Stewart Copeland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stewart Copeland
Ilustracja
Stewart Copeland (2008)
Imię i nazwisko Stewart Armstrong Copeland
Data i miejsce urodzenia 16 lipca 1952
Alexandria
Instrumenty perkusja
Gatunki rock
pop
reggae
new wave
Zawód muzyk
Aktywność od 1975
Wydawnictwo A&M Records
Powiązania The Police
Strona internetowa

Stewart Armstrong Copeland (ur. 16 lipca 1952 w Aleksandrii, Wirginia)[1]amerykański muzyk, perkusista. Najbardziej znany z występów w zespole The Police, u boku Stinga. Po rozpadzie grupy został kompozytorem muzyki filmowej.

W 2007 roku muzyk został sklasyfikowany na 8. miejscu listy 50 najlepszych perkusistów rockowych według Stylus Magazine[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego rodzice byli agentami wywiadu: ojciec Amerykanin Miles Copeland Jr. – CIA, zaś matka Szkotka Lorraine Adie – SOE. Dzieciństwo spędził na Bliskim Wschodzie, gdzie ukończył szkołę podstawową (w Bejrucie). Do liceum uczęszczał w Anglii, zaś studia ukończył w Kalifornii (Berkeley).

Od 1975 r. zamieszkał w Anglii, gdzie grał w zespole rocka progresywnego Curved Air. W 1977, razem ze Stingiem i Henry Padovanim (zastąpionym wkrótce przez Andy’ego Summersa), założył grupę The Police.

Po rozpadzie zespołu Copeland zaczął komponować muzykę filmową. Stworzył m.in. ścieżki dźwiękowe do filmów: Wall Street, Simpatico, Rapa Nui, Żałobnik, Nieśmiertelny 2, Nic nie widziałem, nic nie słyszałem, Babilon 5. W 1983 r. otrzymał Złoty Glob za muzykę do filmu Rumble Fish. Komponował również muzykę do oper, baletów, gier komputerowych, m.in. do serii gier Spyro the Dragon na konsole PlayStation oraz Alone in the Dark[3].

Jako muzyk z pewnymi sukcesami współtworzył grupę Animal Logic (m.in. ze znanym muzykiem jazzowym Stanleyem Clarkiem). Potem, wraz z muzykami zespołów Phish i Primus, powołał do życia formację Oysterhead. Od 2005 r. jest członkiem zespołu Gizmo.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jego dwaj bracia także działają w branży muzycznej. Najstarszy brat, Miles Copeland III, menedżer muzyczny, był m.in. założycielem wytwórni płytowej I.R.S. Records, a średni, Ian Copeland, był agentem muzycznym, zasłużonym w rozwoju muzyki nowofalowej.

Ma czterech synów i trzy córki.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stewart Copeland na stronie allmusic.com (ang.). allmusic.com. [dostęp 2012-02-13].
  2. Stylus Magazine’s 50 Greatest Rock Drummers (ang.). stylusmagazine.com. [dostęp 2010-06-15].
  3. Stewart Copeland, www.stewartcopeland.net [dostęp 2017-11-26].
  4. Uwaga! Mr. Baker (2012) Beware of Mr. Baker (original title) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2016-04-03].