Stradlina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wąwóz Stradlina

Stradlina – porośnięty lasem wąwóz będący lewym odgałęzieniem Doliny Racławki. Pod względem administracyjnym znajduje się na terenie wsi Żary w województwie małopolskim, pod względem geograficznym na Wyżynie Olkuskiej, będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wąwóz położony jest na północny zachód od centrum Żar, przy południowo-wschodnich krańcach Paczółtowic[1].

Cały rejon wąwozu Stradlina włączony został do rezerwatu przyrody Dolina Racławki (w jego północno-wschodniej części). U wylotu wąwozu znajduje się obudowane Źródło Bażana. Wypływający z niego strumień jest prawobrzeżnym dopływem Racławki[2]. Wąwozem Stradlina natomiast woda płynie tylko okresowo, kilka razy w roku, po większych opadach atmosferycznych, oraz w czasie wiosennych roztopów[3].

Przez wąwóz Stradlina prowadzi szlak turystyki pieszej i rowerowej, oraz ścieżka dydaktyczna[1]. W górnej części wąwozu znajduje się odsłonięcie piaskowców z okresu górnej jury z dobrze widocznymi warstwami[3].

Szlak turystyczny[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka edukacyjna niebieska.svg niebieska, ogólnoprzyrodnicza ścieżka dydaktyczna. Od parkingu w Dubiu dnem Doliny Racławki, obok Opalonej, Skałki z Nyżą, Źródła Bażana, przez Stradlinę i Komarówkę do dna doliny. 13 przystanków dydaktycznych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jura Krakowsko-Częstochowska. Informator turystyczny, Ogrodzieniec, Związek Gmin Jurajskich, 2018, ​ISBN 978-83-947430-8-6
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [dostęp 2019-03-19].
  3. a b Na podstawie tablicy informacyjnej zamontowanej w wąwozie