Strata Florida

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strata Florida
Ystrad Fflur
Strata Florida
Państwo  Wielka Brytania
Księstwo  Walia
Miejscowość Pontrhydfendigaid
Data budowy 1184
Data zamknięcia 1539
Położenie na mapie Walii
Mapa lokalizacyjna Walii
Strata Florida
Strata Florida
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Strata Florida
Strata Florida
Ziemia52°16′30″N 3°50′22″W/52,275104 -3,839376

Strata Florida (wal. Ystrad Fflur) – dawne opactwo cysterskie, znajdujące się w hrabstwie Ceredigion w Walii. Zostało założony w 1164 roku. Obecnie w ruinie, pod opieką agencji Cadw. Nazwa oznacza po łacinie "dolina kwiatów".

Ruiny opactwa znajdują się pomiędzy rzekami Teifi i Glasffrwd, w dolinie na zachodnich zboczach Gór Kambryjskich. Na zachód znajduje się wieś Pontrhydfendigaid, a na południe miasto Tregaron.

Opactwo zostało założone w 1164 roku przez Roberta Fitzstephena, rycerza normańskiego z rodu de Clare. Wkrótce potem jednak Normanowie zostali wyparci z tych terenów przez Rhysa ap Gruffydda, który jednak w 1165 roku potwierdził nadanie ziemi cystersom z Whitland, którzy wkrótce rozpoczęli budowę opactwa. Prawdopodobnie pierwotnie pierwotna lokalizacja była inna od obecnej, do której klasztor został przeniesiony w 1184 roku. Poświęcenie kościoła na terenie Strata Florida nastąpiło w 1201 roku.

Szczyt świetności opactwa przypada na XII i XIII wiek, kiedy stanowił duchowe centrum regionu. W drugiej połowie XIII wieku zaczął jednak podupadać, a także kilkukrotnie był niszczony i plądrowany w związku z konfliktem pomiędzy królami Anglii a walijskimi książętami. W 1539 opactwo zostało zlikwidowane, wraz z wieloma innymi w kraju, a ziemia przypadła sir Richardowi Devereux. Od tamtej pory popadał w ruinę.

Ponowne odkrycie opactwa nastąpiło podczas prac kolejowych w XIX wieku, kiedy to Stephen Williams, członek Cambrian Archaeological Association, rozpoczął odkopywanie ruin. Szybko stały się one atrakcją turystyczną, a na linii z Carmarthen do Aberystwyth powstał nawet przystanek kolejowy "Strata Florida"[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]