Strach na Wróble

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Scarecrow
Jonathan Crane
Scarebeast
ilustracja
Pierwsze wystąpienie

World’s Finest Comics vol. 1 #3 (zima 1941)

Twórca

Bob Kane
Bill Finger

Grany przez

Cillian Murphy

Dane biograficzne
Pochodzenie

amerykańska

Przynależność

Injustice Gang, Secret Society of Super Villains, Sinestro Corps

Inne informacje
Specjalność

psycholog i kryminalista

Umiejętności

• ekspert z dziedziny psychologii i chemii
walka wręcz
• gaz wywołujący strach

Strach na Wróble (ang. Scarecrow; właśc. Jonathan Crane) – fikcyjna postać (złoczyńca) z komiksów z udziałem Batmana, wydawanych przez DC Comics. Jego autorami był duet twórców Batmana: rysownik Bob Kane i scenarzysta Bill Finger. Zadebiutował on w komiksie World’s Finest Comics vol. 1 #3 (zima 1941)[1].

Doktor Jonathan Crane jest byłym psychologiem, który stał się przestępcą w Gotham City. Używa on specjalnego środka chemicznego wywołującego u ofiary strach i fobie. Należy do grona najbardziej znanych przeciwników Batmana i jego sojuszników.

Strach na Wróble gościł również w różnych adaptacjach przygód Batmana. W trylogii Mrocznego Rycerza (wszystkie w reżyserii Christophera Nolana), w postać doktora Jonathana Crane’a wcielił się Cillian Murphy[2]. W grze Batman: Arkham Asylum głosu postaci Stracha na Wróble użycza Dino Andrade, z kolei w grze Batman: Arkham Knight w jego rolę wciela się australijski aktor John Noble.

W zestawieniu 100 największych komiksowych złoczyńców portalu internetowego IGN zajął 58. miejsce[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jonathan Crane był dziwnym dzieckiem. Jego pasją było straszenie zwierząt, a zamiast przebywać z rówieśnikami, wolał czytać książki, przez co nie był lubiany przez rówieśników. Dodatkowo jego wygląd – był bardzo chudy i wysoki – czynił go obiektem drwin. Gdy Crane dorósł, studiował psychiatrię i chemię, następnie został wykładowcą na uniwersytecie w Gotham. Napisał wiele stron na temat swojego ulubionego zagadnienia – strachu. Przeprowadzał wątpliwe eksperymenty, aż wreszcie został wydalony z uczelni po tym, jak podczas lekcji użył broni, by zademonstrować działanie strachu[4]. Stworzył postać Stracha na Wróble, po czym użył swojego halucynogennego gazu wywołującego strach, aby zemścić się na dawnych kolegach i osobach, które przyczyniły się do usunięcia go z uniwersytetu. Przykuło to uwagę Batmana, który pokonał go i osadził w Azylu Arkham. Gdy Bane uwolnił więźniów szpitala psychiatrycznego[5], sprzymierzył się z Jokerem. W wyniku skłócenia dwóch superprzestępców Batman zdołał ująć tego ostatniego, Strach na Wróble jednak zbiegł. Został schwytany jakiś czas później przez Batmana II (Jeana Paula Valley), który działał w Gotham w okresie rekonwalescencji Wayne’a oraz przestępcę Anarky’ego. Kiedy starał się wykonać portrety psychologiczne wrogów Batmana, by wiedzieć, jak ich wykorzystać przeciwko herosowi, Mroczny Rycerz o wszystkim się dowiedział. Gdy Crane starał się ukryć, Pingwin zaoferował mu współpracę. Po wypadku z asystentką Strach na Wróble przemienił się w Bestię Strachu, silnego potwora zdolnego do samodzielnego wydzielania gazu strachu.

Na krótko dołączył też do Korpusu Sinestro.

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Strach na Wróble pojawił się w filmach Batman: Początek (Batman Begins), Mroczny rycerz (The Dark Knight) oraz Mroczny rycerz powstaje (The Dark Knight Rises), gdzie grał go Cillian Murphy.

Pojawił się również w serialu Gotham jako młodzieniec.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Phil Jimenez: The DC Comics Encyclopedia The Definitive Guide to the Characters of the DC Universe. Dougall Alastair (red.). Nowy Jork: DK Publishing, 2004, s. 268. ISBN 0-7566-4119-5. (ang.).
  2. Marcin Kamiński: Cillian Murphy przeciwnikiem Batmana. Filmweb, 11 grudnia 2003. [dostęp 2014-09-23]. (pol.).
  3. Top 100 Comic Book Villains – 58. Scarecrow. IGN. [dostęp 2014-09-23]. (ang.).
  4. Kryzys tożsamości w Batman 2/1992
  5. Uwolnione szaleństwo w Batman 7/1995

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]