Stoposkoczek grzebykopalcy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stoposkoczek grzebykopalcy
Paradipus ctenodactylus[1]
(Vinogradov, 1929)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Nadgromada żuchwowce
Gromada ssaki
Infragromada łożyskowce
Rząd gryzonie
Rodzina skoczkowate
Podrodzina skoczki
Rodzaj stoposkoczek
(Paradipus)
Vinogradov, 1930
Gatunek stoposkoczek grzebykopalcy
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Stoposkoczek grzebykopalcy[3] (Paradipus ctenodactylus) – gatunek ssaka z rzędu gryzoni. Jedyny przedstawiciel rodzaju stoposkoczek (Paradipus)[3], występuje na terenie centralnej Azji[4]: w Iranie, Kazachstanie, Uzbekistanie i Turkmenistanie, na pustyniach Kara-kum, Kyzył-kum i Wielkiej Pustyni Słonej[2].

Stoposkoczek grzebykopalcy potrafi przemieszczać się z prędkością do 9 m/s. Wykonuje skoki o długości do 3 m, na wysokość do 1,5 m. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest umiejętność wykonywania pionowych skoków w miejscu[2].

Stoposkoczek grzebykopalcy zasiedla tereny piaszczystych pustyń porośniętych krzewami. Kopie nory o długości do 5 m, do 3 m w głąb poniżej powierzchni terenu. Młode przychodzą na świat 2 razy do roku w miotach po 1–6 (średnio 3–4). Młode samice nie mają miotu w pierwszym roku swojego życia. Stoposkoczek grzebykopalcy chętnie zjada młode pędy krzewów (zwykle z gatunku saksauł biały), trawy i nasiona. Najprawdopodobniej nie jada pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Gdy temperatury powietrza spadają poniżej -16 do -18 °C, hibernuje[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paradipus ctenodactylus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d Paradipus ctenodactylus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Paradipus ctenodactylus. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 17 stycznia 2016]