Przejdź do zawartości

Strażnicy Galaktyki vol. 3

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Strażnicy Galaktyki vol. 3
Guardians of the Galaxy Vol. 3
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek

o superbohaterach
fantastyka naukowa
akcja

Rok produkcji

2023

Data premiery

22 kwietnia 2023
5 maja 2023 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

150 minut[1]

Reżyseria

James Gunn

Scenariusz

James Gunn

Główne role

Chris Pratt
Zoe Saldana
Dave Bautista
Karen Gillan
Pom Klementieff
Vin Diesel
Bradley Cooper
Sean Gunn
Chukwudi Iwuji
Will Poulter
Elizabeth Debicki
Marija Bakałowa
Sylvester Stallone

Muzyka

John Murphy

Zdjęcia

Henry Braham

Scenografia

Beth Mickle

Kostiumy

Judianna Makovsky

Montaż

Fred Raskin
Greg D’Auria

Produkcja

Kevin Feige

Wytwórnia

Marvel Studios

Dystrybucja

Walt Disney Studios Motion Pictures

Budżet

250 000 000 USD[2]

Strona internetowa
Chronologia
Produkcja
Ant-Man i Osa: Kwantomania
(2023)
Strażnicy Galaktyki vol. 3
(2023)
Tajna inwazja
(2023)
Wydarzenia
Ant-Man i Osa: Kwantomania[3]
(2023)
Strażnicy Galaktyki vol. 3
(2023)
Tajna inwazja[3]
(2023)
Seria Strażnicy Galaktyki
Strażnicy Galaktyki: Coraz bliżej święta
(2022)
Strażnicy Galaktyki vol. 3
(2023)

Strażnicy Galaktyki vol. 3 (oryg. Guardians of the Galaxy Vol. 3) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię i scenariusz odpowiadał James Gunn. W głównych rolach wystąpili: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Karen Gillan, Pom Klementieff, Vin Diesel, Bradley Cooper, Sean Gunn, Chukwudi Iwuji, Will Poulter, Elizabeth Debicki, Marija Bakałowa i Sylvester Stallone.

Strażnicy Galaktyki vol. 3 wchodzą w skład V Fazy Filmowego Uniwersum Marvela. Jest to trzydziesty drugi film należący do tej franczyzy, wchodzi w skład drugiego rozdziału zatytułowanego Saga Multiwersum i stanowi kontynuację filmów Strażnicy Galaktyki z 2014 i Strażnicy Galaktyki vol. 2 z 2017 roku. W 2022 roku premierę na Disney+ miały seria animowanych krótkometrażówek Ja jestem Groot i film krótkometrażowy Strażnicy Galaktyki: Coraz bliżej święta. Światowa premiera filmu Strażnicy Galaktyki vol. 3 miała miejsce 22 kwietnia 2023 roku w Paryżu. W Polsce film zadebiutował 5 maja tego samego roku.

Streszczenie

[edytuj | edytuj kod]

Strażnicy Galaktyki zostali zaatakowani w swojej nowej siedzibie na Knowhere przez Adama Warlocka, wojownika Suwerennych, który został stworzony przez ich kapłankę i przywódczynię, Ayeshę. Po tym, jak Warlock ich obezwładnia i krytycznie rani Rocketa, Nebula go rani, zmuszając do ucieczki. Strażnicy nie są w stanie wyleczyć Rocketa z powodu wbudowanego przez firmę Orgocorp w jego ciało wyłącznika awaryjnego, więc postanawiają wyruszyć do siedziby tej firmy w celu uratowania towarzysza[4].

Podczas gdy Rocket jest nieprzytomny wspomina swoją przeszłość – kiedy był małym szopem eksperymentował na nim Wielki Ewolucjonista, naukowiec, który starał się ulepszyć i antropomorfizować zwierzęce formy życia, by stworzyć Anty-Ziemię. Rocket zaprzyjaźnił się wtedy z innymi jego obiektami testowymi: wydrą Lyllą, morsem Kieły i królikiem Plece. Wielki Ewolucjonista był pod wrażeniem szybko rosnącej inteligencji Rocketa, ale wpadł w furię, kiedy zauważył, że przekroczyła ona jego własną. Udoskonalił on swoje eksperymenty za radą Rocketa, ale nakazał wydobycie mózgu Rocketa i spalenie jego przyjaciół. Rocket uwolnił Lyllę, jednak zaraz po tym Wielki Ewolucjonista ją zabił. Wściekły Rocket zmasakrował go za to i zabił jego ochroniarzy. Podczas tego chaosu Kieły i Plece zginęli. Rocket samotnie ukradł statek kosmiczny i uciekł[4].

Obecnie alternatywna wersja Gamory, która dołączyła do Łowców, pomogła Strażnikom w dostaniu się do siedziby Orgocorp. Uzyskują plik Rocketa, ale odkryli, że dane wyłącznika awaryjnego zostały usunięte. Grupa przypuszcza, że ma go Theel, jeden z doradców Wielkiego Ewolucjonisty. Wyruszają na Any-Ziemię, a za nimi Ayesha i Warlock, którym ich twórca, Wielki Ewolucjonista, nakazał odzyskać Rocketa. Mieszkańcy Anty-Ziemi pomagają Strażnikom w odnalezieniu Theela, który znajdował się na statku Wielkiego Ewolucjonisty. Drax i Mantis pozostają z Gamorą i nieprzytomnym Rocketem na statku, natomiast Peter Quill, Nebula i Groot udają się do statku Wielkiego Ewolucjonisty. Nebula zostaje zatrzymana przez strażników i na pokład dostają się Quill i Groot. Drax i Mantis postanawiają dołączyć do grupy Quilla[4].

Wielki Ewolucjonista inicjuje zniszczenie Anty-Ziemi zabijając całe życie na planecie, w tym Ayeshę i zaczyna planować jej odtworzenie. Kiedy jego statek wchodzi na orbitę, Quill i Groot wyskakują i zabijają Theela, pozyskując od niego kod. Gamora przybywa statkiem, by ich uratować, podczas gdy Nebula, Mantis i Drax wchodzą na statek Wielkiego Ewolucjonisty, by uciec z planety. Kiedy Quill, Groot i Gamora próbują uzyskać kod dostępu, Rocket jest bliski śmierci – ponownie spotyka Lyllę, Kieły i Plece. Lylla mówi mu, że jego czas jeszcze nie nadszedł. W tym samym momencie Quill używa kodu, ratuje życie Rocketa[4].

Na statku Wielkiego Ewolucjonisty Nebula, Mantis i Drax spotykają setki uwięzionych humanoidalnych dzieci, lecz zostają schwytani i uwięzieni razem z Abiliskami. Quill, Groot, Rocket i Gamora ruszają im na pomoc. Mantis zaprzyjaźnia się z Abiliskami, dzięki czemu mogą uciec i połączyć się z Quillem, Rocketem, Grootem i Gamorą i pokonać armię Wielkiego Ewolucjonisty. Na pomoc przybywają Kraglin i Cosmo, która stworzyła tunel telekinetyczny łączący Knowhere ze statkiem Wielkiego Ewolucjonisty uwalniając dzieci. Rocket odkrywa uwięzione zwierzęta na statku i zostaje zaatakowany przez Wielkiego Ewolucjonistę. Na miejscu pojawiają się pozostali Strażnicy Galaktyki, którzy pomagają Rocketowi go obezwładnić i następnie zostawiają go na statku na śmierć. Strażnicy następnie ratują zwierzęta i inne istoty. Quill zostaje uratowany przez Adama Warlocka, któremu wcześniej pomógł Groot[4].

Po tych wydarzeniach Quill postanawia opuścić Strażników i przekazać dowodzenie Rocketowi. Wraca z powrotem na Ziemię, do swojego dziadka, Jasona. Mantis postanawia wyruszyć w podróż z Abiliskami, Gamora powraca do Łowców, natomiast Nebula i Drax pozostają na Knowhere, by zająć się uratowanymi dziećmi[4].

W scenie pomiędzy napisami nowa grupa Strażników Galaktyki, w której w składzie znaleźli się: Rocket, Groot, Cosmo, Kraglin, Adam Warlock, Phyla (jedno z uratowanych dzieci) i zwierzak Adama, Blurp, podejmują nową misję. W scenie po napisach Peter Quill zamieszkuje na Ziemi ze swoim dziadkiem[4].

Obsada

[edytuj | edytuj kod]
 • Chris Pratt jako Peter Quill / Star-Lord, pół człowiek, pół Celestial, który jako dziecko został zabrany z Ziemi i wychowany przez grupę kosmicznych złodziei i przemytników o nazwie Łowcy, dowodzonych przez Yondu Udontę. Jest liderem Strażników Galaktyki[5][6].
 • Zoe Saldana jako Gamora, zabójczyni wyszkolona przez Thanosa, która szuka odkupienia za swoje czyny[7][6].
 • Dave Bautista jako Drax, członek Strażników Galaktyki, wojownik szukający zemsty na Thanosie, który zamordował jego rodzinę[8][6].
 • Karen Gillan jako Nebula, adoptowana córka Thanosa, wychowywana wspólnie z Gamorą[9][6].
 • Pom Klementieff jako Mantis, przyjęta do Strażników Galaktyki istota, która posiada zdolność empatii[5][6].
 • Vin Diesel jako Groot, członek Strażników Galaktyki, humanoidalne drzewo w postaci młodej „sadzonki”, będące towarzyszem Rocketa[7][6]. Austin Freeman zagrał postać na planie za pomocą techniki motion-capture[10].
 • Bradley Cooper jako Rocket, członek Strażników Galaktyki, genetycznie zmodyfikowany szop biegle posługujący się bronią palną[7][6]. Sean Gunn zagrał postać na planie za pomocą techniki motion-capture oraz został głosem młodego Rocketa, notomiast Noah Raskin udzielił głosu Rocketowi jako dziecko[11].
 • Sean Gunn jako Kraglin Obfonteri, członek Strażników Galaktyki należący wcześniej do Łowców jako pierwszy oficer Yondu Udonty[12][13].
 • Chukwudi Iwuji jako Herbert Wyndham / Wielki Ewolucjonista, naukowiec specjalizujący się w tworzeniu hybrydowych stworzeń i twórca Rocketa, starający się siłą ulepszyć wszystkie żywe istoty w „specjalną rasę”. Stworzył między innymi Anty-Ziemię oraz rasy Suwerennych, Xeronianów i Animenów[14][15][16][17].
 • Will Poulter jako Adam Warlock, istota stworzona przez Suwerennych, by zniszczyć Strażników[18][19].
 • Elizabeth Debicki jako Ayesha, kapłanka i przywódczyni Suwerennych, która chce zniszczyć Strażników[20].
 • Marija Bakałowa jako Cosmo, członek Strażników będący rozumnym psem, który rozwinął zdolności psioniczne po wysłaniu w kosmos przez Związek Radziecki. Bakałowa użyczyła głosu postaci[15][21], a zagrał ją psi aktor, Slate[22].
 • Sylvester Stallone jako Stakar Ogord, członek pierwszych Łowców, który wygnał za zdradę Yondu Udontę[23].

Swoje role z poprzednich produkcji franczyzy powtórzyli: Stephen Blackehart jako Steemie Blueliver, mieszkaniec Knowhere[24]; Seth Green jako głos Kaczora Howarda, antropomorficznej kaczki[25]; Christopher Fairbank jako Broker[17]; Michael Rooker jako Yondu Udonta, zmarły przywódca Łowców, który ukazuje się Kraglinowi[25]; Rhett Miller jako Bzermikitokolok z zespołu Bzermikitokolok and the Knowheremen[17] oraz w scenie po napisach Gregg Henry jako Jason Quill, dziadek Petera Quilla[26].

W filmie ponadto wystąpili: Linda Cardellini jako wydra Lylla, Asim Chaudhry jako mors Kieły (oryg. Teefs), Mikaela Hoover jako królik Plece (oryg. Floor): antropomorficzne zwierzęta, które były obiektem eksperymentów Wielkiego Ewolucjonisty i przyjaciółmi Rocketa (Cardellini, Chaudhry i Hoover udzielili głosu swoim postaciom, jak i zagrali je na planie za pomocą techniki motion-capture)[27][28]; Dee Bradley Baker jako głos Blurpa, futrzastego F’saki, który był zwierzątkiem jednego z Łowców[29] oraz Kai Zen jako Phyla, dziewczynka, która powstała wskutek eksperymentów Wielkiego Ewolucjonisty[30]. Grupę, której przewodniczy Stakar, tworzyli: Michael Rosenbaum jako Martinex T’Naga[31], który powrócił z drugiej części oraz Jared Gore jako Krugarr[10] i Tara Strong jako głos Mainframe (w poprzedniej części głosu użyczyła Miley Cyrus)[32]. Pracowników w Orgoscope zagrali: Daniela Melchior jako Ura[33][34], Jennifer Holland jako Kwol[25][35], Nico Santos jako Theel, Miriam Shor jako Vim[36][37], Nathan Fillion jako Mistrz Karja[38][25] oraz Judy Greer jako głos War Pig i Reinaldo Faberlle jako Behemoth, cybernetyczne świnia i ptak na usługach Wielkiego Ewolucjonisty[17][10]. Cardellini, Strong i Greer wcześniej zagrały inne postaci w Filmowym Uniwersum Marvela[32][11][17].

Chris Pratt
(Peter Quill / Star-Lord)
Zoe Saldana
(Gamora)
Dave Bautista
(Drax)
Karen Gillan
(Nebula)
Pom Klementieff
(Mantis)
Vin Diesel
(Groot)
Bradley Cooper
(Rocket)
Sean Gunn
(Kraglin Obfonteri)
Will Poulter
(Adam Warlock)
Elizabeth Debicki
(Ayesha)
Marija Bakałowa
(Cosmo)
Sylvester Stallone
(Stakar Ogord)

Produkcja

[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu

[edytuj | edytuj kod]
James Gunn, reżyser i scenarzysta filmu

W listopadzie 2014 roku James Gunn ujawnił, że pracując nad pierwszym filmem serii miał zarys historii na drugą część i pomysły na trzecią[39]. Pomimo tego poinformował w czerwcu 2015 roku, że nie ma pewności, że będzie pracował przy produkcji kolejnej części, swoją decyzję uzależnił od samopoczucia po zakończeniu prac nad Strażnikami Galaktyki vol. 2[40]. W kwietniu 2016 roku Kevin Feige zapewnił, że trzeci film powstanie po 2020 roku[41]. W kwietniu 2017 roku Gunn poinformował, że powróci na stanowisko reżysera i scenarzysty[42].

W lipcu 2018 roku Disney i Marvel Studios zwolnili Gunna w związku z jego starymi tweetami, w których zamieścił kontrowersyjne opinie dotyczące gwałtu i pedofilii[43]. W odpowiedzi na odsunięcie Gunna przez studio, wsparcie dla niego wyraziła większość obsady[44], a petycja z prośbą fanów o przywrócenie go zebrała ponad 300 tysięcy podpisów[45]. Pod koniec miesiąca Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Bradley Cooper, Vin Diesel, Sean Gunn, Pom Klementieff, Michael Rooker i Karen Gillan wystosowali petycję do studia o ponowne zatrudnienie Gunna[45].

Disney i Marvel nadal planowały zrealizować film ze scenariuszem Gunna[46]. W sierpniu inne studia zainteresowały się zatrudnieniem Gunna, w tym Warner Bros.[46] Natomiast Marvel Studios rozpoczęło rozmowy z Disneyem nad możliwością przywrócenia Gunna[47]. W połowie miesiąca Gunn spotkał się z Alanem F. Hornem, szefem Walt Disney Studios[48]. Jeszcze w tym samym miesiącu prace przedprodukcyjne zostały wstrzymane, by studio mogło znaleźć nowego reżysera[49]. W połowie października Gunn został zatrudniony jako reżyser i scenarzysta Legionu samobójców: The Suicide Squad przez Warner Bros.[50] W tym czasie został poinformowany przez Horna, że może powrócić na stanowisko reżysera trzeciej części Strażników Galaktyki. Gunn spotkał się Feigem, by omówić swoje zobowiązania dotyczące prac nad The Suicide Squad[51]. Feige zgodził się na przesunięcie prac nad filmem, by Gunn mógł ukończyć film dla Warner Bros. W marcu 2019 roku podano do publicznej informacji, że Gunn został przywrócony na stanowisko reżysera filmu[52]. W listopadzie 2020 roku Gunn poinformował, że scenariusz do filmu został ukończony[53]. W grudniu ujawniono, że premiera filmu odbędzie się w 2023 roku[54]. Na początku maja 2021 roku wyjawiono, że amerykańska premiera filmu została zaplanowana na 5 maja 2023 roku[55]. W lipcu 2022 roku poinformowano, że film rozpocznie Fazę V i będzie wchodził w skład Saga Multiwersum[15].

Casting

[edytuj | edytuj kod]

W maju 2017 roku poinformowano, że Pom Klementieff i Elizabeth Debicki powrócą jako Mantis i Ayesha[56][20][5]. W kwietniu 2018 roku ujawniono, że Chris Pratt wcieli się ponownie w Petera Quilla / Star-Lorda[57][5], a w następnym miesiącu, że Dave Bautista powtórzy rolę Draxa[8]. We wrześniu Sean Gunn poinformował, że powróci jako Kraglin[12][13]. W kwietniu 2019 roku ujawniono, że swoje role również powtórzą Zoe Saldana, Bradley Cooper i Vin Diesel[7][6]. W maju poinformowano, że Karen Gillan zagra ponownie Nebulę[9].

Pod koniec sierpnia Gunn i Marvel Studios rozpoczęli poszukiwania odtwórcy roli Adama Warlocka. Wśród rozważań reżysera i studia byli: Will Poulter, George MacKay i Regé-Jean Page[18][19]. W październiku poinformowano, że Poulter otrzymał tę rolę[18], a w listopadzie ujawniono, że do obsady dołączył Chukwudi Iwuji[14] oraz że Sylvester Stallone powróci jako Stakar[23]. W czerwcu 2022 roku poinformowano, że Daniela Melchior i Nico Santos zagrają w filmie[33][36]. W lipcu wyjawiono, że Iwuji zagra Wielkiego Ewolucjonistę oraz że Marija Bakałowa będzie głosem Cosmo[15]. W sierpniu poinformowano, że Michael Rosenbaum powróci jako Martinex[31].

Zdjęcia i postprodukcja

[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 8 listopada 2021 roku[58] w Atlancie[59] pod roboczym tytułem Hot Christmas[60]. Równocześnie z trzecią częścią zrealizowano Strażników Galaktyki: Coraz bliżej święta[61]. Prace na planie ukończono 6 maja 2022 roku[62]. Za zdjęcia odpowiadał Henry Braham[63], scenografię przygotowała Beth Mickle, a kostiumy zaprojektowała Judianna Makovsky[64].

Montażem zajęli się Fred Raskin[65] i Greg D’Auria[66]. Efekty specjalne przygotowały studia: Sony Pictures Imageworks, Industrial Light & Magic, Framestore, Wētā FX, Rodeo FX, Rise FX, Lola VFX, Crafty Apes, Compuhire, BUF Compagnie i Perception, a odpowiadali za nie Stephane Ceretti i Susan Pickett[67].

Muzyka

[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2021 roku poinformowano, że John Murphy napisał muzykę do filmu. James Gunn wyjawił, że została już ona nagrana i będzie puszczana aktorom podczas realizacji zdjęć[68]. Album z muzyką Murphy’ego, Guardians of the Galaxy Vol. 3 Original Score i Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol. 3 Original Motion Picture Soundtrack, zostały wydane równocześnie 3 maja 2023 roku przez Hollywood Records[69][70].

2023Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol. 3 Original Motion Picture Soundtrack[69]
Nr Tytuł utworu WykonawcaDługość
1.Creep (acoustic)”Radiohead4:19
2.„Crazy on You”Heart4:53
3.„Since You Been Gone”Rainbow3:17
4.„In the Meantime”Spacehog5:00
5.„Reasons”Earth, Wind & Fire4:59
6.„Do You Realize??”The Flaming Lips3:33
7.„We Care a Lot”Faith No More4:04
8.„Koinu no Carnival (From „Minute Waltz”)”EHAMIC3:10
9.„I’m Always Chasing Rainbows”Alice Cooper2:08
10.„San Francisco”The Mowgli’s2:53
11.„Poor Girl”X2:54
12.„This Is the Day”The The4:57
13.„No Sleep till Brooklyn”Beastie Boys4:07
14.Dog Days Are OverFlorence and the Machine4:12
15.„Badlands”Bruce Springsteen4:02
16.„I Will Dare”The Replacements3:17
17.„Come and Get Your Love (Rerecorded version)”Redbone3:28
1:05:13
2023Guardians of the Galaxy Vol. 3 Original Score[70]
Nr Tytuł utworu MuzykaDługość
1.„Kits”J. Murphy1:36
2.„Warlock vs. Guardians”J. Murphy3:47
3.„That Hurts”J. Murphy1:36
4.„Batch 89”J. Murphy1:47
5.„Orgoscope”J. Murphy1:43
6.„Mo Ergaste Forn”J. Murphy2:31
7.„Orgoscope Elevator”J. Murphy1:26
8.„Naming”J. Murphy2:25
9.„Dido’s Lament”J. Murphy3:57
10.„Hooray Time Forever!”J. Murphy2:22
11.„It Really Is Good to Have Friends”J. Murphy2:27
12.„Exploding Planet”J. Murphy1:23
13.„Face Off”J. Murphy2:39
14.„Into the Light”J. Murphy4:30
15.„Guardians vs. Hell Spawn”J. Murphy3:38
16.„Mantis and the Abelisk”J. Murphy1:11
17.„Use Your Heart Boy”J. Murphy0:54
18.„The High Evolutionary”J. Murphy2:56
19.„Domo! Domo!”J. Murphy3:48
20.„Who We Are”J. Murphy2:21
21.„Stampede”J. Murphy1:54
22.„Did That Look Cool?”J. Murphy2:44
23.„On the Spaceport”J. Murphy1:47
24.„I Love You Guys”J. Murphy2:15
25.„Mo Ergaste Forn (Full Version)”J. Murphy3:23
26.„All Life Has Meaning”J. Murphy2:02
1:03:02

Wydanie

[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera filmu Strażnicy Galaktyki vol. 3 miała miejsce 22 kwietnia 2023 roku w paryskim Disneylandzie[71]. Uroczysta premiera w Stanach Zjednoczonych odbyła 27 kwietnia tego samego roku w El Capitan Theatre w Los Angeles[72]. W obu tych wydarzeniach uczestniczyła obsada i ekipa produkcyjna filmu oraz zaproszeni goście. Premierom tym towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych[71][72].

Dla szerszej publiczności w Stanach Zjednoczonych i Polsce film zadebiutował 5 maja tego samego roku[55][73].

Odbiór

[edytuj | edytuj kod]

Box office

[edytuj | edytuj kod]

Strażnicy Galaktyki vol. 3 mając budżet szacowany na 250 milionów dolarów[2] zarobili w weekend otwarcia ponad 280 milionów dolarów, z czego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie uzyskał prawie 120 milionów[74][75]. Do 29 maja 2023 roku film zarobił w sumie ponad 720 milionów dolarów[75].

Krytyka w mediach

[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z pozytywną reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 82% z 361 recenzji uznano za pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 7,3/10[76]. Na portalu Metacritic średnia ważona ocen z 62 recenzji wyniosła 64 punkty na 100[77]. Natomiast według serwisu CinemaScore, zajmującego się mierzeniem atrakcyjności filmów w Stanach Zjednoczonych, publiczność przyznała mu ocenę A w skali od F do A+[78]. Organizacja People for the Ethical Treatment of Animals uznała Strażników Galaktyki vol. 3 za „najlepszy film roku o prawach zwierząt, ponieważ pomaga widzom postrzegać zwierzęta jako jednostki i sugeruje, że to, że możemy na nich eksperymentować nie oznacza, że powinniśmy”[79].

Richard Roeper z „Chicago Sun-Times” ocenił Strażników Galaktyki vol. 3 jako „ekscytującą, niezmiennie zabawną przygodę o wielkim sercu, która zawiera zaskakujące emocjonalne rąbnięcie”[80]. Christian Holub z „Entertainment Weekly” stwierdził, że „zawsze miło jest, gdy filmy o superbohaterach pamiętają, że mają opowiadać o ratowaniu życia, a nie o jego odbieraniu, a Strażnicy Galaktyki vol. 3 często przypomina celebrację życia – nawet dla zwierząt, które nie potrafią mówić ani latać statkami kosmicznymi”[81]. Michael O’Sullivan z „The Washington Post” określił film jako „słodki i smakowity kąsek opowieści, tonący w kałuży sosu z efektami specjalnymi”[82]. Matthew Jackson z AV Club napisał, że „Gunn i jego nieustraszona ekipa postanawiają, że ich dziedzictwem jest huśtanie się do samego końca, a to zawsze będzie zarówno intensywnie zabawne, jak i niezapomnianie ujmujące”[83]. Helen O’Hara z „Empire Magazine” oceniła, że „James Gunn zamyka swoją czteroczęściową trylogię triumfem: wielką, zgryźliwą mieszanką humoru i przerażenia, szczycącą się sercem tak wielkim, jakie ma Drax”[84]. Peter Debruge z „Variety” skomentował, że „Gunn nieustannie zaskakuje, więc widzowie są aktywnie zaangażowani przez cały czas próbując zarządzać wieloma wątkami fabularnymi i ciągle zmieniającą się lojalnością między postaciami[66]. Odie Henderson z „Boston Globe” napisał: „film jest tak dobry, jak jego zły charakter, a ja bałam się spędzać z nim czas”[85].

Michał Kujawiński z NaEkranie.pl stwierdził, że „Gunn działa twórczo poza wszelkimi kategoriami, które rządzą w Marvel Studios, a na horyzoncie trudno dostrzec innych, którzy wiedzą, jak robić takie kino. A nie wydaje się to specjalnie trudne – wystarczy skupić się na postaciach i je rozwijać. Wygenerowany przez CGI szop rozkleił połowę sali”[86]. Jakub Popielecki z portalu Filmweb ocenił, że „Gunn nie zdaje wszystkich egzaminów. Przede wszystkim – po raz kolejny – ma problem ze strukturą”, dodał jednak, że „głupio wytykać drobne niedoskonałości filmowi, który jest pochwałą niedoskonałości”[87]. Radosław Krajewski z Gram.pl uznał, że „Strażnicy Galaktyki 3 nie rozczarowują. To nieco inne podejście do tytułowej drużyny, bardziej na poważnie, niż na luzie, ale pozbawione patetyczności, czy pretensjonalności, przy zachowaniu widowiskowej akcji i sporej dawki humoru”[88]. Karol Urbański z Filmożerców ocenił, że „poza kilkoma niedoskonałościami – należyte zamknięcie najlepszej filmowej trylogii rodem z komiksów Marvela”[89]. Zuzanna Tomaszewicz z serwisu NaTemat.pl stwierdziła: „nie popełniajcie mojego błędu i zabierzcie na seans Strażników Galaktyki 3 chusteczki. Sama przynajmniej kilka razy musiałam zastępować je rękawem od swetra. Produkcja kontrowersyjnego reżysera Jamesa Gunna na chwilę postawiła na nogi uniwersum Marvela i zwieńczyła popularną trylogię słodko-gorzkim zakończeniem”[90].

Nagrody i nominacje

[edytuj | edytuj kod]
Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2023 Las Vegas Film Critics Society Awards Najlepszy film akcji Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja [91]
Najlepsze efekty specjalne Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja
St. Louis Film Critics Association Awards Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams, Theodore Bialek Nominacja [92]
Hollywood Music In Media Awards Najlepszy soundtrack Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol. 3 Original Motion Picture Soundtrack Nominacja [93]
Hollywood Professional Association Awards Najlepsze efekty specjalne w filmie kinowym Guy Williams, Daniel Macarin, Michael Cozens, Mark Smith, Marvyn Young Nominacja [94]
Hollywood Critics Association Midseason Awards Najlepszy film Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja [95]
Phoenix Critics Circle Awards Najlepszy film fantastycznonaukowy Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja [96]
Online Association of Female Film Critics Awards Najlepsze efekty specjalne Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja [97]
Najlepszy zespół kaskaderski Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja
2024 Grammy Awards Najlepsza ścieżka dźwiękowa – kompilacja do medium wizualnego Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol. 3 Original Motion Picture Soundtrack Nominacja [98]
Saturn Awards Najlepszy film superbohaterski Strażnicy Galaktyki vol. 3 Wygrana [99]
Najlepszy aktor Chris Pratt Nominacja [100]
Najlepszy reżyser James Gunn Nominacja
Najlepsza scenografia Beth Mickle Nominacja
Najlepsze kostiumy Judianna Makovsky Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams, Daniel Sudick Nominacja
Najlepsza charakteryzacja Alexei Dmitriew, Lindsay MacGowan, Shane Mahan Nominacja
Critics’ Choice Movie Awards Najlepsza efekty specjalne Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja [101]
Złote Globy Najlepsze osiągnięcie kinowe i finansowe Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja [102]
Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych Najlepszy zespół kaskaderski w filmie Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja [103]
Amerykańska Gildia Charakteryzatorów Najlepszy makijaż współczesny Jane Galli Nominacja [104]
Najlepsze fryzury historyczne lub postaci Cassie Russek, Stephanie Fenner, Peter Tothpal, Connie Grayson Criswell Nominacja
Najlepsze efekty specjalne w makijażu Alexei Dmitriew, Lindsay MacGowan, Shane Mahan, Scott Stoddard Nominacja
Najlepszy makijaż historyczny lub postaci Alexei Dmitriew, Nicole Sortillon Amos, Samantha Ward, LuAndra Whitehurst Nominacja
Amerykańska Gildia Scenografów Najlepsza scenografia w filmie fantasy Beth Mickle Nominacja [105]
VES Awards Najlepsze efekty specjalne w filmie aktorskim Stephane Ceretti, Susan Pickett, Alexis Wajsbrot, Guy Williams, Daniel Sudick Nominacja [106]
Najlepsza animacja postaci w filmie aktorskim Nathan McConnel, Andrea De Martis, Antony Magdalinidis, Rachel Williams Nominacja
Najlepsze wykreowane środowisko w filmie aktorskim Alejandro Lavrador, Fabien Julvecourt, Klaudio Ladavac, Benjamin Patterson Nominacja
Najlepsza kompozycja i światło w filmie aktorskim Indah Maretha, Beck Veitch, Nathan Abbot, Steve McGillen Nominacja
Najlepsze wirtualne zdjęcia Joanna Davison, Cheyana Wilkinson, Michael Cozens, Jason Desjarlais Nominacja
Najlepszy model w filmie aktorskim lub animowanym Kenneth Johansson, Jason Galeon, Tim Civil, Artur Vill Nominacja
Austin Film Critics Association Awards Najlepsza gra głosem Bradley Cooper Wygrana [107]
Denver Film Critics Society Awards Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams, Daniel Sudick Wygrana [108]
Georgia Film Critics Association Awards Nagroda im. Jamesa Oglethorpe’a za doskonałość w filmie z Georgii James Gunn Nominacja [109]
Utah Film Critics Association Awards Najlepsze efekty specjalne Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja [110]
Vice/Martin Award Bradley Cooper Nominacja
Houston Film Critics Society Awards Najlepszy zespół kaskaderski Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja [111]
Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams, Daniel Sudick Nominacja
North Carolina Film Critics Association Awards Najlepsza gra głosem Bradley Cooper Nominacja [112]
Najlepsze efekty specjalne Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja
Gold Derby Awards Najlepsza charakteryzacja i fryzury Cassie Russek, Alexei Dmitriew Nominacja [113]
Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti, Susan Pickett, Alexis Wajsbrot, Guy Williams, Daniel Sudick Nominacja
Hawaii Film Critics Society Awards Najlepszy film fantastycznonaukowy Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja [114]
Najlepsza adaptacja komiksu Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja
Najlepsza gra głosem Bradley Cooper Nominacja
Music City Film Critics Association Awards Najlepszy film akcji Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja [115]
Latino Entertainment Journalists Association Film Awards Najlepsza charakteryzacja i fryzury Cassie Russek, Alexei Dmitriew Nominacja [116]
Najlepszy zespół kaskaderski Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja
Chicago Indie Critics Awards Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams, Daniel Sudick Nominacja [117]
Najlepsza gra głosem Bradley Cooper Nominacja
Seattle Film Critics Society Awards Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams, Daniel Sudick Nominacja [118]
Portland Critics Association Awards Najlepszy film fantastycznonaukowy Strażnicy Galaktyki vol. 3 2. miejsce [119]
Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams, Daniel Sudick Nominacja
Najlepszy zespół kaskaderski Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja
Critics Association of Central Florida Awards Najlepsze efekty specjalne Strażnicy Galaktyki vol. 3 Wygrana [120]
Minnesota Film Critics Alliance Awards Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams, Theodore Bialek Nominacja [121]
Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams, Theodore Bialek Nominacja [122]
People’s Choice Awards Ulubiony film Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja [123]
Ulubiony film akcji Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja
Ulubiony aktor filmowy Chris Pratt Nominacja
Ulubiona gwiazda kina akcji Chris Pratt Nominacja
Annie Awards Najlepsze indywidualne osiągnięcie: animacja postaci w produkcji aktorskiej Fernando Herrera, Chris Hurtt, Nathan McConnel, Daniel Cabral, Chris McGaw Nominacja [124]
Astra Film Awards Najlepszy film akcji Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja [125]
Najlepsza gra głosem Bradley Cooper Nominacja
Astra Creative Arts Awards Najlepsza charakteryzacja i fryzury Cassie Russek, Alexei Dmitriew Nominacja
Najlepsze kostiumy Judianna Makovsky Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja
Najlepszy zespół kaskaderski Strażnicy Galaktyki vol. 3 Nominacja
Nagroda Akademii Filmowej Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams, Theodore Bialek Nominacja [126]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Guardians Of The Galaxy Vol. 3. British Board of Film Classification. [dostęp 2022-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-30)]. (ang.).
 2. a b Jodee Brown: Guardians of the Galaxy 3 Box Office Tracking Lags Far Behind Vol. 2. CBR.com. [dostęp 2023-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-03)]. (ang.).
 3. a b New MCU Timelines Arrive on Disney+. marvel.com, 2024-02-08. [dostęp 2024-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-02-11)]. (ang.).
 4. a b c d e f g Molly Edwards: Guardians of the Galaxy 3 ending explained: your biggest questions answered. Total Film. [dostęp 2023-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-15)]. (ang.).
 5. a b c d Chris Agar: Chris Pratt Confirms Guardians of the Galaxy 3 Films Next Year. Screen Rant. [dostęp 2018-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-07)]. (ang.).
 6. a b c d e f g h Rachel Labonte: First Look At Star-Lord In Guardians of the Galaxy Vol. 3. Screen Rant. [dostęp 2021-10-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-19)]. (ang.).
 7. a b c d Borys Kit: Robert Downey Jr.'s Massive Payday Tops ‘Avengers: Endgame’ Star Deals. The Hollywood Reporter. [dostęp 2019-04-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-27)]. (ang.).
 8. a b Steve Weintraub: Dave Bautista Talks ‘Avengers: Infinity War’ Spoilers and Working with Jodie Foster in ‘Hotel Artemis’. Collider. [dostęp 2018-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-25)]. (ang.).
 9. a b Nick Schager: Karen Gillan on the Future of Nebula Post-‘Avengers: Endgame’ and James Gunn’s Return to ‘Guardians’. Daily Beast. [dostęp 2019-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-05)]. (ang.).
 10. a b c Cody Schultz: Cast of Guardians of the Galaxy Vol. 3: Every Guardians 3 cast member. Bam!Smack!Pow!. [dostęp 2023-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-07)]. (ang.).
 11. a b Spencer Legacy: James Gunn Details Young Rocket & Friends in Guardians of the Galaxy Vol. 3. Coming Soon. [dostęp 2023-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-03)]. (ang.).
 12. a b Jimmie Tramel: Tulsa-bound actor Sean Gunn knows Marvel-ous details, but can’t share yet. Tulsa World. [dostęp 2018-09-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-06)]. (ang.).
 13. a b Corey Chichizola: Don’t Worry, James Gunn Has Big Plans For Kraglin In Guardians 3. Cinema Blend. [dostęp 2019-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-19)]. (ang.).
 14. a b Adam Bernhardt: Guardians of the Galaxy Vol. 3: Who Is Chukwudi Iwuji Playing?. Comic Book. [dostęp 2021-11-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-08)]. (ang.).
 15. a b c d Aaron Couch, Borys Kit: Marvel’s Kevin Feige Unveils Phase 5 Plans, New ‘Avengers’ Movies at Comic-Con. The Hollywood Reporter. [dostęp 2022-07-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-24)]. (ang.).
 16. Ben Travis: Guardians Of The Galaxy Vol 3 Is ‘Not About Saving The Universe – It’s About The Guardians Saving Themselves’, Says James Gunn – Exclusive Image. Empire Magazine. [dostęp 2023-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-06)]. (ang.).
 17. a b c d e Kim Taylor-Foster: Guardians of the Galaxy Vol. 3: The best Easter eggs and MCU cameos. Yahoo!. [dostęp 2023-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-03)]. (ang.).
 18. a b c Aaron Couch, Borys Kit: ‘Guardians of the Galaxy 3’ Enlists Will Poulter as Adam Warlock. The Hollywood Reporter. [dostęp 2021-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-11)]. (ang.).
 19. a b Justin Kroll: ‘Guardians Of The Galaxy Vol. 3’: Will Poulter To Play Adam Warlock In Next Installment Of Marvel Franchise. Deadline Hollywood. [dostęp 2021-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-19)]. (ang.).
 20. a b Ethan Anderton: ‘Guardians of the Galaxy Vol. 3’ Is Bringing Back Elizabeth Debicki as Ayesha. /Film. [dostęp 2017-05-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-26)]. (ang.).
 21. George Marston: Meet Cosmo the Spacedog, the next Guardians of the Galaxy breakout star. Newsarama. [dostęp 2022-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-08-12)]. (ang.).
 22. Jamie Jirak: Guardians of the Galaxy Vol. 3: Adorable Set Photo Showcases Maria Bakalova and Her Canine Counterpart. Comic Book. [dostęp 2023-04-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-09)]. (ang.).
 23. a b Britta Devore: Sylvester Stallone Confirms His Return to the MCU in ‘Guardians of the Galaxy Vol. 3’. Collider. [dostęp 2021-11-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-23)]. (ang.).
 24. Christopher Campbell: GOTG Xmas Special Continues James Gunn’s Long Casting Record. Screen Rant. [dostęp 2022-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-15)]. (ang.).
 25. a b c d Fay Watson: Every Guardians of the Galaxy 3 cameo, listed and explained. Total Film. [dostęp 2023-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-03)]. (ang.).
 26. Jack King: The Guardians of the Galaxy Vol. 3 post-credits, explained. GQ Magazine. [dostęp 2023-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-03)]. (ang.).
 27. Tamera Jones: New ‘Guardians of the Galaxy Vol. 3’ Clip Takes a Dark Trip Into Rocket Raccoon’s Past (Exclusive). Collider. [dostęp 2023-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-25)]. (ang.).
 28. Anthony Nash: Guardians of the Galaxy 3 Set Photos Show How Young Rocket Scenes Were Filmed. Superhero Hype. [dostęp 2023-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-16)]. (ang.).
 29. Tom Power: Guardians of the Galaxy 3: release date, trailer, cast, plot, and more. TechRadar. [dostęp 2023-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-25)]. (ang.).
 30. Chris Smith: Guardians of the Galaxy Vol. 3 credits scenes leak: Here are all the surprises. BGR. [dostęp 2023-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-03)]. (ang.).
 31. a b Leon Miller: Guardians of the Galaxy Vol. 2's Michael Rosenbaum Confirms Martinex Will Be in Vol. 3. CBR.com. [dostęp 2022-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-08-06)]. (ang.).
 32. a b Noah Dominguez: Tara Strong Takes Over Miley Cyrus’ GOTG Character for Vol. 3. CBR.com. [dostęp 2023-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-03)]. (ang.).
 33. a b Andreas Wiseman: ‘Suicide Squad’ Breakout Daniela Melchior Will Appear In ‘Guardians Of The Galaxy Vol. 3’. Deadline Hollywood. [dostęp 2022-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-06-10)]. (ang.).
 34. Portuguese actress shines in “Guardians of the Galaxy: Volume 3”. The Portugal News. [dostęp 2023-04-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-03)]. (ang.).
 35. Felipe Rangel: Marvel Fan Has Perfect Response To Sexist Complaints Over James Gunn’s Wife Jennifer Holland Being In GOTG 3. Screen Rant. [dostęp 2023-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-03)]. (ang.).
 36. a b Andreas Wiseman: ‘Crazy Rich Asians’ & ‘Superstore’ Actor Nico Santos Joins ‘Guardians Of The Galaxy Vol. 3’. Deadline Hollywood. [dostęp 2022-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-12)]. (ang.).
 37. Clint Worthington: Guardians of the Galaxy Vol. 3 plays the hits for one last encore. The Spool. [dostęp 2023-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-28)]. (ang.).
 38. Kevin McCall: Sylvester Stallone and Nathan Fillion Hijack the New 'Guardians of the Galaxy Vol. 3' Trailer. Collider. [dostęp 2023-04-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-23)]. (ang.).
 39. Jessica Kiang: Interview: James Gunn Talks ‘Guardians 2,’ Small Vs Big Budgets And Being “Betrayed” By ‘Lost’. Indie Wire. [dostęp 2014-11-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-11)]. (ang.).
 40. Rob Keyes: 'Guardians of the Galaxy 2' Has Fewer Characters, One New. Screen Rant. [dostęp 2015-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-06)]. (ang.).
 41. Germain Lussier: Avengers: Infinity War Parts 1 and 2 Will Be Very Different Movies. Gizmodo. [dostęp 2016-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-24)]. (ang.).
 42. Aaron Couch: ‘Guardians of the Galaxy 3’: James Gunn Returning to Write and Direct. The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-12)]. (ang.).
 43. Borys Kit, Aaron Couch: James Gunn Fired as Director of ‘Guardians of the Galaxy Vol. 3’. The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-11)]. (ang.).
 44. Alex Stedman, Ricardo Lopez: ‘Guardians of the Galaxy’ Cast Says It ‘Fully Supports’ James Gunn. Variety. [dostęp 2018-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-16)]. (ang.).
 45. a b Denise Petski: Chris Pratt, Zoe Saldana, Karen Gillan Speak Out Amid James Gunn Fallout; Petition To Rehire ‘Guardians’ Director Gains Steam. Deadline Hollywood. [dostęp 2018-07-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-06)]. (ang.).
 46. a b Borys Kit: James Gunn in Demand for Major Studio Movies After Disney Firing. The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-08-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-11)]. (ang.).
 47. Mike Fleming, Jr: Possible Reprieve On James Gunn & ‘Guardians’ As Marvel Back Channels With Disney?. Deadline Hollywood. [dostęp 2018-08-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-23)]. (ang.).
 48. Justin Kroll: Disney Stands Firm on James Gunn Not Returning to ‘Guardians of the Galaxy’ (EXCLUSIVE). Variety. [dostęp 2018-08-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-23)]. (ang.).
 49. Borys Kit: ‘Guardians of the Galaxy Vol. 3’ Production Put on Hold (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-23)]. (ang.).
 50. Mike Fleming, Jr: James Gunn Boards ‘Suicide Squad 2’ To Write And Possibly Direct. Deadline Hollywood. [dostęp 2018-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-09)]. (ang.).
 51. Ben Travis: The Suicide Squad: James Gunn Reconnected With Marvel One Day After Joining DC Movie. Empire Magazine. [dostęp 2020-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-16)]. (ang.).
 52. Mike Fleming, Jr: Disney Reinstates Director James Gunn For ‘Guardians Of The Galaxy 3’. Deadline Hollywood. [dostęp 2019-03-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-09)]. (ang.).
 53. Russ Burlingame: James Gunn Confirms Guardians of the Galaxy Vol. 3 Script Is Finished. Comic Book. [dostęp 2020-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-06-08)]. (ang.).
 54. Ethan Anderton: The Guardians of the Galaxy Holiday Special Coming Before Vol. 3. /Film. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-27)]. (ang.).
 55. a b Christine Dinh: Marvel Studios Celebrates the Movies. marvel.com. [dostęp 2021-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-03)]. (ang.).
 56. James Gunn: Please wish @pomin8r a happy birthday below and by following her on IG!. Instagram. [dostęp 2017-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-03)]. (ang.).
 57. Shaun Kitchener: Guardians of the Galaxy 3: Chris Pratt teases ‘freaking amazing’ trilogy finale. Sunday Express. [dostęp 2018-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-12)]. (ang.).
 58. Ryan Scott: Guardians Of The Galaxy Vol. 3 Has Begun Filming As James Gunn Shares Image From The Set. /Film. [dostęp 2021-11-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-08)]. (ang.).
 59. Adam Chitwood: James Gunn Confirms ‘Guardians 3’ Title, Filming Dates, and Location; Says Script Has Basically Been Done for Three Years. Collider. [dostęp 2021-07-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-12)]. (ang.).
 60. R.A. Karthik Prasad: Guardians Of The Galaxy Vol. 3 Production Pushed To 2021, Working Title Revealed. Pursue News. [dostęp 2018-10-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-03)]. (ang.).
 61. Clark Collis: James Gunn says 'Guardians of the Galaxy 3' will be a ‘heavier’ story. Entertainment Weekly. [dostęp 2021-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-07)]. (ang.).
 62. Jamie Jirak: Marvel’s Guardians of the Galaxy Vol. 3 Wraps Filming. Comic Book. [dostęp 2022-05-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-09-28)]. (ang.).
 63. Adam Chitwood: Exclusive: ‘The Suicide Squad’ Cinematographer Henry Braham on the Harley Quinn Fight, That Helmet Shot, and Capturing Magical Realism. Collider. [dostęp 2021-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-07)]. (ang.).
 64. Jamie Jirak: The Suicide Squad and Guardians of the Galaxy Director James Gunn Pays Tribute to Costume and Production Designers. Comic Book. [dostęp 2021-09-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-14)]. (ang.).
 65. James Gunn: Happy Birthday to our great Freditor @FredRaskin, editor of Guardians of the Galaxy Vol’s 1 & 2 & now 3. Twitter. [dostęp 2021-09-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-26)]. (ang.).
 66. a b Peter Debruge: ‘Guardians of the Galaxy Vol. 3’ Review: Rocket’s Backstory Reveals Why These Are Marvel’s Top Heroes. Variety. [dostęp 2023-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-12)]. (ang.).
 67. Vincent Frei: Guardians of the Galaxy Vol. 3. Art of VFX. [dostęp 2023-05-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-16)]. (ang.).
 68. Sean O’Connell: James Gunn Just Confirmed His Guardians Of The Galaxy Vol. 3 Composer, And It’s A Marvel Newbie. Cinema Blend. [dostęp 2021-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-14)]. (ang.).
 69. a b ‘Guardians of the Galaxy Vol. 3’ Soundtrack Album Announced. Film Music Reporter. [dostęp 2023-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-10)]. (ang.).
 70. a b ‘Guardians of the Galaxy Vol. 3’ Score Album Details. Film Music Reporter. [dostęp 2023-05-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-03)]. (ang.).
 71. a b Riley Utley: Guardians Of The Galaxy Vol. 3 Has Finally Screened, See What People Are Saying About James Gunn’s Trilogy Capper. Cinema Blend. [dostęp 2023-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-23)]. (ang.).
 72. a b Watch the 'Guardians of the Galaxy Vol. 3' Red Carpet Premiere Livestream. marvel.com. [dostęp 2023-04-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-20)]. (ang.).
 73. Mateusz Zaczyk: Polskie daty premier nowych filmów Disneya na 2023 i 2024 rok. „Nawiedzony dwór”, spin-off „Króla lwa” i filmy Marvela. Filmożercy. [dostęp 2022-09-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-09-19)]. (pol.).
 74. Nancy Tartaglione: ‘Guardians Of The Galaxy Vol. 3’ Rockets To $282M Global Opening – International Box Office. Deadline Hollywood. [dostęp 2023-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-15)]. (ang.).
 75. a b Guardians of the Galaxy Vol. 3. Box Office Mojo. [dostęp 2023-05-29]. (ang.).
 76. Guardians of the Galaxy Vol. 3. Rotten Tomatoes. [dostęp 2023-05-29]. (ang.).
 77. Guardians of the Galaxy Vol. 3. Metacritic. [dostęp 2023-05-29]. (ang.).
 78. Anthony D’Alessandro: ‘Guardians Of The Galaxy Vol. 3’ Even Higher With $118M+ Opening; MCU James Gunn Threequel Had $90M Global Promo Partner Campaign. Deadline Hollywood. [dostęp 2023-05-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-15)]. (ang.).
 79. Lauren Milici: PETA praises Guardians of the Galaxy Vol. 3 as an „animal rights masterpiece”. Total Film. [dostęp 2023-05-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-12)]. (ang.).
 80. Richard Roeper: Rocket’s origin story elevates emotions of exhilarating ‘Guardians of the Galaxy Vol. 3’. Chicago Sun-Times. [dostęp 2023-05-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-15)]. (ang.).
 81. Christian Holub: Guardians of the Galaxy Vol. 3 review: James Gunn bids an emotional goodbye to the MCU. Entertainment Weekly. [dostęp 2023-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-12)]. (ang.).
 82. Michael O’Sullivan: ‘Guardians of the Galaxy Vol. 3’: Trilogy ends with whimper, not bang. The Washington Post. [dostęp 2023-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-01)]. (ang.).
 83. Matthew Jackson: Guardians Of The Galaxy Vol. 3 review: James Gunn’s trilogy ends with a big, brash blaze of glory. The A.V. Club. [dostęp 2023-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-14)]. (ang.).
 84. Helen O’Hara: Guardians Of The Galaxy Vol. 3 Review. Empire Magazine. [dostęp 2023-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-05)]. (ang.).
 85. Odie Henderson: 'Guardians of the Galaxy Vol. 3': Things that make you go. Boston Globe. [dostęp 2023-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-05)]. (ang.).
 86. Michał Kujawiński: Strażnicy Galaktyki 3 – recenzja spoilerowa. NaEkranie.pl. [dostęp 2023-05-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-08)]. (pol.).
 87. Jakub Popielecki: Little szop of body horrors. Filmweb. [dostęp 2023-05-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-13)]. (pol.).
 88. Radosław Krajewski: Recenzja filmu Strażnicy Galaktyki 3. Wiara w Marvela przywrócona. Gram.pl. [dostęp 2023-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-06)]. (pol.).
 89. Karol Urbański: „Strażnicy Galaktyki 3” – recenzja filmu. Marvel wstaje z kolan. Filmożercy. [dostęp 2023-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-05)]. (pol.).
 90. Zuzanna Tomaszewicz: Ze „Strażników Galaktyki 3" wyszłam zapłakana. I nie, nie były to łzy śmiechu. NaTemat.pl. [dostęp 2023-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-16)]. (pol.).
 91. Matt Neglia: The 2023 Las Vegas Film Critics Society (LVFCS) Winners. Next Best Pictures, 2023-12-13. [dostęp 2023-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-13)]. (ang.).
 92. Matt Neglia: The 2023 St. Louis Film Critics Association (StLFCA) Nominations. Next Best Pictures, 2023-12-10. [dostęp 2023-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-12)]. (ang.).
 93. Matt Neglia: The 2023 Hollywood Music In Media Awards (HMMA) Winners. Next Best Pictures, 2023-11-16. [dostęp 2023-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-03)]. (ang.).
 94. 2023 HPA Awards. Hollywood Professional Association. [dostęp 2023-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-13)]. (ang.).
 95. Matt Neglia: The 2023 Hollywood Critics Association (HCA) Midseason Award Winners. Next Best Pictures, 2023-06-30. [dostęp 2023-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-23)]. (ang.).
 96. Matt Neglia: The 2023 Phoenix Critics Circle (PCC) Nominations. Next Best Picture, 2023-12-12. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-14)]. (ang.).
 97. Matt Neglia: The 2023 Online Association Of Female Film Critics (OAFFC) Nominations. Next Best Picture, 2023-12-18. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-05)]. (ang.).
 98. Katie Atkinson: 2024 Grammy Nominations: Complete List. Billboard, 2023-11-10. [dostęp 2023-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-01)]. (ang.).
 99. Patrick Hipes: ‘Avatar: The Way Of Water’, ‘Oppenheimer’, ‘Star Trek: Picard’ Among Winners At Saturn Awards. Deadline Hollywood, 2024-02-05. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-02-05)]. (ang.).
 100. Patrick Hipes: ‘Avatar: The Way Of Water’, ‘Oppenheimer’, ‘Star Trek’ Series Lead Nominations For Genre-Focused Saturn Awards. Deadline Hollywood, 2023-12-06. [dostęp 2023-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-08)]. (ang.).
 101. Clayton Davis: Critics Choice 2024 Nominations: ‘Barbie’ Breaks All-Time Record With 18 Noms. Variety, 2023-12-13. [dostęp 2023-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-13)]. (ang.).
 102. Katey Rich: Golden Globes 2024: See All the Nominations Here. Vanity Fair, 2023-12-11. [dostęp 2023-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-13)]. (ang.).
 103. Matt Neglia: The 2024 Screen Actors Guild (SAG) Award Nominations. Next Best Picture, 2024-01-10. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-16)]. (ang.).
 104. Matt Neglia: The 2023 Makeup Artists & Hair Stylists Guild (MUAHS) Nominations. Next Best Picture, 2024-01-02. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-06)]. (ang.).
 105. Matt Neglia: The 2023 Art Directors Guild (ADG) Nominations. Next Best Picture, 2024-01-09. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-10)]. (ang.).
 106. Matt Neglia: The 2023 Visual Effects Society (VES) Nominations. Next Best Picture, 2024-01-16. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-16)]. (ang.).
 107. Matt Neglia: The 2023 Austin Film Critics Association (AFCA) Winners. Next Best Picture, 2024-01-10. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-17)]. (ang.).
 108. Matt Neglia: The 2023 Denver Film Critics Society (DFCS) Winners. Next Best Picture, 2024-01-12. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-12)]. (ang.).
 109. Matt Neglia: The 2023 Georgia Film Critics Association (GAFCA) Nominations. Next Best Picture, 2023-12-29. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-30)]. (ang.).
 110. Matt Neglia: The 2023 Utah Film Critics Association (UFCA) Nominations. Next Best Picture, 2023-12-16. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-26)]. (ang.).
 111. Matt Neglia: The 2023 Houston Film Critics Society (HFCS) Nominations. Next Best Picture, 2024-01-09. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-09)]. (ang.).
 112. Matt Neglia: The 2023 North Carolina Film Critics Association (NCFCA) Nominations. Next Best Picture, 2023-12-21. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-25)]. (ang.).
 113. Daniel Montgomery, Chris Beachum, Marcus James Dixon, Denton Davidson, Joyce Eng, Christopher Rosen, Latasha Ford, Ray Richmond: 2024 Gold Derby Film Awards nominations: ‘Barbenheimer’ dominates. Gold Derby, 2024-01-22. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-02-05)]. (ang.).
 114. Matt Neglia: The 2023 Hawaii Film Critics Society (HFCS) Nominations. Next Best Picture, 2024-01-06. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-12)]. (ang.).
 115. Matt Neglia: The 2023 Music City Film Critics Association (MCFCA) Nominations. Next Best Picture, 2024-01-08. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-09)]. (ang.).
 116. Matt Neglia: The 2023 Latino Entertainment Journalists Association (LEJA) Nominations. Next Best Picture, 2024-01-15. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-15)]. (ang.).
 117. Matt Neglia: The 2023 Chicago Indie Critics (CIC) Nominations. Next Best Picture, 2024-01-08. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-09)]. (ang.).
 118. Matt Neglia: The 2023 Seattle Film Critics Society (SFCS) Nominations. Next Best Picture, 2024-01-03. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-04)]. (ang.).
 119. Matt Neglia: The 2023 Portland Critics Association (PCA) Nominations. Next Best Picture, 2024-01-07. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-07)]. (ang.).
 120. Matt Neglia: The 2023 Critics Association Of Central Florida (CACF) Winners. Next Best Picture, 2024-01-03. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-18)]. (ang.).
 121. Matt Neglia: The 2023 Minnesota Film Critics Alliance (MNFCA) Nominations. Next Best Picture, 2024-01-28. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-28)]. (ang.).
 122. Matt Neglia: The 2024 EE British Academy Film Awards (BAFTA) Nominations. Next Best Picture, 2024-01-18. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-02-05)]. (ang.).
 123. Brett Malec: 2024 People’s Choice Awards: Complete List of Nominees. E! Entertainment, 2024-01-11. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-18)]. (ang.).
 124. Matt Neglia: The 2023 Annie Award Nominations. Next Best Picture, 2024-01-11. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-25)]. (ang.).
 125. Matt Neglia: The 2023 Hollywood Creative Alliance’s (HCA) Astra Film And Creative Arts Award Nominations. Next Best Pictures, 2023-12-07. [dostęp 2023-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-09)]. (ang.).
 126. Matt Neglia: The 2024 Oscar Nominations. Next Best Picture, 2024-01-23. [dostęp 2024-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-27)]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]