Stephen Boyd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stephen Boyd
Stephen Boyd
Stephen Boyd
Imię i nazwisko William Millar
Data i miejsce urodzenia 4 lipca 1931
Irlandia Glengormley
Data i miejsce śmierci 2 czerwca 1977
Stany Zjednoczone Northridge

William Millar (ur. 4 lipca 1931 w Glengormley, zm. 2 czerwca 1977 w Northridge) − irlandzki aktor. Laureat Złotego Globu.

Życiorys[edytuj]

Syn kanadyjskiego kierowcy tira Jamesa Alexandra Millara i Irlandki Marthy Boyd. Ukończył Ballyclare High School i Hughes Commercial Academy.

Odkryty przez aktora Michaela Redgrave podczas pracy jako odźwierny w hotelu. Zaczął od występów w brytyjskich filmach, został zauważony w roli Lamberta we francusko-włoskim Rogera Vadima dramacie kryminalnym Księżycowi jubilerzy (Les bijoutiers du claire de lune, 1958) z Brigitte Bardot. Następnie udał się do Hollywood i pojawiły się jako aktor drugoplanowy w westernie Bravados (The Bravados, 1958) u boku Gregory Pecka i Joan Collins oraz melodramacie Wszystko co najlepsze (The Best of Everything, 1959) z Joan Crawford. Jego kreacja jako Messala w filmie Ben Hur (1959) została uhonorowana nagrodą Złotego Globa i nagrodą Golden Laurel.

Był pierwotnie wybrany do odegrania roli Marka Antoniusza w widowisku kinowym 20th Century Fox Josepha L. Mankiewicza Kleopatra (Cleopatra, 1963) z Elizabeth Taylor, ale ostatecznie wycofał się z tej produkcji, kiedy zobowiązał się do udziału w filmie Upadek Cesarstwa Rzymskiego (The Fall of the Roman Empire, 1964) z Sophią Loren, gdzie zagrał postać Liwiusza.

Zmarł na atak serca w wieku 45. lat, grając w golfa na Porter Valley Country Club w Northridge, w stanie Kalifornia.

Był dwukrotnie żonaty; z Mariellą di Sarzana (od 30 sierpnia 1958 do 23 września 1958) i Elizabeth Mills (od 1977 do jego śmierci).

Wybrana filmografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]