wielkości”[1].

Stephan Preuschoff uwieczniał też rodzinne miasto Braniewo, jego architekturę oraz sceny z życia jego mieszkańców. Od 1953 roku ilustrował „Kalendarze Warmińskie” (pismo „Ermlandischer Hauskalender”, przemianowane w 1965 na „Unser Ermlandbuch”, a w 1978 na „Ermlandbuch”[1]) wydawane przez księdza Ernsta Lawsa. W każdym z nich zamieścił ponad 20 rysunków, w tym wiele drzeworytów. Do jego bardziej znanych obrazów należą: „Ucieczka”, „Moje rodzinne Braniewo”, „Moja matka”, „Portret własny”[2][3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ernst Laws – LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR [online], leksykonkultury.ceik.eu [dostęp 2021-01-21].
  2. Jan Chłosta: Więksi i najwięksi twórcy kultury niemieckiej z Prus Wschodnich, Książnica Polska, Olsztyn 1999, s. 94–95.
  3. 26.10.02 / Vor 95 Jahren wurde der Maler Stephan Preuschoff geboren [online], webarchiv-server.de [dostęp 2021-01-21].
  4. Das Ostpreußenblatt / Preußische Allgemeine Zeitung / Landsmannschaft Ostpreußen e.V. Herbe Schönheit dargestellt. Vor 95 Jahren wurde der Maler Stephan Preuschoff geboren 26. Oktober 2002, s. 12.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]