Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów
Państwo

 Polska

Siedziba

Wrocław

Członkowie

650

Nr KRS

0000056352

Powiązania

Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

brak współrzędnych
Strona internetowa

Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistówpolska organizacja pozarządowa z siedzibą we Wrocławiu. Do głównych celów i zadań Stowarzyszenia należy upamiętnienie tragicznego losu Polaków, którzy padli ofiarą zbrodni ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA w czasie II wojny światowej i latach powojennych. Praca Stowarzyszenia polega na ujawnianiu tych zbrodni i gromadzeniu dokumentacji na ich temat.

Stowarzyszenie popularyzuje wiedzę o wydarzeniach z lat 1939–1947 w celu przeciwdziałania fałszowaniu informacji na temat stosunków polsko-ukraińskich. Wydaje również kwartalnik historyczno-publicystyczny „Na Rubieży”.

Do celów Stowarzyszenia należy również wspieranie i organizowanie budowy pomników oraz tablic pamiątkowych upamiętniających zbrodnie na ludności polskiej. Stowarzyszenie współpracuje z Główną Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

W 2017 roku Stowarzyszenie otrzymało nagrodę Kustosz Pamięci Narodowej[1].

Konferencje[edytuj | edytuj kod]

W dniach 15–17 grudnia 2009, odbyła się w Berlinie międzynarodowa konferencja naukowa Lekcje II wojny światowej i Holokaustu, która miała na celu konsolidację antyfaszystów przed obchodami rocznicy zakończenia II wojny światowej. Polską stronę reprezentowało Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów. Na spotkaniu omówiono problem wzrostu nastrojów antysemickich, w tym negacji Holokaustu, jak również gloryfikacji osób uważanych przez organizatorów za zwolenników faszyzmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Rezolucja konferencji wezwała szczególnie władze Ukrainy do zaprzestania gloryfikowania Romana Szuchewycza, Stepana Bandery i 14 Dywizji Grenadierów SS[2][3].

Zasłużeni działacze i współpracownicy SUOZUN[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kustosz Pamięci Narodowej 2017. ipn.gov.pl. [dostęp 2018-03-01].
  2. Lekcje II wojny światowej i Holokaustu.
  3. Treść rezolucji. [dostęp 2009-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-01)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]