Strefa Gedeo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mapa regionów i stref Etiopii.

Strefa Gedeo (Gedeo Zone) – obszar administracyjny w Etiopii, w Regionie Narodów, Narodowości i Ludów Południa. Nazwa obszaru bierze się od ludu Gedeo, którego strefa jest ojczyzną. Centrum administracyjne stanowi miasto Dila. Inne ważniejsze miejscowości to: Irgachefe, Wenago, Chelelektu i Gedeb. Według spisu z 2007 roku strefę zamieszkiwało 847,4 tys. mieszkańców na powierzchni 1211 km² (700 osób/km²).

Rolnictwo oparte na produkcji kawy jest podstawą gospodarki ludu Gedeo, a kawa zajmuje 50% gruntów rolnych w strefie Gedeo[1].

Blisko 1 milion osób zostało przesiedlonych w wyniku starć między społecznościami w strefach Gedeo i Guji w lutym i marcu 2019 roku, co doprowadziło do interwencji Światowej Organizacji Zdrowia[2].

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Według spisu cztery największe grupy etniczne w strefie to: Gedeo (86,1%), Oromowie (4,7%), Amharowie (3,4%) i Gurage (1,6%). Do pozostałych grup należało 4,2% populacji. Pod względem religijnym przeważa protestantyzm (73,2%), a obecni są także etiopscy prawosławni (10,7%), animiści (8%), muzułmanie (2,4%) i katolicy (2,1%).

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

W skład strefy wchodzi 7 wored:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]