Stilianos Patakos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stilianos Patakos
Στυλιανός Παττακός
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 8 listopada 1912
Ajia Paraskiewi na Krecie
Data i miejsce śmierci 8 października 2016
Ateny

Stilianos Patakos (grec. Στυλιανός Παττακός, ur. 8 listopada 1912 w Ajia Paraskiewi na Krecie, zw. 8 października 2016 w Atenach) – grecki polityk i wojskowy, jeden z przywódców junty rządzącej w Grecji w latach 1967–1974.

Studiował w Helleńskiej Akademii Wojskowej w Nauplionie, po jej ukończeniu został zawodowym wojskowym[1]. Służył w armii w trakcie II wojny światowej oraz wojny domowej[2]. W 1967 roku, podczas zamachu stanu był oficerem w stopniu generała brygadiera i dowodził oddziałami w Atenach. Pozwoliło mu to szybko rozmieścić czołgi w mieście i przejąć kontrolę nad drogami komunikacyjnymi[1].

Po przejęciu władzy przez juntę Pattakos objął początkowo stanowisko ministra spraw wewnętrznych, a po próbie kontrprzewrotu, dokonanej przez króla Konstantyna II, został wicepremierem w rządzie kierowanym przez Jeorjosa Papadopulosa. Po krwawo stłumionych protestach studenckich i kolejnym puczu, przeprowadzonym przez Dimitriosa Joanidisa, Papadopulos i Patakos zostali odsunięci od władzy.

Po upadku junty, jej przywódcy, w tym Patakos, zostali oskarżeni o zdradę i skazani na karę śmierci. Wyroki zostały następnie zmienione na dożywotnie więzienie. Patakos przebywał w więzieniu do 1990 roku, kiedy został zwolniony ze względu na stan zdrowia. Zmarł w Atenach w 2016 roku, mając 103 lata.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stylianos Pattakos, last survivor of the 1967 Greek military junta – obituary, The Telegraf, 9 października 2016.
  2. Stylianos Pattakos, Greek junta member, 1912-2016, Kerin Hope. Financial Time, 14 października 2016.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]