Sterniczka afrykańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sterniczka afrykańska
Oxyura maccoa[1]
(Eyton, 1838)
Sterniczka afrykańska
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd blaszkodziobe
Rodzina kaczkowate
Podrodzina sterniczki
Rodzaj Oxyura
Gatunek sterniczka afrykańska
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 NT pl.svg

Sterniczka afrykańska (Oxyura maccoa) – gatunek ptaka z rodziny kaczkowatych.Bliski zagrożenia.

Morfologia
Długość 46-51 cm, masa ciała samca 820 g (dla 1 osobnika), samic – 516–720 g. Sterniczka o charakterystycznym, pękatym kasztanowym tułowiu, krótkiej szyi, czarnej głowie, niebieskim wypukłym dziobie i czarnych nogach (samiec w szacie godowe). Samice oraz niektóre samce są bardzo ciemnobrązowe w upierzeniu, a samice mają także jasny pasek pod okiem i bledsze podgardle, co czyni głowę paskowaną. W locie skrzydła od góry są jednolicie czarne[3].
Zasięg występowania
Wschodnia Afryka od Erytrei na południe po północną Tanzanię oraz Południowa Afryka od Namibii i Zimbabwe po Prowincję Przylądkową Zachodnią (RPA)[4].
Pożywienie
Zjada nasiona roślin wodnych, np. Persicaria i rdestu. inną materię roślinną i wodne bezkręgowce[4], np. rureczniki Tubifex i rozwielitki. Nurkuje lub sonduje podłoże w poszukiwaniu pokarmu[5].
Ekologia i zachowanie
W sezonie lęgowym zamieszkuje tymczasowe lub stałe jeziora słodkowodne. Preferuje jeziora płytkie, obfite w pokarm i z nadbrzeżną roślinnością, niezbędną do założenia gniazda. Poza sezonem lęgowym zamieszkuje większe jeziora i słonawe laguny[5].
Rozród
Pary gniazdują pojedynczo lub w luźnych grupach maksymalnie 30 osobników na 100 ha. W okresie lęgowym samce bronią terytorium do 900 m², poza okresem lęgowym sterniczki afrykańskie są bardziej towarzyskie i tworzą stada liczące do 1000 osobników[4]. Samce są poligamiczne i mogą związać się z nawet ośmioma samicami naraz. Gniazdo buduje samica; jest to platforma z liści i łodyg z dostępnej w pobliżu roślinności – trzciny, pałki i ciborowatych. Jaja znajdują się od 8 do 23 cm nad powierzchnią wody. W zniesieniu od 2 do 9 jaj. Niekiedy inne samce składają jaja do gniazd obcych samic, co skutkuje większą liczbą jaj w gnieździe. Samica rozpoczyna wysiadywanie po zniesieniu całego lęgu; inkubacja trwa 25-27 dni. Powszechne jest pasożytnictwo: sterniczki afrykańskie niosą się w gniazdach innych sterniczek afrykańskich, drzewic dwubarwnych, kazarek egipskich, srebrzanki hotentockiej, hełmiatek czerwonookich i łysek czubatych[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oxyura maccoa, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Oxyura maccoa. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Ian Sinclair; Phil Hockey; Warwick Tarboton; Peter Ryan: Birds of Southern Africa. 2011. ISBN 978-1-77007-927-4.
  4. a b c Carboneras, C. & Kirwan, G.M.: Maccoa Duck (Oxyura maccoa). W: del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (eds.). Handbook of the Birds of the World Alive [on-line]. 2016. [dostęp 14 marca 2016].
  5. a b Maccoa Duck Oxyura maccoa. BirdLife International. [dostęp 14 marca 2016].
  6. Oxyura maccoa (Maccoa duck). Biodiversity Explorer. [dostęp 14 marca 2016].