Strażnica KOP „Kiernówek”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Kiernówek”
Strażnica KOP „Podgaj”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Podgaj
Kiernówek[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Mejszagoła”
Kompania KOP Gudulino w 1934.png

Strażnica KOP „Kiernówek” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-litewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1926 roku, w składzie 6 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 21 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 16 strażnic[1]. W 1932 w 3 kompanii KOP „Plekiszki” funkcjonowała strażnica KOP „Podgaj”[2], którą później przeniesiono do Kiernówka. W latach 1929 – 1939 strażnica KOP „Kiernówek” znajdowała się w strukturze 3 kompanii KOP „Mejszagoła”[3][2][4][5][6] z pułku KOP „Wilno”[7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[8].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[2]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączył trakt długości 9,7 km i droga polna długości 4,3 km[5].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[9]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[8].

Strażnica KOP „Kiernówek” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 6 kilometrów 712 metrów[2], a w 1938 roku pododcinek szerokości 9 kilometrów 700 metrów od słupa granicznego nr rzeka Wilja do 648[5].

Wydarzenia:

  • W meldunku sytuacyjnym KOP za okres od 21 do 30 listopada 1928 odnotowano: Patrol strażnicy Podgaj zauważył w lasku nad Wilią kilku przemytników przerzucających na stronę polską towary. Mimo obławy, przemytników nie udało się ująć. Przemyt w ilości 40 kg tytoniu i 10 kg sacharyny odstawiono do urzędu celnego[10].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. dwór Kiernowek, gmina Mejszagoła, powiat wileńsko–trocki, województwo wileńskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]