StrommoussHeld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
StrommoussHeld
Ilustracja
StrommoussHeld w roku 2006
Rok założenia

1999

Pochodzenie

 Polska (Katowice)

Gatunek

black metal, industrial metal

Wydawnictwo

Avantgarde Music, Metal Mind Productions

Strona internetowa

StrommoussHeldpolski zespół grający połączenie symfonicznej odmiany black metalu z industrial metalem, muzyką elektroniczną oraz elementami dark wave’u.

Historia zespołu[edytuj | edytuj kod]

StrommoussHeld został założony w 1999 roku. Już na początku swego istnienia przyciągał uwagę krytyków. Gdy w 2003 roku zespół wydał swoją pierwszą studyjną płytę Behind the Curtain, dostała ona wyróżnienie Album miesiąca w kilku europejskich czasopismach metalowych. W tym samym roku grupa zajęła 2. miejsce w ankiecie magazynu Metal Hammer w kategorii Debiut roku[1].

Zespół brał udział w paru prestiżowych festiwalach muzyki metalowej i gotyckiej, m.in. Metalmanii, Dark Stars czy Castle Party (pierwsze dwa w 2003 roku; ostatni w 2005). W 2004 roku muzyka grupy została wykorzystana do spektaklu teatralnego na podstawie Trainspotting Irvine’a Welsha[1].

W 2003 roku został nagrany teledysk do utworu D.E.C.E.P.T.I.O.N. z albumu Behind the Curtain przez Green Studio w Krakowie. Jest on dostępny na minialbumie Halfdecadance oraz na oficjalnej stronie zespołu[2].

Koncepcja zespołu[edytuj | edytuj kod]

W swoich tekstach StrommoussHeld odnosi się krytycznie do ogólnie pojętej rzeczywistości, wyraża zdegustowanie fałszywością ludzi w relacjach ze sobą i innymi oraz ma charakter melancholijny[3].

Forma tekstów zespołu oparta jest czasem na grze słów języka angielskiego i (co prawdopodobne) nie tylko. Wokalista i autor tekstów – Maels – mówił, że razem z resztą zespołu lubi swego rodzaju zabawy lingwistyczne. Przykładem jest tytuł ostatniego minialbumu, Halfdecadance. Maels zasugerował, że można go odbierać jako połowę dekady (half decade), czyli czas trwania zespołu, w co dodatkowo można wpleść słowo taniec (dance), ale również jako dekadencję (decadence). Dodatkowo, we wkładce do wspomnianej płyty nie znajdują się teksty utworów, ale tłumaczenia i swego rodzaju sugestie jak należy rozumieć słowa klucze, jak określił tytuły utworów Maels. Jak dotąd zespół nie wyjawił znaczenia nazwy zespołu, ale zaznaczył, że ma ona dla członków duże znaczenie[4].

Warstwa muzyczna różni się zauważalnie na obu albumach, gdyż na Behind the Curtain przeważają elementy black metalu, a na drugim wyraźnie elektroniki. Maels porównując obie płyty powiedział o drugiej: promujemy coś, co jest zupełnie nowe. Rozwijając swoją wypowiedź powiedział, że jest to spowodowane krótszym czasem pomiędzy skomponowaniem utworów a wydaniem płyty niż w przypadku poprzedniej (do tej utwory powstały w 2001 roku, a zostały zarejestrowane w studiu w 2003 roku)[4].

Grupa wykorzystywała w swoich nagraniach komputery klasy PC (od 2000 do 2003 roku), także w trakcie koncertów. Koncerty połączone są z wizualizacjami w wykonaniu obecnego członka zespołu – VJ-a Comankha. Zostały one bardzo pozytywnie odebrane przez publiczność.

Zespół wspomina o swoich zainteresowaniach m.in. poezją Charlesa Baudelaire’a[3] oraz filmami Davida Lyncha[4], jednak nie uważa ich za swoje inspiracje[3].

Wydawcy zespołu[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze nagrania demo zostały zarejestrowane w domowych studiach i wydane na koszt własny członków grupy. Po wysłaniu ich do różnych wytwórni zespół dostał propozycję od włoskiej Avantgarde Music na wydanie płyty Behind the Curtain, będącej w Polsce na licencji Metal Mind Productions. Z kolei MMP wydało minialbum Halfdecadance. Pod koniec 2005 roku grupa zerwała z polską wytwórnią kontrakt, mimo umowy na wydanie kolejnego albumu i DVD. Na oficjalnej stronie zespołu można przeczytać, że powodem było niesprostanie wymaganiom zespołu w sprawach dotyczących dystrybucji i promocji albumów oraz organizacji koncertów[1].

Ostatni album zespołu miał być wydany pod koniec 2004 lub na początku 2005 roku, jednak uległo to zmianie ze powodu pochłonięcia grupy wydawaniem wspomnianego minialbumu, odejścia perkusisty Feara w 2005 roku i poszukiwania nowego na jego miejsce oraz wspomnianych problemów z wytwórnią Metal Mind Productions[1].

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Maels

Aktualni członkowie[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Archiwum wiadomości od zespołu na oficjalnej stronie (ang.).
  2. wideoklip D.E.C.E.P.T.I.O.N. z oficjalnej strony.
  3. a b c wywiad z L.them i Maelsem. masterful-magazine.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-28)]. w Masterful Magazine.
  4. a b c Wywiad dla Radia Białystok, 5 grudnia 2004.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]