Stephen Rea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stephen Rea
Ilustracja
Imię i nazwisko Graham Rea
Data i miejsce urodzenia 31 października 1946
Belfast
Zawód aktor
Lata aktywności od 1982

Stephen Rea, właśc. Graham Rea (ur. 31 października 1946 w Belfaście) − irlandzki aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

Rea urodził się w protestanckiej rodzinie, popierającej jednak włączenie Północnej Irlandii do Republiki. Studiował na Uniwersytecie Queens (Queen’s University of Belfast). Następnie występował na deskach teatrów w Dublinie. W 1980 założył, wspólnie z dramatopisarzem Brianem Frielem, teatr Field Day (Field Day Theatre Company). W ramach tego projektu współpracował także z wybitnym poetą, noblistą Seamusem Heaneyem.

Przez wiele lat występował w produkcjach telewizyjnych, jednak pierwszą poważną rolę kinową zagrał dopiero w Angel Neila Jordana. Od tego momentu stał się „etatowym” aktorem tego reżysera, a za rolę w Grze pozorów zdobędzie nominację do Oscara. U Jordana wystąpił ponadto w takich filmach jak Towarzystwo wilków, Michael Collins czy Chłopak rzeźnika.

Często występuje także w produkcjach amerykańskich i brytyjskich. Ostatnio zagrał w V jak vendetta, adaptacji komiksu Alana Moore’a o tym samym tytule.

Przez dwadzieścia lat (1983-2003) był mężem bojowniczki IRA Dolours Price, w latach 70. skazanej na karę więzienia za udział w zamachu bombowym.

Filmografia (wybór)[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]