Stolperstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stolperstein poświęcony Emmie Zehden na Franzstraße 32 w Berlinie
Stolperstein w Białej Podlaskiej poświęcony Chaimowi Zylberbergowi

Stolperstein (z niem. kamień, o który się potykamy, po polskukamień pamięci) – określenie pomników poszczególnych ofiar nazizmu, mających postać osadzonych w bruku betonowych kostek brukowych z mosiężną tabliczką, z wyrytym na niej nazwiskiem upamiętnionej osoby, datami jej urodzin i śmierci oraz informacją o losie, jaki ją spotkał. Stolpersteiny montowane są w chodniku, zazwyczaj w pobliżu ostatniego miejsca zamieszkania upamiętnionej ofiary nazizmu. W ten sposób upamiętniono męczeńską śmierć nie tylko Żydów, ale i Romów, ludzi niepełnosprawnych, Świadków Jehowy, homoseksualistów i członków partii politycznych.

Pomniki tego typu zaczął tworzyć w latach 90. XX w. niemiecki artysta Gunter Demnig, który nadał im również nazwę[1].

Pierwsze Kamienie Pamięci pojawiły się na ulicach Kolonii w 1995 roku. Obecnie jest ich około 20 000. Znajdują się na ulicach miast Niemiec, a także Austrii, Belgii, Czech, Węgier, Włoch, Polski, Norwegii, Ukrainy i Holandii. W samym Berlinie jest ich np. 3000, a w Hamburgu i Kolonii – po 2000. W Polsce zainstalowano je m.in. we Wrocławiu i Słubicach.

Według Charlotte Knobloch, prezydenta Centralnej Rady Żydów w Niemczech, pomysł nie jest do końca dobrze trafiony, gdyż może przywodzić na myśl deptanie pamięci ofiar Holocaustu[2].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ingrid Scheffer: Do Tread on Me! (ang.). goethe.de, październik 2007. [dostęp 2014-02-26].
  2. Marcin Kostaszuk, Marek Zaradniak: Przechodniu, tu mieszkali sąsiedzi. w: Głos Wielkopolski, 1.2.2011, s. 5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]