Stosunki Macedonii z Unią Europejską

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Republiki Macedonii. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Akcesja Macedonii do Unii Europejskiej.

Unia Europejska i Macedonia

Niepodległa od 1991 roku, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (FYROM) została zaliczona do krajów kandydujących w grudniu 2005 r. Jednak negocjacje z tym górzystym bałkańskim krajem jeszcze się nie rozpoczęły.

Unia Europejska
EU28 on a globe.svg

Ten artykuł jest częścią serii o:
Relacjach zewnętrznych
Unii Europejskiej


Polityka zewnętrzna Unii Europejskiej

Stosunki z państwami europejskimi

Stosunki z koloniami i obszarami zamorskimi państw członkowskich

Główne kierunki polityki zagranicznej Unii

Współpraca z organizacjami międzynarodowymi

Tematy powiązane
Polityka bezpieczeństwaCSDP • Misje ESDPEurosferaCARDSTACISMEDATAIEX
Portal Portal Unia Europejska

Akcesja Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii jest jednym z najważniejszych strategicznych priorytetów rządu republiki, oraz aspiracją większości polityków i obywateli.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Starania Macedonii o wejście do UE, tak jak i w przypadku wejścia do NATO, może opóźnić spór z Grecją o nazwę kraju. Grecy uznali, że Macedonia jest historyczną nazwą części terytorium Grecji i sprzeciwili się nazywaniu tak byłej republiki Jugosławii. Wskazywali też, iż może to pociągnąć roszczenia terytorialne do greckich prowincji o tej samej nazwie. Kwestia nazewnictwa obudziła szczególnie masowe i burzliwe protesty, zwłaszcza w regionie Salonik.

Po serii wzajemnych, nieostatecznych jeszcze kompromisów, Grecy skłonni są przystać na używanie przez FYROM nazwy "Macedonia" i przymiotnika "macedoński", pod warunkiem dodawania do nich, każdorazowo, ograniczającego wyróżnika, np. geograficznego. Republika Macedonii nie zgadza się na takie ograniczenie, oczekując ponadto prawa wyłączności do przymiotnika "macedoński", jeśli używanego poza terytorium Grecji. Przymiotnik wchodzi w skład wielu nazw własnych i znaków towarowych. Kolejne rundy negocjacji nie przynoszą dalszego, istotnego zbliżenia stanowisk.

Obecnie źródła UE podają, że termin rozpoczęcia rozmów akcesyjnych, na który liczyła republika, nie dojdzie do skutku. Po raz kolejny, z powodu sprzeciwu Grecji, nie wyznaczono terminu rozpoczęcia negocjacji członkowskich, pomimo pozytywnych opinii Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego.

 Osobny artykuł: konflikt grecko-macedoński.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]