Stewart Cink

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stewart Ernest Cink
Ilustracja
Stewart Cink
Dane osobiste
Data i miejsce urodzenia 21 maja 1973
Huntsville, USA
Wzrost 193 cm
Narodowość  Stany Zjednoczone
Miejsce zamieszkania Duluth
College Georgia Tech
Kariera
Przejście na zawodowstwo 1995
Obecny Tour PGA Tour
Wygrane jako zawodowiec 14

Stewart Ernest Cink (ur. 21 maja 1973 w Huntsville, Alabama), golfista amerykański, przez kilkadziesiąt tygodni klasyfikowany w czołowej dziesiątce oficjalnego rankingu światowego. W lipcu 2009 wygrał swój pierwszy turniej wielkoszlemowy – The Open Championship.

Ukończył szkołę średnią we Florence (Alabama), następnie studiował zarządzanie na Georgia Institute of Technology w Atlancie. Reprezentował uczelnię w golfowych rozgrywkach akademickich, w 1995 przyjął status profesjonalny. W 1996 odnotował cztery zwycięstwa turniejowe: mistrzostwa Meksyku oraz trzy imprezy zaliczane do cyklu Nike Tour (później przemianowanego na Nationwide Tour). W 1997 dołączył do cyklu PGA Tour i w tymże roku wygrał turniej Canon Greater Hartford Open w Cromwell (Connecticut), co obok innych udanych występów przyniosło mu tytuł debiutanta roku PGA Tour. Sukces w Cromwell powtórzył po 11 latach, kiedy impreza nosiła już nazwę Travelers Championship. Odnotował także kilka innych zwycięstw, z czego za najbardziej prestiżowy sukces należy uznać wygranie WGC-NEC Invitational (2004), będącego jednym z czterech turniejów wchodzących w skład corocznych golfowych mistrzostw świata zawodowców. W 2006 w WGC-NEC Invitational Cink zajął drugie miejsce, przegrywając po dogrywce z Tigerem Woodsem. W 2004 po raz pierwszy w karierze został sklasyfikowany w czołowej dziesiątce rankingu światowego.

W turniejach zaliczanych do golfowego Wielkiego Szlema Cink startuje od 1996. W 1998 podzielił 10. miejsce w US Open. W PGA Championship 1999 zajął dzielone trzecie miejsce, a w US Open 2001 sklasyfikowany został na trzecim miejscu samodzielnie. Pierwsze wielkoszlemowe zwycięstwo odnotował w lipcu 2009, pokonując w dogrywce The Open Championship weterana Toma Watsona.

Kilkakrotnie znalazł się w reprezentacjach amerykańskich powołanych na rozgrywki drużynowe Ryder Cup (przeciwko golfistom europejskim) oraz Presidents Cup (przeciwko graczom z reszty świata z pominięciem Europy). Ekipy z Cinkiem w składzie wygrywały mecze w Presidents Cup w 2000, 2005 i 2007, a w Ryder Cup w 2008.

Jest żonaty, ma dwóch synów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]