Stokesay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stokesay
Ilustracja
Kościół św. Jana Chrzciciela w Stokesay.
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Region

West Midlands

Hrabstwo ceremonialne

Shropshire

Unitary authority

Shropshire

Nr kierunkowy

01588

Położenie na mapie Shropshire
Mapa konturowa Shropshire, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Stokesay”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Stokesay”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Stokesay”
52,43°N 2,83°W/52,430000 -2,830000

Stokesay – wieś w hrabstwie Shropshire na pograniczu Anglii i Walii w Wielkiej Brytanii, mieszcząca się pomiędzy Ludlow i Craven Arms. Słowo stoke tłumaczy się jako: podległe osadnictwo lub mleczna farma, drugi człon nazwy wsi pochodzi od nazwiska rodziny Say, która przybyła w te rejony około 1105 roku.

Stokesay Church[edytuj | edytuj kod]

Church of St John the Baptist – kościół wybudowany około roku 1150 przez rodzinę Say, która przybyła wraz z Wilhelmem Zdobywcą. W roku 1646 kościół został zniszczony w trakcie wojen pomiędzy rojalistami i parlamentarzystami. Dębowe drzwi kościoła datuje się na rok 1654, a prezbiterium zostało odrestaurowane w 1664 roku.

Stokesay Castle[edytuj | edytuj kod]

Zamek Stokesay
Zamek Stokesay
Zamek Stokesay
Zamek Stokesay

Stokesay Castle – zamek mieszczący się na granicy Anglii i Walli. Wybudowany przez Lawrence’a Ludlowa (kupiec zajmujący się handlem wełny). Korzyści z zawarcia pokoju po klęsce walijskiego księcia pozwoliły kupcowi na rozbudowanie posiadłości o nawę główną i prywatne apartamenty. Zamek uniknął zniszczenia w czasie wojny domowej. W XI wieku zamek odrestaurowano, a w latach 80. XX w. English Heritage zajęło się dalszymi naprawami. Posiadłość ma raczej „domowy” charakter, dlatego minęło mnóstwo czasu zanim został nazwany zamkiem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wilhelm Zdobywca mianował Rogera Montgomery hrabią Shrewsbury, w zamian za to ten oddał Stokesay jednemu z czeladników Wilhelma, i tak nowym właścicielem został Roger de Lacy. Rodzina Say zamieszkiwała zamek aż do śmierci Waltera de Lacy w 1240, zamek odziedziczył wtedy jego zięć, John de Verdon. Jeden z mieszkańców Stokesay, John de Grey, sprzedał potem posiadłość kupcowi Lawrence (był to rok 1281, w którym rozpoczęła się budowa zamku). Został on otwarty publicznie w roku 1908 i otwarty dla turystów w 1992 roku. Po śmierci ostatniego właściciela (Lady Magnus Allcroft) zamek należy do English Heritage.

Budowa i wygląd[edytuj | edytuj kod]

Z zewnątrz budynek przedstawia kombinację fortyfikacji i wygodę budynków mieszkalnych. Imponuje elegancją i siłą finansową tamtych czasów. Wzniesiony na wzgórzu i otoczony fosą, gdzie woda dochodzi z pobliskiego stawu. Wieża, w porównaniu z zamkiem, została wzniesiona na najniższym punkcie wzniesienia. Z zachodu zamek otoczony jest licznymi budynkami tworzącymi główną fasadę budowli. Na północ znajduje się kościół św. Jana Chrzciciela.