Stilo (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
STILO
Ilustracja
Stilo w czasie koncertu w Warszawie w lutym 2013
Rok założenia 1997
Pochodzenie  Polska
Gatunek rock, etno, jazz
Wydawnictwo muzyczne Konador
Skład
Wojtek Stasiak
Janusz Żukowski
Tomasz Żur
Jarek Cieślak
Zuza Kuczbajska
Byli członkowie
Sylwia Świątkowska
Grzegorz Urbaniak
Maciej Miroński
Paweł Jedliński
Alpago Polat
Serhan Kizilpinar
Damian Orłowski
Janusz Kossakowski
Marek Dutka
Strona internetowa

STILOpolski zespół muzyczny, grający instrumentalną muzykę alternatywną z pogranicza etno, rocka i jazzu. Powstał jesienią 1997 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty i kompozytora Wojciecha Stasiaka. Do wiosny 1999 r. Stilo działało jako "trzyosobowy duet" - Stasiaka wspomagał najpierw kongista Grzegorz Urbaniak, a następnie skrzypaczka Sylwia Świątkowska. W ten sposób opracowywano partie do nagrywanego między latem 1998 r. a latem 1999 r. demo, zarejestrowanego w studiu OKO, działającym przy warszawskim Ośrodku Kultury Ochoty.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

W październiku 1999 r. powstał pierwszy regularny skład grupy. Obok Stasiaka i Świątkowskiej tworzyli go dwaj ex-muzycy rockowej Vanahary - Tomasz Żur (gitara basowa) i Maciej Miroński (perkusja). Wiosną 2000 r. do grupy dołączył Alpago Polat, Turek grający na nayu, saksofonie, darabuce, bendirze i łyżkach. W tym składzie grupa zadebiutowała w maju podczas występu w klubie Oczko, przy Ośrodku Kultury Ochoty.

Pierwsza płyta[edytuj | edytuj kod]

Po trzech koncertach grupę opuścił perkusista Miroński. Na jego miejscu pojawił się Paweł Jedliński. Wiosną 2001 r. do zespołu dołączył drugi Turek, Serhan Kizilpinar (darabuka, bendir). W ten sposób ukonstytuował się jeden z najsłynniejszych składów Stilo, wiodący grupę do pierwszych sukcesów. Świątkowska, Polat, Stasiak, Żur, Jedliński i Kizilpinar po raz pierwszy wystąpili w marcu 2001 roku, ponownie w Oczku. Tego samego dnia ukazała się pierwsza płyta Stilo, czyli wydane domowym sumptem demo Opowieści kamieni. Pod koniec listopada muzycy pokazali się szerszej publiczności podczas słynnego warszawskiego cyklu folkowego - Muzyka w Muzeum. W kwietniu 2002 roku zdobyli I nagrodę na prestiżowym festiwalu etno Nowa Tradycja, organizowanym przez Polskie Radio, podczas którego Świątkowska (występująca tam również w barwach grupy Kontraburger, podobnie jak Stasiak i Żur) otrzymała nagrodę dla najlepszego instrumentalisty imprezy.

Idą czasy[edytuj | edytuj kod]

Po tym sukcesie grupa nie otrzymała wprawdzie żadnych konkretnych propozycji koncertowych, ale dostała od Radiowego Centrum Kultury Ludowej sesję w jednym z najlepszych studiów nagraniowych kraju, w warszawskim S4, gdzie pod okiem wybranego przez siebie realizatora, legendarnego Leszka Kamińskiego zarejestrowała materiał na album Idą czasy. Podczas sesji doszło do zmiany w składzie. Grupę opuścił Polat. Na jego miejsce został przyjęty jazzujący saksofonista Marek Dutka. W sesji wzięli udział gościnnie puzonista Fryderyk Mizerski i akordeonista Leszek Stasiak.

Album Idą czasy ukazał się w marcu 2003 roku. Był promowany specjalnym koncertem w warszawskim Teatrze Małym. Promocja trwała również za granicą, w postaci minitrasy Franz Josef Tour, w ramach której grupa odwiedziła m.in. Budapeszt i Ostrawę. Na początku 2004 roku ich płyta została nominowana do Folkowego Fonogramu Roku, najważniejszej w Polsce nagrody płytowej dotyczącej muzyki etno i pokrewnych, przyznawanej przez grono dziennikarzy muzycznych. W kwietniu 2004 roku album zajął w tymże plebiscycie II miejsce. Grupa z tej racji otworzyła kolejną edycję festiwalu Nowa Tradycja, a jej występ transmitował na żywo program drugi Polskiego Radia.

Odejście Świątkowskiej[edytuj | edytuj kod]

Był to jednocześnie drugi koncert, w którym zespół pojawił się bez swojego dotychczasowego znaku firmowego, jakim stała się przez te lata Świątkowska. Niestety, pochłonięta coraz bardziej karierą z Kapelą ze Wsi Warszawa, nie była w stanie regularnie pojawiać się w zespole Stilo. Stasiak, wspólnie ze skrzypaczką, podjęli decyzję o zawieszeniu Świątkowskiej i znalezieniu na jej miejsce zastępcy. Okazał się nim błyskotliwy absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej, Damian Orłowski. Zadebiutował z zespołem w marcu podczas dzielonego pół na pół ze Świątkowską koncertu w warszawskim klubie Jadłodajnia Filozoficzna, niedługo przed Nową Tradycją.

Zmiana brzmienia. Płyta Szukaj![edytuj | edytuj kod]

Ta zamiana na stanowisku skrzypiec miała daleko idące konsekwencje. Z jednej strony grupa utraciła część swoich wiernych fanów, przyzwyczajonych do charakterystycznej, oszczędnej, transowej gry Świątkowskiej. Rozluźniły się też więzi grupy z folkiem. Z drugiej jednak strony zespół dostał zastrzyk świeżej krwi, zyskując na witalności i zdobywając nowych słuchaczy. W składzie Orłowski (już jako pełnoprawny członek formacji)-Dutka-Stasiak-Żur-Jedliński Stilo przygotowywali się do nagrania trzeciej płyty, również w studio S4 i pod okiem Leszka Kamińskiego. Tuż przed sesją grupę niespodziewanie i bez słowa opuścił perkusista Jedliński, pozostawiając zespół na łaskę i niełaskę losu. Jedlińskiego zastąpił jednak perkusista Kontraburgera Janusz Kossakowski, który w błyskawicznym tempie przyswoił repertuar zespołu i właśnie z nim w składzie powstał album Szukaj!, wydany w maju 2005 r. Na albumie pojawiła się również Świątkowska, cały czas będąca zawieszonym, ale jednak członkiem grupy.

Płyta Szukaj! nie dostała żadnej nagrody, zebrała jednak świetne recenzje, których autorzy wróżyli grupie sukcesy za granicą. Była promowana znakomitym koncertem w Teatrze Małym (z gościem specjalnym: ukraińską śpiewaczką i aktorką Marianą Sadowską) oraz filmem dokumentalnym poświęconym grupie ("Stilo", reż. K. Kubiak), nakręconym dla telewizji Polonia i wielokrotnie przez nią emitowanym. Stilo pojawiło się też w programie TV4 Sztukateria, oraz udzieliło długiego wywiadu Markowi Jaromskiemu w jego autorskim programie "Anioł przychodzi nocą" (TV Puls).

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Opowieści kamieni (Havry Records, 2001)
  • Idą czasy (Żur Płyty, 2003)
  • Szukaj! (Konador, 2005)
  • Lisboa Avenue (Konador, 2007)

oraz nagranie na składance Antologia Polskiego Folku (Polskie Radio, 2007)

Oficjalne strony Stilo[edytuj | edytuj kod]