Stirling (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stirling
Stirling
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Szkocja
Miejscowość Stirling
Zarządca First ScotRail
Data otwarcia 1848 (obecny 1916)
Dane techniczne
Liczba peronów 5 (używane 4)
Liczba krawędzi
peronowych
9 (używane 7)
Kasy czynne
Linie kolejowe
Położenie na mapie hrabstwa Stirling
Mapa lokalizacyjna hrabstwa Stirling
Stirling
Stirling
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Stirling
Stirling
Położenie na mapie Szkocji
Mapa lokalizacyjna Szkocji
Stirling
Stirling
Ziemia56°07′11″N 3°56′09″W/56,119722 -3,935833
Strona internetowa
Portal Portal Transport szynowy

Stirling – stacja kolejowa w Stirling, w hrabstwie Stirling, w Szkocji. Znajdują się tu 4 perony. W 2007 z usług stacji skorzystało 1,919 mln pasażerów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stirling po raz pierwszy został podłączony do Scottish Central Railway w 1848. Linie były obsługiwane przez Stirling and Dunfermline Railway i Forth and Clyde Junction Railway. Obecny budynek stacji został otwarty w 1916 i był odnawiany kilka razy, z niewielkimi zmianami układu, a ostatnio zainstalowano windy, aby umożliwić lepszy dostęp do kładki dla osób niepełnosprawnych. W 2008 budynek został również odnowiony w celu poprawy dostępu osób niepełnosprawnych, w tym elektrycznie sterowane drzwi, dostępne dla wózka inwalidzkiego, i poprawa systemów informacji pasażerskich.

Usługi[edytuj | edytuj kod]

Stacja obsługuje pociągi jadące na północ do Perth, Inverness i Aberdeen, południowy zachód do Glasgow, i na wschód do Edynburga. Połączenie do Alloa i Dunfermline zostało wstrzymane w 1968, lecz na wznowienie połączenia kolejowego Stirling-Alloa-Kincardine częściowo przywrócono jako połączenie godzinowe z Glasgow do Alloa jako przedłużenie Croy Line.

Większość pociągów są obsługiwane przez First ScotRail chociaż istnieje jeden pociąg dziennie obsługiwanych przez National Express East Coast do London King’s Cross i jeden w kierunku przeciwnym do Inverness. Stacja posiada 5 peronów i 9 krawędzi peronowych, które są ponumerowane od 2-10.

Galeria[edytuj | edytuj kod]