Street racing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Street racing to nielegalne wyścigi odbywające się na drogach publicznych. Są to zarówno spontaniczne spotkania niewielkiej liczby kierowców, jak też zaplanowane i zorganizowane zloty większych grup.

W wyścigach często startują samochody tuningowane. Street racing powstał w latach 30. XX w. gdzie miłośnicy motoryzacji postanowili zwiększyć moc dolnozaworowego 4-cylindrowego silnika spalinowego , kiedy skończyła się wojna w Ameryce zaczął pojawiać się hod-rodding.[potrzebny przypis] W lata 50. i 60. XX w. street racing w Ameryce był już całkiem dobrze rozwinięty, kiedy to młodzi ludzie spotykający się w przydrożnych barach zakładali się kto ma szybszy samochód.

Historyczne samochody tego sportu to Ford Mustang, Chevrolet Camaro, Dodge Challenger, Chevrolet Corvette. Silniki w tych samochodach to 5 i 6 litrowe v8 a nawet zdarzały się jeszcze większe, moc uzyskana w tych autach po modyfikacjach zaczynała się od około 300KM, a zdarzały się nawet 700KM samochody o wysokim momencie obrotowym silnika.[potrzebny przypis]

Przykładowe konkurencje to Drag Racing i drifting.

Popkultura[edytuj | edytuj kod]

Street racing znalazł odzwierciedlenie również w popkulturze.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Gry komputerowe[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]