Stowarzyszenie Szwadron Jazdy RP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stowarzyszenie „Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej”
Państwo  Polska
Siedziba Stara Miłosna
Data założenia 1996
Rodzaj stowarzyszenia posiada osobowość prawną
Status aktywna
Profil działalności kawaleryjski
Zasięg ogólnopolski
Prezes Zarządu Głównego Zygmunt Dębiński
Nr KRS 0000180459
Data rejestracji 2003
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Stowarzyszenie „Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej””
Ziemia52°13′18″N 21°13′56″E/52,221598 21,232257
Strona internetowa

Stowarzyszenie Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją pozarządową istniejącą od 1996 r. Swoją siedzibę ma w Warszawie. Od początku sformowania stowarzyszenia pod nazwą „Szwadron Jazdy RP”, pododdział ten stacjonuje w Warszawie, dzielnica Wesoła, osiedle Stara Miłosna przy ul. Szkolnej 14.

Struktura organizacyjna stowarzyszenia[edytuj | edytuj kod]

  • Walne Zebranie Członków założycieli
  • Zarząd Główny
  • Główna Komisja Rewizyjna
  • Główny Sąd Koleżeński

Cele Stowarzyszenia[edytuj | edytuj kod]

Celem Statutowym „Stowarzyszenia Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej” jest m.in.:

  • wskrzeszanie i kultywowanie chlubnych tradycji Jazdy Polskiej,
  • tworzenie warunków zapewniających prawidłowe funkcjonowanie Szwadronu Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej,
  • promowanie sportu jeździeckiego, turystyki konnej i sportów obronnych.

Zadania Stowarzyszenia[edytuj | edytuj kod]

Zadania te Stowarzyszenie realizuje poprzez aktywizowanie szerokich kręgów społeczeństwa wokół idei utworzenia i funkcjonowania Jednostki Wojska Polskiego „Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej”. Szwadron ten powstał w roku 2000, po ponad 50-letniej nieobecności jednostek kawaleryjskich w polskich siłach zbrojnych, jako Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego.

Cele Stowarzyszenia[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie popularyzuje tradycje polskiej jazdy i kawaleryjski wizerunek Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej. Stowarzyszenie Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej, organizuje: konferencje, seminaria, wykłady, odczyty i wystawy, imprezy okolicznościowe związane ze Świętami Narodowymi i Świętem 1 Pułku Szwoleżerów. Ponadto Stowarzyszenie Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej, organizuje: zawody jeździeckie oraz doroczne od roku 2001, Stowarzyszenie Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej organizuje Kawaleryjskie Mistrzostwa Polski MILITARI z udziałem służb mundurowych (25 BKPow.*) i organizacji paramilitarnych kultywujących kulturę i tradycję oraz zwyczaje i obyczaje kawaleryjskie na przestrzeni wieków.

Współpraca Stowarzyszenia[edytuj | edytuj kod]

W swojej działalności Stowarzyszenie współpracuje z Wojskiem Polskim, administracją rządową i samorządową, licznymi organizacjami społecznymi i placówkami kulturalno-oświatowymi w kraju i za granicą.

Szwadron Ochotniczy[edytuj | edytuj kod]

W Stowarzyszeniu działa Szwadron Ochotniczy im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, który szkoli się pod okiem rotmistrza Robert Woronowicz w ośrodku Starej Miłośnie. W jego szeregach znaleźć można potomków kawalerzystów II Rzeczypospolitej, miłośników – Tradycji Oręża Polskiego, pasjonatów historii wojskowości, tradycji i służby kawalerii, a przede wszystkim wielkich miłośników koni i jazdy konnej oraz współczesnego jeździectwa.

Oddziały terenowe[edytuj | edytuj kod]

Tarnowski Oddział Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych w paradzie z okazji Święta Wojska Polskiego w Woli Rzędzińskiej, 15 sierpnia 2019

Organizacja, Stowarzyszenie „Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej” z siedzibą główną w Warszawie posiada oddziały terenowe i zrzesza swoich członków oraz prowadzi działalność w sześciu oddziałach terenowych w:

Moc i siła stowarzyszenia[edytuj | edytuj kod]

O potencjale i rozwoju Stowarzyszenia „Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej” decydują jej założyciele i członkowie szwadronu jazdy RP oraz członkowie szwadronów ochotniczych oraz prezesi ośrodków terenowych naszego stowarzyszenia.

Osiągnięcia stowarzyszenia[edytuj | edytuj kod]

W dniu 10 listopada 2000 roku staraniem stowarzyszenia – „Szwadron Jazdy RP” – utworzony został Reprezentacyjny Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, który organizacyjnie wchodził w skład 2 Mińsko-Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Franciszka Kleeberga. Od 2005 roku był podporządkowany Dowództwu Wojsk Lądowych i mieścił się organizacyjnie w strukturach 3 Batalionu Zabezpieczenia w Warszawie. Od 2009 roku podporządkowano Dowództwu Garnizonu Warszawa a obecnie znajduje się w strukturze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]