Strój ludowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Strój ludowyubiór wyrażający tożsamość, co zazwyczaj odnosi się do regionu geograficznego lub okresu w historii, ale może także dotyczyć statusu socjalnego, małżeńskiego lub religijnego. Strój ten najczęściej pojawia się w dwóch formach: codziennej i odświętnej.

W rejonach, w których zachodni styl ubierania stał się normą, stroje tradycyjne są noszone podczas świąt lub uroczystości, mają za zadanie podkreślić dziedzictwo regionu, tradycje kulturowe lub wyrażać dumę.

Współcześnie istnieją regiony, gdzie ich noszenie jest wymagane przez prawo. W Bhutanie stroje typu gho i kera dla mężczyzn oraz kira i toego dla kobiet są obowiązkowe dla wszystkich obywateli, bez względu na tło kulturowe[1]. W Arabii Saudyjskiej kobiety podczas przebywania w miejscach publicznych muszą mieć na sobie tradycyjną wersję hidżabu[2].

Polskie stroje ludowe używane były przez większą część polskich grup etnograficznych. Największy rozwój strojów ludowych przypada na 2. połowę XIX i początek XX wieku, kiedy miało miejsce uwłaszczenie chłopów, co przyczyniło się do wzrostu zamożności chłopów.. W okresie międzywojennym strój ludowy traktowany był jako odzież odświętna, nie był on wykorzystywany do codziennego użytku. Wygląd stroju uzależniony był i jest od regionu Polski, gzie ma swoje korzenie. Wpływ na to ma wiele czynników m.in: warunki klimatyczne, typ gospodarki oraz stosunki społeczno-gospodarcze. Inspiracje do tworzenia strojów czerpano ze strojów szlacheckich i mieszczańskich, mundurów wojskowych. Wpływ na ich wygląd miała również moda europejska z okresu baroku i renesansu. Ilość ozdób i dodatków do stroju zależne były od zamożności grup etnograficznych, a także od indywidualnych preferencji[3].


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. RAOnline Bhutan: Bhutanese Traditional Dresses - National Dress Gho, Kira & Rachu, www.raonline.ch [dostęp 2017-11-26].
  2. Why do women in Saudi Arabia wear the Abaya?
  3. Mariola Książek, Projekty dydaktyczne współfinansowane z UE prowadzone na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, „MATERIAŁY BUDOWLANE”, 1 (12), 2015, s. 15–17, DOI10.15199/33.2015.12.03, ISSN 0137-2971 [dostęp 2019-12-17].