Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
Kościół Matka w Bostonie

Christian Science (Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki, Chrześcijaństwo naukowe) – wyznanie założone w USA w 1879 roku przez Mary Baker Eddy.

W 1866 roku Eddy przeżyła wielki wstrząs, gdy była w krytycznym stanie po wypadku, doznała objawienia i została cudownie uzdrowiona po przeczytaniu w Biblii o jednym z przypadków uleczenia przez Jezusa.

Doktryna charakteryzuje się negacją realności świata fizycznego.

Wyznawcy wierzą, że choroby somatyczne zasadniczo mają charakter duchowy. Nie uznają żadnych lekarstw; wierzą, że Bóg może wyleczyć choroby dzięki ich modlitwie.

Według statystyk śmiertelność wśród wyznawców jest wyższa niż przeciętna. Wiele kontrowersji wzbudza też unikanie kontaktów z medycyną w przypadku problemów zdrowotnych dzieci[1].

Wyznanie obecnie liczy ponad 3500 odgałęzień i filii w przeszło 60 krajach, ponad 2 mln wyznawców. Zwierzchnikiem Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki w Polsce jest Lech Katrycz[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Caroline Fraser: Suffering Children and the Christian Science Church (ang.). The Atlantic Monthly, 1995-04. [dostęp 2010-05-16].
  2. Kościoły i związki wyznaniowe wpisane do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych (pol.). MSW, 1990. [dostęp 2012-06-24].