Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES
Państwo  Polska
Siedziba Katowice
Status OPP
Prezes Anna Klimza Masłowska
Nr KRS 0000014574
Data rejestracji 2001
brak współrzędnych

Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES – pozarządowa i charytatywna organizacja społeczna działająca w Katowicach.

Działalność stowarzyszenia SPES datuje się od roku 1986, gdy rejestracja niezależnych organizacji nie była jeszcze możliwa. Z inicjatywy członków Sekcji Służby Człowiekowi katowickiego Klubu Inteligencji Katolickiej oraz Biskupiego Komitetu Pomocy Uwięzionym i Internowanym w Katowicach, powstała wówczas, działająca do dzisiaj, Wspólnota Spotkań dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Stowarzyszenie SPES zostało zarejestrowane w 1990 roku, po pierwszych wolnych wyborach i wejściu w życie nowego prawa o stowarzyszeniach.

Stowarzyszenie realizuje cele statutowe w ramach kilku jednostek organizacyjnych: Wspólnot Spotkań, Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Ojca Stanisława Bocera OMI, Ośrodka Pomocy Kryzysowej, Wspólnoty Św. Józefa (Mieszkania Chronionego), Programu Edukacji Obywatelskiej, Programu Spraw Precedensowych i Inicjatywy Ustawodawczej, Programu Pomocy Dzieciom.

SPES posiada status organizacji pożytku publicznego.

W 2013 otrzymało za swoją działalność Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]