Steven Tyler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Steven Tyler
Ilustracja
Steven Tyler, 2007
Imię i nazwisko Steven Victor Tallarico
Data i miejsce urodzenia 26 marca 1948
Yonkers, Nowy Jork
Pochodzenie  Stany Zjednoczone
Instrument gitara, pianino, mandolina, perkusja, banjo, harmonijka ustna[1]
Gatunek rock
Zawód wokalista
Powiązania Joe Perry, Carlos Santana
Zespół
Aerosmith
Strona internetowa

Steven Tyler właściwie Steven Victor Tallarico (ur. 26 marca 1948 w Yonkers[2]) – amerykański wokalista i współautor tekstów zespołu rockowego Aerosmith. Potrafi także grać na gitarze, harmonijce, pianinie, mandolinie, perkusji i banjo.

W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 3. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader[3]. Z kolei w 2009 roku został sklasyfikowany na 8. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records[4].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec, Victor Tallarico, o pochodzeniu włosko-niemieckim, był muzykiem klasycznym, prowadzącym w Nowym Jorku własną orkiestrę Vic Tallarico Orchestra, nauczał także muzyki w Cardinal Spellman High School w Bronksie; matka – Susan Blancha – ma pochodzenie słowiańsko-czirokeskie, jej nazwisko rodowe Blancha jest przekształconą wersją oryginalnego polskiego nazwiska Czarnyszewicz[5]. Obecnie oboje rodzice są kustoszami w Tyler Zoo. Tyler ma starszą siostrę, Lynde Hasz Tallarico, która jest nauczycielką w szkole podstawowej w Vermont. Rodzina wkrótce przeprowadziła się do Yonkers, Nowy Jork, gdzie Steven dorastał i uczęszczał do szkoły Roosevelt High School, z której został usunięty za używanie narkotyków[6], potem ukończył szkołę Leonard Quintano’s School for Young Professionals.

Pierwszy raz śpiewać zaczął w wieku 6 lat w kościelnym chórze, choć nie brał nigdy lekcji śpiewu. Jako nastolatek występował w przerwach występów innych wykonawców w barze ojca swego przyjaciela Raya Tabano. Zanim dołączył do Aerosmith śpiewał i grał na perkusji w kilku lokalnych zespołach: Chain Reaction, Strangeurs, William Proud, Chain.

Latem 1969 roku Steven wyjechał na wakacje do Sunapee, gdzie poznał Joe Perry’ego, który pracował w miejscowej restauracji. Rok później wraz z Joe Perrym i Tomem Hamiltonem przeprowadzili się do Bostonu, gdzie założyli wspólnie zespół Aerosmith. W składzie znaleźli się także perkusista Joey Kramer i gitarzysta Brad Whitford.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Tyler ma trzy córki i syna z różnych związków – znaną aktorkę Liv Tyler, Mię i Chelsea oraz Taja Monroe Tallarico. Ma także wnuka – Milo.

Od 2006 związany z promotorką tras Aerosmith Erin Brady.

Z zamiłowaniem uprawia sport. Jeździ na nartach wodnych, rolkach. Pływa na motorówce. Lubi wyprawy do lasu, skoki do wody, jazdę konną, wędkarstwo.

Przypisy

  1. Steven Tyler (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2009-04-06].
  2. Steven Tyler (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2009-04-06].
  3. Hit Parader’s Top 100 Metal Vocalists of All Time (ang.). www.hearya.com. [dostęp 2010-06-16].
  4. THE 50 GREATEST METAL FRONT-MEN OF ALL TIME! (ang.). www.roadrunnerrecords.com. [dostęp 2011-12-08].
  5. Megan Smolenyak: I’ve Got a Crush on Steven Tyler’s Grandfather.
  6. YouTube – Aerosmith live in Warsaw 29.05.94' Interview.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]