Strażnica WOP Lasówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica WOP
Langenbruck/Mostowice/Lasówka

Strażnica SG w Lasówce
Historia
Państwo  Polska
Sformowanie 1945
Rozformowanie 2003[a]
Organizacja
Dyslokacja Mostowice[1]; Lasówka
Formacja Wojska Ochrony Pogranicza
Straż Graniczna
Podległość 51 komenda odcinka
52 batalion WOP
Sudecka Brygada WOP
Sudecki Oddział SG
Dysl wop 1945 11.png

Strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza Langenbruck/Mostowice/Lasówka – nieistniejący obecnie podstawowy pododdział graniczny Wojsk Ochrony Pogranicza pełniący służbę graniczną na granicy polsko-czechosłowackiej.

Strażnica Straży Granicznej w Lasówce – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej realizująca zadania bezpośrednio w ochronie granicy państwowej z Czechosłowacją/Czechami[b].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Strażnica została sformowana w 1945 roku w strukturze 51 komendy odcinka jako 238 strażnica WOP[1] (Langenbruck)[2] o stanie 56 żołnierzy. Kierownictwo strażnicy stanowili: komendant strażnicy, zastępca komendanta do spraw polityczno-wychowawczych i zastępca do spraw zwiadu. Strażnica składała się z dwóch drużyn strzeleckich, drużyny fizylierów, drużyny łączności i gospodarczej. Etat przewidywał także instruktora do tresury psów służbowych oraz instruktora sanitarnego[3].

W 1954 roku wprowadzono nową numerację strażnic, a strażnica WOP Lasówka otrzymała nr 247[2]. W 1956 roku rozpoczęto numerowanie strażnic na poziomie brygady. Strażnica II kategorii Lasówka była 11. w 5 Brygadzie Wojsk Ochrony Pogranicza[2]. W 1956 była nr 14. W 1960 roku, po kolejnej zmianie numeracji, strażnica posiadała numer 16 i zakwalifikowana była do kategorii IV w 5 Sudeckiej Brygadzie WOP[2]. Parę miesięcy później rozwiązano strażnicę, a w jej miejsce powstała placówka WOP II kategorii[2].

Straż Graniczna:
15 maja 1991 roku po rozwiązaniu Wojsk Ochrony Pogranicza, 16 maja 1991 roku strażnica w Lasówce weszła w podporządkowanie Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej[4] i przyjęła nazwę Strażnica Straży Granicznej w Lasówce.

W ramach III etapu realizacji programu dostosowania Straży Granicznej do standardów Schengen, w 2003 roku nastąpiło zniesie strażnicy SG w Lasówce, a ochraniany odcinek przejęła Strażnica SG w Zieleńcu[5].

Ochrona granicy[edytuj | edytuj kod]

Strażnice sąsiednie:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Od 1991 roku strażnica Straży Granicznej.
  2. Od 1 stycznia 1993 roku z Czechami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]