Steven Weber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Steven Weber
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 14 marca 1961
Nowy Jork

Steven Weber (ur. 4 marca 1961 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny, sprawdza się w każdym rodzaju ról: od komedii, przez dramaty po horrory, filmy science-fiction i kryminały.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z żydowskiej rodziny artystycznej; matka była piosenkarką śpiewającą w lokalach nowojorskiej dzielnicy Queens, a ojciec menadżerem komików kabaretowych z Borscht Belt. Dorastał w Queens, dzielnicy Nowego Jorku. Przed kamerą stanął po raz pierwszy jako mały chłopiec grając w reklamówkach telewizyjnych. W 1979 roku ukończył nowojorską The School of Performing Arts. Uczęszczał na Uniwersytet Stanowy Nowego Jorku w nowojorskim Purchase. W 1984 roku wystąpił na scenie w sztuce Wróć, mała Shebo (Come Back, Little Sheba).

Pierwszą rolę filmową zagrał w komediodramacie Flamingo Kid (The Flamingo Kid, 1984) u boku Marisy Tomei i Johna Turturro. Następnie pojawił się na małym ekranie jako Kevin Gibson w operze mydlanej CBS As the World Turns (1985-86). Zagrał postać Johna F. Kennedy’ego w telewizyjnym dramacie ABC Rodzina Kennedych stanu Massachusetts (The Kennedys of Massachusetts, 1990). Zasłynął rolą pilota Briana Michaela Hacketta w sitcomie NBC Skrzydła (Wings, 1990-97), za którą w 2005 roku wraz z kolegą z planu filmowego Timem Daly był nominowany do nagrody TV Land.

Kreacja początkującego pisarza, który podejmuje pracę zimowego stróża w odciętym od świata skrywającego mroczną tajemnicę hotelu Overlook w telewizyjnym dreszczowcu na podstawie powieści Stephena Kinga Warner Bros. Lśnienie (The Shining, 1997) przyniosła mu nagrodę Saturna.

Wystąpił na Broadway jako Billy w sztuce Toma Stopparda Naprawdę coś (The Real Thing, 1984-85; zastąpił Petera Gallaghera) w Plymouth Theatre z Glenn Close i Jeremy Ironsem, Domowy front (Home Front, 1985) w Royale Theatre, Łup (Loot, 1986) w Music Box Theatre z Alekiem Baldwinem oraz zastępując Matthew Brodericka w roli Leo Blooma w musicalu Producenci (The Producers, 2002) w St. James Theatre. Zagrał także w Wilshire Theater w Los Angeles jako Berger w musicalu Hair (2001).

Był żonaty z Finn Carter (ur. 1960), córką dziennikarza i polityka Hoddinga Cartera III. W dniu 9 lipca 1995 roku ożenił się ponownie z projektantką wnętrz Juliette Hohnen (ur. 1960). Mają dwóch synów - Jacka Alexandra (ur. 15 stycznia 2001) i Alfie Jamesa (ur. 25 lutego 2003).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]