Striptiz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Striptease)
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Na tę stronę wskazuje przekierowanie ze „Striptiz”. Zobacz też: film pod tym tytułem.
Striptiz

Striptiz lub striptease – rodzaj pokazu erotycznego, polegającego na celowym, nieśpiesznym zdejmowaniu z siebie kolejnych części garderoby, które ma na celu wywołania podniecenia seksualnego poprzez ukazywanie nagiego ciała w tańcu. Charakterystyczną cechą takiego pokazu jest stopniowanie napięcia oraz spowalnianie zdejmowania części odzieży w tych momentach, kiedy widownia chce zobaczyć dalsze obnażanie się. Pokazy striptizu odbywają się niemal zawsze z podkładem muzycznym.

Pokazy takie stanowią często element wieczornego lub nocnego „programu rozrywkowego” w niektórych lokalach gastronomicznych. Innym typem lokali, w których można je spotkać, są kluby nocne, w których stanowią one podstawę funkcjonowania, lokale takie określane są często mianem klubów go-go lub kabaretów. Striptiz prezentują także prostytutki w agencjach towarzyskich, by zachęcić klienta do kupienia seksu w pokoju. Zazwyczaj tancerką jest kobieta, choć zdarzają się także – szczególnie w lokalach odwiedzanych głównie przez kobiety, bądź w ramach imprez przeznaczonych dla kobiet – pokazy męskich tancerzy (striptizerów).
Jednym z rodzajów striptizu jest tzw. taniec na rurze.

Striptiz pojawił się także na przełomie XIX i XX wieku jako element występów w teatrach burleski.

W Polsce lokali ze striptizem (nawet w dużych miastach) jest stosunkowo niewiele. W Europie lokali tego typu najwięcej jest w Paryżu i Pradze.