Steve Jordan (perkusista)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Steve Jordan
Ilustracja
Steve Jordan podczas występu z John Mayer Trio (2006)
Data i miejsce urodzenia

14 stycznia 1957
Bronx, Nowy Jork

Instrumenty

perkusja
gitara basowa
instrumenty klawiszowe

Gatunki

blues-rock
R&B
funk

Zawód

muzyk
autor piosenek

Aktywność

od 1978

Wydawnictwo

Virgin Records
JVC Victor

Współpracownicy
John Mayer Trio
Alicia Keys
Keith Richards
The Blues Brothers
The Rolling Stones
Eric Clapton
Sheryl Crow
Bruce Springsteen
Neil Young
Instrument
Signature Yamaha Steve Jordan trommel
Signature Yamaha Steve Jordan Cocktail Kit
Strona internetowa

Steve Jordan (ur. 14 stycznia 1957 w Nowym Jorku) – amerykański perkusista, multiinstrumentalista i producent muzyczny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts i pracował początkowo jako muzyk sesyjny. Jordan wydał również serię instruktażową dla perkusistów The Groove is Here.

Jordan rozpoczął swoją karierę w latach 70. z zespołem Stevie Wondera, później stał się stałym perkusistą grupy muzycznej programu Saturday Night Live. W latach 80. występował jako perkusista w trakcie tournée The Blues Brothers z Johnem Belushim i Danem Aykroydem, w samym filmie Blues Brothers jednak już nie zagrał.

Jako muzyk sesyjny, grając przede wszystkim na perkusji, Jordan współpracował z B.B. Kingiem, Donem Henleyem, Bobem Dylanem, Neilem Youngiem, Sheryl Crow czy Alicią Keys.

Jordan był perkusistą założonego w 2005 roku przez Johna Mayera zespołu "John Mayer Trio". Basistą "Trio" był znajomy Jordana Pino Palladino. Zespół wydał w listopadzie 2005 live-album Try!. Na płycie jest między innymi zaadaptowana przez Mayera wersja utworu Jimiego Hendriksa Wait until tomorrow i Raya Charlesa I Got a Woman. Poza utworami Mayera na płycie znajdują się trzy utwory, które Jordan, Palladino i Mayer napisali wspólnie: Good Love Is On The Way, Vultures i Try.

Jordan uczestniczył w produkcji albumu Mayera Continuum, który zdobył w 2007 roku Grammy Award za najlepszy album roku i jest współautorem utworu In Repair.

"John Mayer Trio" wystąpiło również na koncercie Mayera Where the light is – John Mayer live in Los Angeles, który został nagrany i wydany jako DVD pod tym samym tytułem. Nagranie to otrzymało w 2008 roku nominację do Grammy Award. Ze względu na pozytywne recenzje Mayer planuje nagrać z Jordanem i Palladino studyjny album.

W 2006 roku Jordan był perkusistą zespołu Erica Claptona, który Clapton utworzył na specjalnie przygotowane europejskie tournée. Zespół dał między innymi siedem kompletnie wysprzedanych koncertów w Royal Albert Hall w Londynie.