Strażnica KOP „Powianuszka”

From Wikipedia
Jump to navigation Jump to search
Strażnica KOP „Powianuszka”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1924
Rozformowanie ~ 1938
Organizacja
Dyslokacja Powianuszka[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Małaszki”
Kompania KOP Małaszki w 1934.png

Strażnica KOP „Powianuszka” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edit | edit source]

W 1924 roku, w składzie 3 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 5 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 13 strażnic[1]. Strażnica KOP „Powianuszka” w latach 1928 – 1934 znajdowała się w strukturze 1 kompanii KOP „Małaszki”[2][3][4][5][6]. W komunikacie dyslokacyjnym z 1938 roku nie występuje[7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej.

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[5].

Służba graniczna[edit | edit source]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[8]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[9].

Strażnica KOP „Powianuszka” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 6 kilometrów 650 metrów od słupa granicznego nr 56 do 61[5].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edit | edit source]

  1. folwark Powianużka, gmina Mikołajów, powiat dziśnieński, województwo wileńskie

Przypisy[edit | edit source]

Bibliografia[edit | edit source]