Strażnica KOP „Staromiejszczyzna”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Staromiejszczyzna”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1926
Rozformowanie 1929
Organizacja
Dyslokacja Staromiejszczyzna[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Podwołoczyska”
Kompania KOP Podwołoczyska w 1934.png

Strażnica KOP „Staromiejszczyzna” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1925 roku, w składzie 4 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 12 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 17 strażnic[1]. W 1928 roku w strukturze organizacyjnej 1 kompanii granicznej KOP „Podwołoczyska” funkcjonowała strażnica KOP „Staromiejszczyzna”[2]. W komunikacie dyslokacyjnym z 1929 roku nie występuje[3]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[4].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[5].

Wydarzenia:

  • W dniach 27 maja do 19 czerwca 1925 roku dowódca KOP przeprowadził inspekcję pododdziałów granicznych. W swoim rozkazie dziennym napisał między innymi: Strażnica Staromiejszczyzna. Na strażnicy wzorowy porządek. Służba dobrze zorganizowana, broń i amunicja we wzorowym porządku[6].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Staromiejszczyzna, gmina Podwłoczyska, powiat skałecki, województwo tarnopolskie → Baza miejscowości kresowych

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]