Strażnica KOP „Dubok”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Dubok”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1926
Rozformowanie ~ 1938
Organizacja
Dyslokacja Dubek[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Kołki”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Dawidgródek” w 1931
Kompania KOP Kołki w 1934.png

Strażnica KOP „Dubok” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1925 roku, w składzie 5 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 17 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 14 strażnic[1]. Strażnica KOP „Dubok” w latach 1928 – 1934 funkcjonowała w strukturze organizacyjnej 3 kompanii granicznej KOP „Kołki”[2][3][4][5][6]. W komunikacie dyslokacyjnym z 1938 roku nie występuje[7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[8].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku KOP[5]. W wyniku realizacji drugiej fazy reorganizacji KOP, latem 1937 roku, budynki likwidowanej strażnicy „Dubok” nakazano rozebrać, a materiał wykorzystać do budowy strażnicy „Malaszewo”[9].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[10].

Strażnica KOP „Dubok” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 8 kilometrów 100 metrów od słupa granicznego nr 1231 do 1238[5].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. strażnica graniczna Dubek, gmina Berezów, powiat stoliński, województwo poleskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]