Stormtroopers of Death

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stormtroopers of Death
Inne nazwy S.O.D.
Rok założenia 1985
Rok rozwiązania 2007
Pochodzenie Nowy Jork (Stany Zjednoczone)
Gatunek crossover thrash[1]
Aktywność 1985–1986, 1992, 1997–2003, 2007
Wydawnictwo muzyczne Megaforce, Nuclear Blast
Powiązania M.O.D., Anthrax, Brutal Truth
Strona internetowa

Stormtroopers of Death (szerzej znany pod skrótową nazwą S.O.D.) – amerykański zespół thrash metalowy, założony w 1985 w Nowym Jorku przez lidera zespołu AnthraxScotta Iana. Uważany za jednego z twórców (obok D.R.I.) stylu crossover thrash czyli połączenia stylistyki hardcore punk i thrash metalu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pomysł założenia zespołu powstał w czasie nagrywania płyty. Ian w wolnym czasie notował pomysły na nowe piosenki. W efekcie narodziła się idea utworzenia nowego projektu muzycznego. Ian przedstawił Danowi Lilkerowi (ówczesnemu basiście Anthrax), Charliemu Benante (perkusja) i mającemu śpiewać Billy'emu Milano (poznany przez Iana w nowojorskim klubie CBGB's) 10 kompozycji. Resztę utworów czwórka muzyków napisała w dzień przed nagraniem albumu. Nagrania i miksowanie w studio "Pyramid Sound" w Nowym Jorku zajęły 3 dni. Pierwszy album zawierał 21 utworów i do dziś zaskakuje ilością pomysłów, humorem i ciężkością materiału muzycznego. Po ukazaniu się albumu S.O.D. ruszył w krótką trasę koncertową.

W 1992 koncert zarejestrowany w klubie "The Ritz" ukazał się jako album koncertowy Live At Budokan. 7 lat później zespół wypuścił na rynek kolejny album studyjny, Bigger Than the Devil. Płyta nie była jednak tak nowatorska i interesująca jak pierwsza.

S.O.D. był zawsze bardziej projektem niż zespołem; działał z dużymi przerwami do początku XXI wieku Billy Milano założył równolegle działający Methods of Destruction (M.O.D.), który stał się kontynuatorem S.O.D.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne
Albumy koncertowe

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stormtroopers of Death (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2010-02-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]