Streaming API for XML

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Streaming API for XML (StAX) jest interfejsem programistycznym aplikacji (API) napisanym w języku Java, służącym do odczytywania i zapisywania dokumentów w języku XML. Standard ten jest zrealizowaną w Javie ideą parsingu strumieniowego. Został on opracowany w ramach JSR-173[1], a implementacja parsera była znana także jako Sun Java Streaming XML Parser.

Parsing strumieniowy[edytuj | edytuj kod]

Tradycyjnie, API do obsługi XML zbudowane są na bazie modeli:

  • drzewa (DOM) – cały dokument XML jest wczytywany jako obiektowy model drzewa do pamięci operacyjnej, a programista może w dowolnym momencie pobrać referencje do dowolnego elementu;
  • zdarzeń (SAX) – dokument XML jest przetwarzany jednorazowo począwszy od początku, aż do końca, a programista określa szereg metod, które obsługują zdarzenia pojawiające się podczas przetwarzania danych.

Obydwa te podejścia mają zarówno swoje zalety jak i wady. DOM przykładowo oferuje bardzo łatwy, nieograniczony i intuicyjny dostęp do struktury dokumentu XML, lecz niestety w przypadku analizowania dużych dokumentów XML konsumuje olbrzymie zasoby pamięci operacyjnej, a ponadto jest dosyć wolny. SAX natomiast wręcz odwrotnie – nie konsumuje pamięci prawie wcale, jest bardzo szybki, lecz manipulowanie zdarzeniami dostarczanymi z parsera jest bardzo niewygodne, można wręcz rzec toporne, w zestawieniu z DOM.

StAX został zaprojektowany aby przynajmniej częściowo pogodzić te dwa podejścia. Metaforą przetwarzania strumieniowego w StAX jest kursor, który reprezentuje pojedynczy punkt w całym dokumencie XML. Programista zawsze wie, gdzie kursor się znajduje, może na żądanie przesuwać ten kursor do przodu i pobierać informacje z parsera wedle własnego uznania. Jest to podejście podobne do tego używanego w modelu zdarzeń takim jak SAX, lecz z tą różnicą, że informacje z parsera są przesyłane tylko na żądanie, a nie jak w przypadku SAX, który przesyła je bez względu na to czy są potrzebne czy też nie.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

StAX ma swoje korzenie w wielu niekompatybilnych pomiędzy sobą API do przetwarzania strumieniowego dokumentów XML, lecz przede wszystkim czerpie z bardzo szybkiego rozwiązania jakim jest XML Pull Parser (XPP) autorstwa Stefana Hausteina i Aleksandra Słomińskiego[2].

Istniejące implementacje[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]