Strzelanina w Erfurcie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strzelanina w Erfurcie
Ilustracja
Gutenberg-Gymnasium
Państwo  Niemcy
Miejsce Erfurt
Data 26 kwietnia 2002
Godzina 10:58
Liczba zabitych 17 osób
Liczba rannych 7 osób
Sprawca Robert Steinhäuser
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
miejsce strzelaniny
miejsce strzelaniny
Ziemia50°58′53″N 11°00′53″E/50,981389 11,014722
Miejsce pamięci ku czci ofiar strzelaniny przed katedrą w Erfurcie

Strzelanina w Erfurcie – masakra, do której doszło w piątek 26 kwietnia 2002 roku w Gutenberg-Gymnasium w Erfurcie (Niemcy). W strzelaninie tej zginęło 17 osób (12 nauczycieli, sekretarka, policjant, dwóch uczniów oraz sprawca), a siedem zostało rannych.

Sprawca i jego broń[edytuj | edytuj kod]

Sprawcą zdarzenia był Robert Steinhäuser, który kilka miesięcy wcześniej za wagarowanie oraz sfałszowanie zwolnienia lekarskiego został wydalony z Gutenberg-Gymnasium w Erfurcie. 19-letni Steinhäuser był zapalonym strzelcem, członkiem klubu strzeleckiego. Podczas strzelaniny użył on Glocka 17 o kalibrze 9mm; posiadał przy sobie również wielkokalibrową strzelbępump action” (tzw. pompkę), ale nie użył jej (na posiadanie obu broni miał licencję).

Przebieg masakry[edytuj | edytuj kod]

26 kwietnia 2002 roku odbywała się pisemna matura z matematyki. Rodzice Steinhäusera nie wiedzieli, że ich syn nie jest dopuszczony do matury, stąd wyszedł „do szkoły” jak co dnia. W toalecie jego szkoły, gdzie miał schowane również około 500 sztuk amunicji, przebrał się w strój ninja i rozpoczął strzelaninę około godziny jedenastej.

Chodził od klasy do klasy, na krótko zatrzymując się i strzelając do nauczycieli (według relacji uczniów celował wyłącznie do nauczycieli, jednakże mimo to zabił dwóch uczniów przez zamknięte drzwi).

Po pięciu minutach od rozpoczęcia strzelaniny do szkoły przyjechała policja. Chwilę później Steinhäuser, celując z okna, strzelił policjantowi w głowę, zabijając go na miejscu. Następnie na korytarzu zaczepił go nauczyciel Rainer Heise, krzycząc do niego: „Robert! Co ty sobie myślisz? To ty strzelałeś?”. Steinhäuser odwrócił się i ściągnął maskę, na co sześćdziesięcioletni Heise odpowiedział: „Strzel do mnie, tylko patrz mi w oczy!” („Drück ab! Wenn du mich jetzt erschießt, dann guck mir in die Augen!”). Steinhäuser zawahał się, po czym odpowiedział: „Na dziś wystarczy, panie Heise.” („Für heute reicht's, Herr Heise.”). W tym momencie Heise wepchnął go do najbliższej klasy, zamknął drzwi na klucz i zbiegł do sekretariatu. Krótko po tym wydarzeniu Steinhäuser popełnił samobójstwo.

Masakra trwała około 20 minut. Zginęło w niej 17 osób. Sprawca użył około 71 naboi.

Drugi strzelec[edytuj | edytuj kod]

Po wydarzeniach w Erfurcie niektórzy ze świadków twierdzili, że widzieli drugiego strzelca. Sąd jednak wykluczył bezpośrednie współsprawstwo.

Na początku 2004 roku pewien internauta utrzymywał, że jest przyjacielem Steinhäusera i wiedział o jego planach przed masakrą. 5 czerwca 2005 ta osoba została ukarana przez sąd karą za zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie.

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

Tablica pamiątkowa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]