Storytime

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Storytime
Singel zespołu Nightwish
z albumu Imaginaerum
Wydany 11 listopada 2011
Gatunek symfoniczny power metal
Długość 15:01
Wydawnictwo Nuclear Blast
Format CD, winyl
Singel po singlu

Storytime – utwór z Imaginaerum, siódmego albumu fińskiego zespołu metalu symfonicznego Nightwish, jak również pierwszy singiel z albumu. Został wydany 9 listopada 2011 roku, dwadzieścia dni przed wydaniem płyty, wraz z teledyskiem. Piosenka miała premierę w Radio Rock, fińskiej stacji radiowej 7 listopada 2011, dwa dni przed jego komercyjną wersją.

Kompozytor i lider Tuomas Holopainen powiedział o Storytime, że to singiel, który całkiem dobrze reprezentuje cały album, i że to daje lepszy obraz albumu niż „Eva” i „Amaranth” jako dwa pierwsze single do albumu Dark Passion Play z 2007 roku.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

1. Storytime (Radio edit) 4:03
2. Storytime (Album version) 5:30
3. Storytime (Instrumental version) 5:28
15:01

Utwór[edytuj | edytuj kod]

Utwór został wydany jako pierwszy singiel wraz z teledyskiem, który ukazał się 11 listopada, na początku września 2011 roku. Tydzień później zespół opublikował okładkę Imaginaerum, listę utworów i komentarze na temat każdej piosenki napisanej przez Holopainena, w tym pierwsze wskazówki dotyczące piosenki, sugerując na okres świąt Bożego Narodzenia i odniesień do The Snowman. 26 października pierwsze treści z utworu i wideo został wydane w 50 sekundowej zapowiedzi na YouTube. Singel został wydany jako CD, download i jako wideo na YouTube 9 listopada i dzień później Holopainen umieścił w wideo z YouTube rozmowy na temat filmu i tła utworu. Po zaledwie tygodniu zespół ogłosił, że singiel stanął na czele fińskiej listy przebojów. W dniu 18 listopada słowa piosenki zostały wydane w wideo na YouTube oraz na stronie internetowej zespołu.

Muzyczna i tekstowa zawartość[edytuj | edytuj kod]

Kompozytor i autor tekstu utworu, Tuomas Holopainen powiedział, że "Storytime" jest zainspirowany filmem "The Snowman" z 1982 roku , którego tematem był objęty wcześniej album Oceanborn. Pomysł na muzykę "Storytime" narodził się, gdy Holopainen zastanawiał się, dlaczego nikt nie zrobił remake tego filmu. W zapowiedzi tekstowej wydanej przed wydaniem, Holopainen podsumował piosenkę: "Jak można by się poczuć o północy lecąc z bałwanem przez najwspanialsze krajobrazy, jak w klasycznym filmie animowanym Yuletide? Sens naszej egzystencji jest tworzony przez opowieści, baśni i wyobraźnię. Są one u podstaw ludzkości".

Te odniesienia dotyczą kilkunastu klasycznych utworów fikcyjnej wyobraźni, w tym postaci Piotrusia Pana stworzonej przez J.M. Barrie i "Przygód Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla. Tekst również wspomina mityczną Gaia, grecką bogini Ziemi pierwotnej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]