Strażnica WOP Łysa Polana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Strażnica WOP Skała)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica WOP Skała/Łysa Polana
Strażnica SG w Łysej Polanie
Historia
Państwo  Polska
Sformowanie 1945[a]
Rozformowanie 15 października 2002
Tradycje
Rodowód 187 strażnica WOP Skała
Organizacja
Dyslokacja Łysa Polana
Formacja Wojska Ochrony Pogranicza
Straż Graniczna
Podległość 41 komenda odcinka
53 batalion OP
32 batalion WOP
Karpacka Brygada WOP
Karpacki Oddział SG

Strażnica na Łysej Polanie: Strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza Skała/Łysa Polana – nieistniejący obecnie podstawowy pododdział graniczny Wojsk Ochrony Pogranicza pełniący służbę graniczną na granicy granicy polsko-czechosłowackiej.

Strażnica Straży Granicznej w Łysej Polanie – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej realizująca zadania bezpośrednio w ochronie granicy państwowej z Czechosłowacją/Republiką Słowacką[b].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Strażnica została sformowana w 1945 roku w strukturze 41 komendy odcinka[1] jako 187 strażnica WOP (Skała)[2] o stanie 56 żołnierzy. Kierownictwo strażnicy stanowili: komendant strażnicy, zastępca komendanta do spraw polityczno-wychowawczych i zastępca do spraw zwiadu. Strażnica składała się z dwóch drużyn strzeleckich, drużyny fizylierów, drużyny łączności i gospodarczej. Etat przewidywał także instruktora do tresury psów służbowych oraz instruktora sanitarnego[3]. Na początku 1947 roku obsada personalna strażnicy została wymieniona z obsadą 53 strażnicy Celin[c].

W związku z reorganizacją oddziałów WOP w 1948 roku, strażnica podporządkowana została dowódcy 53 batalionu OP[4].

W 1954 roku wprowadzono nową numerację strażnic, a strażnica WOP Łysa Polana otrzymała nr 191. W 1956 roku rozpoczęto numerowanie strażnic na poziomie brygady. Strażnica II kategorii Łysa Polana była 5. w 3 Brygadzie Wojsk Ochrony Pogranicza.

W 1963 roku przeniesiono strażnicę III kategorii Łysa Polana do kategorii IV[5].

Straż Graniczna:
15 maja 1991 roku po rozwiązaniu Wojsk Ochrony Pogranicza, 16 maja 1991 roku, strażnica na Łysej Polanie weszła w podporządkowanie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej[6] i przyjęła nazwę Strażnica Straży Granicznej w Łysej Polanie (Strażnica SG w Łysej Polanie).

W ramach reorganizacji struktur Straży Granicznej związanej z przygotowaniem Polski do wstąpienia, do Unii Europejskiej i przystąpieniem do Traktatu z Schengen. Podczas restrukturyzacji wprowadzono kompleksową ochronę granicy już na najniższym szczeblu organizacyjnym tj. strażnica i graniczna placówka kontrolna. Wprowadzona całościowa ochrona granicy zniosła podział na graniczne jednostki organizacyjne ochraniające tylko tzw. „zieloną granicę” i prowadzące tylko kontrole ruchu granicznego. W wyniku tego, 15 października 2002 roku Strażnica SG w Łysej Polanie została zniesiona, a ochraniany przez nią odcinek granicy wraz z obsadą etatową przejęła Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Łysej Polanie (GPK SG w Łysej Polanie)[7]

Ochrona granicy[edytuj | edytuj kod]

W 1960 roku 17 strażnica WOP Łysa Polana III kategorii ochraniała odcinek granicy państwowej o długości 22 400 m od znaku granicznego (wł.) II/190 do zn. gr. II/218 (wył.).

Wydarzenia:

Straż Graniczna:

  • 1 lipca 1999 roku na odcinku strażnicy zostało uruchomione przejście graniczne na szlaku turystycznym Rysy-Rysy, w którym odprawę graniczną i celną wykonywali funkcjonariusze strażnicy.

Strażnice sąsiednie:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Od 1991 roku strażnica Straży Granicznej.
  2. Od 1 stycznia 1993 roku z Republiką Słowacką.
  3. Rozkaz organizacyjny dowódcy WOP nr 02 z 21.01.1947 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]