Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Gnostycyzm
Kościół Matka w Bostonie

Christian Science (Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki, Chrześcijaństwo naukowe) – wyznanie religijne założone w USA w 1879 roku przez Mary Baker Eddy.

W 1866 roku, według relacji założycielki ruchu, gdy była w krytycznym stanie po wypadku, doznała objawienia i została cudownie uzdrowiona po przeczytaniu w Biblii o jednym z przypadków uleczenia przez Jezusa.

Mimo mogącej wprowadzać w błąd nazwy związku, doktryna nie pokrywa się z podstawowymi naukami chrześcijaństwa, nie może być więc zaklasyfikowana do wyznań chrześcijańskich. Charakteryzuje się negacją realności świata fizycznego. Postrzega Boga na sposób panteistyczny. Głównym aspektem nauczania jest uzdrowienie fizyczne (chrześcijaństwo kładzie nacisk najpierw na zbawienie ducha, później ciała).

Wyznawcy wierzą, że choroby somatyczne zasadniczo mają charakter duchowy. Nie uznają żadnych lekarstw; wierzą, że Bóg może wyleczyć choroby dzięki ich modlitwie[1].

Według statystyk śmiertelność wśród wyznawców jest wyższa niż przeciętna. Wiele kontrowersji wzbudza też unikanie kontaktów z medycyną w przypadku problemów zdrowotnych dzieci[2].

Liczebność wyznawców tej religii wynosi ponad 2 mln w ponad 3500 odgałęzień i filii w przeszło 60 krajach. Zwierzchnikiem Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki w Polsce jest Lech Katrycz[3].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Val Kilmer bardzo się zmienił. Ukrywa straszną chorobę?, Fakt.pl [dostęp 2016-09-21] (pol.).
  2. Caroline Fraser: Suffering Children and the Christian Science Church (ang.). The Atlantic Monthly, 1995-04. [dostęp 2010-05-16].
  3. Kościoły i związki wyznaniowe wpisane do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych (pol.). MSW, 1990. [dostęp 2012-06-24].