Strzępopiór

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strzępopiór
Drepanoptila holosericea[1]
(Temminck, 1810)
Strzępopiór
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd gołębiowe
Rodzina gołębiowate
Podrodzina trerony
Rodzaj Drepanoptila[2]
Temminck, 1810
Gatunek strzępopiór
Synonimy
  • Columba Holosericea Temminck, 1810[3]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[4]
Status iucn3.1 NT pl.svg

Strzępopiór[5] (Drepanoptila holosericea) – gatunek ptaka z rodziny gołębiowatych (Columbidae). Ptak ten jest jedynym przedstawicielem rodzaju Drepanoptila. Gołąb ten został odkryty i nazwany przez Temmincka w 1809. Jest niewielkim zielonym gołębiem. Zamieszkuje lasy tropikalne Nowej Kaledonii. Żywi się małymi owocami. Gatunek jest bliski zagrożenia przez utratę siedlisk i polowania.

Występowanie i biotop[edytuj | edytuj kod]

Jest gatunkiem endemicznym występującym w Nowej Kaledonii na wyspach Grande Terre i Île des Pins. Zajmuje szeroką gamę siedlisk: wilgotne lasy tropikalne i subtropikalne od poziomu morza, do wysokości 1000 m, oraz wilgotne sawanny. Do ulubionych miejsc należą położone na wysokości 400-600 m gęste lasy, ale gniazduje przeważnie na skrajach lasów lub otwartych przestrzeniach.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Strzępopiór jest niewielkim gołębiem, osiąga długość ciała do 28 cm. W upierzeniu dominuje kolor jasnozielony, tylko brzuch i spód ogona pozostaje żółty. Oba kolory oddziela biało czarna obróżka na piersi. Na skrzydłach i ogonie widnieje pasiasty biały rysunek, który u samic jest wyraźniejszy. Samice są również ciemniejsze. Samce mają dużą powierzchnię skrzydeł, które podczas lotu wytwarzają wysoki gwizd. Gołębia trudno jest dostrzec w gęstym lesie, można go jednak łatwo znaleźć po jego charakterystycznym głosie.

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Strzępopiór żywi się małymi owocami, zwłaszcza gatunków roślin takich jak Ficus i Elaeocarpus angustifolius.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Okres lęgowy trwa od września do stycznia. Samica składa 1-2 jaja. Gniazdo znajduje się zwykle na wysokości od 2 do 3,5 m, na skrajach lasów i polanach.

Zagrożenia i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Początkowo gatunek tego gołębia uważano za bardzo zagrożony, jednak okazało się że jest znacznie powszechniejszy niż sądzono, dlatego w 1988 został skreślony z listy gatunków bardzo zagrożonych i obecnie w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów został zaliczony do kategorii NT (bliskiej zagrożenia)[4]. Badania w 1998 r. wykazały ich liczebność na poziomie 140tys. ptaków (zagęszczenie 0,354 os./ha). Nie ma danych na temat zmian liczebności populacji, jednak przypuszcza się że powoli spada

Główne zagrożenie gatunku stanowi utrata siedlisk, ponieważ niektóre części lasu są niszczone przez pożary, wylesiania i górnictwo. Poziom polowań na strzępopióry jest obecnie bardzo niski, choć nie z powodu ochrony prawnej gołębia i zakazu polowań, a z uwagi na ceny naboi. Niestety krajowe prawodawstwo ma zamiar znieść kontyngent na naboje, co spowoduje spadek ich cen, i może prowadzić do wzrostu intensyfikacji polowań.

Do proponowanych środków ochrony należy skuteczna ochrona lasów nizinnych, monitoring populacji w kluczowych miejscach, zintensyfikowane kampanie wśród lokalnych społeczności dotyczące ochrony gatunku, oraz utrzymanie kontyngentu na naboje[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Drepanoptila holosericea, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Drepanoptila, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 5 lipca 2011]
  3. Cloven-feathered Dove (Drepanoptila holosericea) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 5 lipca 2011].
  4. a b BirdLife International 2012, Drepanoptila holosericea [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2015-4 [dostęp 2016-05-09] (ang.).
  5. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Podrodzina: Raphinae Wetmore, 1930 - trerony (wersja: 2016-02-24). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-05-09].
  6. Cloven-feathered Dove Drepanoptila holosericea. BirdLife International. [dostęp 18 maja 2014].