Steppenwolf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Steppenwolf
Ilustracja
John Kay
Rok założenia 1967
Pochodzenie  Stany Zjednoczone
(Los Angeles)
Gatunek rock psychodeliczny, rock and roll, hard rock, blues rock
Strona internetowa

Steppenwolf - amerykańska grupa rockowa, założona w roku 1967 w Los Angeles, przez wokalistę i gitarzystę Johna Kaya.

Nazwa zaczerpnięta została od tytułu powieści Hermana Hesse - "Wilk stepowy".

Grupa kojarzona bywa z hippisami oraz subkulturą rockersów - m.in. za sprawą przeboju "Born to Be Wild", który stanowi jeden z najgłośniejszych hymnów rozsławiających wolność, żywiołowe życie i Harleya.

Dwa utwory zespołu: "Magic Carpet Ride" oraz "Rock Me", wykorzystano w filmie, komedii Candy (reż. Christian Marquand, 1968).

Na ściężce dźwiękowej filmu Easy Rider (reż. Dennis Hopper, 1969) także znajdują się utwory zespołu: "Born To Be Wild" oraz "The Pusher".

Utwór: "Magic Carpet Ride", został też użyty w filmie science fiction Star Trek: Pierwszy kontakt (reż. Jonathan Frakes, 1996) gdzie stanowi on tło muzyczne do pierwszego w dziejach ludzkości lotu kosmicznego z prędkością światła.

Inne utwory zespołu, to: "Monster", "Draft Resister", "Snowblind Friend", "Who Needs Ya?", "Jupiter's Child", "Screaming Night Hog", "Power Play", "Hey Lawdy Mama", "Move Over".

W latach 80. John Kay odszedł z zespołu, by rozpocząć karierę solową. Powrócił doń, gdy ta się nie udała. Od tego momentu zespół nazywa się John Kay & The Steppenwolf, inny jest też charakter granej muzyki. Częste niegdyś folkowe wstawki zastąpiono mocnym, elektrycznym brzmieniem typowym dla rocka lat 80. i 90.

Notabene postać Johna Kaya sama w sobie jest ciekawa; urodzony w 1944 w Tylży w Prusach Wschodnich (jako Joachim Fritz Krauledat), emigrował w 2 połowie lat czterdziestych poprzez Niemcy do Kanady, a następnie do Kalifornii (USA). Blisko związany z Jimim Hendriksem i Janis Joplin, uporał się z ówczesnym trendem do zażywania narkotyków. Cierpi na genetyczną achromatopsję i nadwrażliwość na światło. Stąd najczęściej widzimy go w ciemnych okularach.

Skład[edytuj]

Aktualni członkowie[edytuj]

Byli członkowie[edytuj]

Dyskografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]