Przejdź do zawartości

Stephen Covey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stephen R. Covey

Stephen R. Covey (ur. 24 października 1932 w Salt Lake City, zm. 16 lipca 2012 w Idaho Falls[1]) – autor bestsellerowych pozycji na temat przywództwa, rozwoju osobistego, twórca teorii 7 nawyków skutecznego działania, mówca motywacyjny.

W roku 1996 amerykański tygodnik Time umieścił Stephena R. Coveya na liście najbardziej wpływowych ludzi Ameryki[2]. W roku 1998 Covey uhonorowany został m.in. odznaczeniem Thomas Moore College Medallion. W tym samym roku otrzymał także międzynarodową nagrodę pokojową – Sik'h 1998 International Man of Peace Award.

Covey posiadał dyplom licencjata (B.S. – Bachelor of Science) z zarządzania na uniwersytecie Utah, a także MBA z Harvard University. Był także wykładowcą na Brigham Young University w Provo.

Covey w 1984 porzucił karierę uniwersytecką i założył w Salt Lake City organizację Covey Leadership Center. Została ona przejęta w 1997 przez FranklinQuest i obecnie nosi nazwę Franklin Covey Company[2].

Publicznie Covey występował też jako członek Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (mormonów). Był ojcem dziewięciorga dzieci oraz dziadkiem pięćdziesięciu jeden wnucząt. Zmarł w lipcu 2012 w wieku 79 lat w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku rowerowym w kwietniu tego roku[2].

Teoria siedmiu nawyków

[edytuj | edytuj kod]

Najpopularniejszą książką Coveya jest 7 nawyków skutecznego działania (ang. Seven Habits of Highly Effective People) opublikowana po raz pierwszy w 1989. Wydana została w 40 językach, sprzedając się w 20 milionach egzemplarzy[2].

Covey zaprezentował w niej siedem zasad, które mają według niego doprowadzić do harmonijnego życia zawodowego i prywatnego, bez poświęcania własnych wartości:

 1. Bądź proaktywny
 2. Zaczynaj z wizją końca
 3. Rób najpierw to, co najważniejsze
 4. Myśl w kategoriach wygrana-wygrana
 5. Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumiany
 6. Synergia
 7. Ostrzenie piły

Pierwsze trzy nawyki dotyczą "zwycięstwa prywatnego", czyli rozwoju osobistego, kolejne trzy "zwycięstwa publicznego", czyli skutecznego współdziałania z innymi ludźmi. Ostatni nawyk, "ostrzenie piły" przypomina o konieczności odnowy w czterech wymiarach: fizycznym, umysłowym, społecznym i duchowym.

Teorię 7 nawyków, która w pierwszej książce miała ujęcie biznesowe, Covey rozwija w kolejnych pozycjach:

 • 7 nawyków szczęśliwej rodziny (ang. The 7 Habits of Highly Effective Families) - zastosowanie 7 nawyków w rodzinach i życiu codziennym.
 • 7 nawyków skutecznego nastolatka (ang. The Seven Habits of Highly Effective Teens) - książka autorstwa Seana Coveya (syna Stephena), upraszcza teorię 7 nawyków dla młodszego odbiorcy.
 • Najpierw rzeczy najważniejsze (ang. First Things First, współautorzy: Roger i Rebecca Merrill) - szczegółowe omówienie trzeciego nawyku i przedstawienie teorii zarządzania czasem.

W 2004 ukazała się książka 8. nawyk - od efektywności do wielkości i odkrycia własnego głosu (ang. The 8th Habit: From Effectiveness to Greatness), w której Covey podkreśla konieczność ciągłego inspirowania innych.

Tematykę 7 nawyków rozwija też pozycja Mądre życie, autorstwa Rogera i Rebeki Merrill, współpracowników Coveya.

Zasady skutecznego przywództwa – Principle-Centered Leadership

[edytuj | edytuj kod]

W roku 1990 ukazała się jego kolejna praca pt. Zasady Skutecznego Przywództwa[3], która wydana została po raz pierwszy w Polsce w roku 1997 nakładem Wydawnictwa Medium pod tytułem Zasady działania skutecznego przywódcy (ang. Principle-Centered Leadership).

Książka jest kontynuacją opracowanych przez Coveya 7 nawyków skutecznego działania. Autor wyjaśnia, jakimi cechami osobowymi oraz kompetencjami emocjonalnymi powinien wyróżniać się współczesny przywódca oraz jakim wartościom i zasadom winien hołdować, by odnieść sukces zarówno w wymiarze zawodowym, jak i w życiu osobistym, w rodzinie.

Publikacje

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. ‘The 7 Habits’ author Stephen Covey dies. The Salt Lake Tribune, 2012-07-16. [dostęp 2012-07-16]. (ang.).
 2. a b c d Franklin Covey Co. Announces the Passing of Dr. Stephen R. Covey, Renowned Author, Speaker and Consultant. Franklin Covey, 2012-07-16. [dostęp 2012-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-11)].
 3. Stephen R. Covey, Zasady skutecznego przywództwa, Wydawnictwo Rebis, tłumaczył Konrad Pawłowski, Poznań 2004