Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi
Państwo  Polska
Siedziba Kraków
Data założenia 1999
Rodzaj stowarzyszenia Stowarzyszenie
Profil działalności non profit
Zasięg Polska i zagranica
Prezes Sławomir Olejniczak
Nr KRS 0000112287
Data rejestracji 11 maja 2005
Powiązania Tradycja, Rodzina i Własność
brak współrzędnych
Strona internetowa

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi – polska organizacja pozarządowa chcąca łączyć katolików świeckich o poglądach konserwatywnych.

Stowarzyszenie powstało w lipcu 1999 r. w Krakowie z inspiracji działających na świecie Stowarzyszeń Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP). Jest organizacją typu non profit i działa w oparciu o dobrowolne wpłaty i datki ze strony darczyńców. W listopadzie 2001 roku została powołana fundacja Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi w celu koordynacji działań Stowarzyszenia[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie jest aktywne na polu działalności społecznej, poprzez organizację różnych akcji, jak np. coroczny Marsz dla Życia i Rodziny. Angażuje się w działania oświatowe i edukacyjne, takie jak organizacja spotkań naukowych, wykładów, konferencji. Działa także na rynku wydawniczym: do tej pory opublikowało kilkadziesiąt książek, regularnie wydaje dwa czasopisma: „Polonia Christiana” oraz „Przymierze z Maryją”. Prezesem stowarzyszenia jest Sławomir Olejniczak.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Według oficjalnego komunikatu Kurii Krakowskiej[2]:

Stowarzyszenie jest organizacją prywatną, założoną przez osoby świeckie, nie powiązaną instytucjonalnie z Kościołem i działającą na własną odpowiedzialność. Stowarzyszenie nie przedstawiło swego statutu do aprobaty władzy kościelnej, dlatego nie może być traktowane jako uznane przez Kościół stowarzyszenie wiernych (kan. 299 § 3).

Komunikat ten został wystosowany przez Kurię Metropolitalną w Krakowie w wyniku licznych zapytań wiernych, którzy uskarżali się na natarczywy ton korespondencji, w której Stowarzyszenie w sposób uciążliwy próbuje narzucać kontynuowanie kontaktów i zamawianie dalszych materiałów[2].

Stowarzyszenie jest oskarżane o stosowanie psychomanipulacji, której celem jest wyłudzanie pieniędzy oraz podszywanie się pod autorytet Kościoła Katolickiego. Jak zauważa o. Tomasz Franc, dyrektor Dominikańskiego Centrum Informacji o Ruchach Religijnych i Sektach w Krakowie: Często sprzedają różańce lub książki religijne, odwołują się do Boga i patriotyzmu. W części mogą mieć rację, bo modlitwa różańcowa może zdziałać cuda, ale sam przedmiot nie jest cudowny[3].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. SKCH i Instytut im. ks. Piotra Skargi (pol.). Instytut im. Ks. Piotra Skargi. [dostęp 2018-04-02].
  2. a b Komunikat Kurii Krakowskiej – Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi (pol.). Diecezja Warszawsko-Praska. [dostęp 2018-02-02].
  3. O. Franc: naciągacze często podszywają się pod Kościół (pol.). Katolicka Agencja Informacyjna, 2011-02-01. [dostęp 2018-02-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]