Stożek Wielki (Beskid Śląski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stożek Wielki
Ilustracja
Stożek Wielki (pod szczytem schronisko) ze stoków Kiczor, na ostatnim planie Czantoria Wielka
Państwo

 Polska
 Czechy

Położenie

Nawsie, Nydek, Wisła

Pasmo

Beskid Śląski, Karpaty

Wysokość

978 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa konturowa Beskidu Śląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Stożek Wielki”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Stożek Wielki”
Ziemia49°36′20″N 18°49′23″E/49,605556 18,823056
Stożek Wielki (po prawej) od strony północnej, ze stoków Cieślara

Stożek Wielki (czes. Velký Stožek; 978 m n.p.m.) – szczyt górski w Paśmie Czantorii[1] w Beskidzie Śląskim, trzeci co do wysokości (po Wielkiej Czantorii i Kiczorach) szczyt w wododziale Wisły i Odry.

Ukształtowanie[edytuj | edytuj kod]

Zbocza szczytowej kopuły Wielkiego Stożka stromo opadają ku zachodowi, północy i wschodowi, jedynie ku południu jego grzbiet biegnie prawie poziomo ku Kyrkawicy. Góra, oglądana z sektora północnego, ma rzeczywiście formę dość regularnego stożka. Zbudowana jest z piaskowca godulskiego. Pod samym szczytem od strony zachodniej charakterystyczna wychodnia skalna z wywieszoną płytą, opisana w relacji z wycieczki turystycznej odbytej już w 1891 r.

Szczyt Wielkiego Stożka jest zwornikiem dla tzw. „ramienia Łączki i Filipki” – najdłuższego grzbietu bocznego Pasma Czantorii, odchodzącego od Stożka w kierunku północno-zachodnim.

Masyw Wielkiego Stożka porośnięty jest lasami, po stronie zachodniej głównie bukowymi i bukowo-świerkowymi, po wschodniej – w większości świerkowymi.

Przez Stożek przebiega granica państwowa pomiędzy Polską a Czechami; przed wejściem obu państw do strefy Schengen znajdowało się tu turystyczne przejście graniczne Stożek-Velký Stožek.

Pod samym szczytem znajduje się schronisko PTTK Stożek oddane do użytku w 1922[2] (pierwsze wybudowane przez Polaków w polskim Beskidzie Śląskim – wcześniejsze budowała organizacja Beskidenverein) oraz węzeł szlaków pieszych, którymi dojść można m.in. na Przełęcz Kubalonkę, Czantorię Wielką, Soszów Wielki do Wisły, Wisły Głębce, Istebnej, Jaworzynki i Jabłonkowa. Przez szczyt przebiega także Główny Szlak Beskidzki.

Ze szczytu rozciągają się fragmentaryczne widoki na Beskid Śląsko-Morawski, spod schroniska – szeroki widok na Beskid Śląski[1], a także na Beskid Żywiecki i Tatry[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Po stronie polskiej:

Po stronie czeskiej

  • Szlak czerwony Szlak żółty czerwony i żółty z Nýdku – 3:50 godz., z powrotem 2:35 godz.
  • Szlak żółty Szlak niebieski żółty i niebieski z Jabłonkowa – 2:25 godz., z powrotem 1:50 godz.
  • Szlak niebieski niebieski szlak graniczny z Czantorii Wielkiej – 2:15 godz., z powrotem 2:40 godz.

Infrastruktura turystyczna[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Edward Moskała, Schroniska górskie PTTK w województwie bielskim : Beskid Śląski - Beskid Żywiecki - Rejon Babiej Góry - Beskid Mały, Warszawa: Wydaw. PTTK „Kraj”, 1983, s. 80, ISBN 83-00-00548-X, OCLC 749277638 [dostęp 2023-01-16].
  2. Tomasz Biesik: Schroniska górskie dawniej i dziś. Beskid Mały i Beskid Śląski. Bielsko-Biała: Wyd. „Logos” Agnieszka Korzec-Biesik, 2013, s. 227–242. ISBN 978-83-925599-3-1.
  3. Downhill Contest, downhillcup.eu [dostęp 2017-01-07] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]